35 przydatnych linków do nauki francuskiego

linki do nauki francuskiego

Początek roku to najlepszy czas na nowe wyzwania lub zastrzyk nowej energii do realizowania tych starszych. Mam co prawda czwarty tydzień stycznia, ale to wciąż pierwsze podskoki nowego roku. Jeśli któryś z Waszych planów na rok 2016 wiąże się z językiem francuskim, dzisiejszy wpis na pewno Was ucieszy. Przygotowałam szerokie zestawienie linków do nauki francuskiego. Znajdziecie materiały do zgłębiania gramatyki, poszerzania słownictwa, polepszania zrozumienia ze słuchu oraz poszerzania swojej wiedzy o języku i kulturze Francji.

Niezależnie czy dopiero zabieracie się za język francuski, chcecie go szlifować dla przyjemności czy przygotowujecie się do egzaminów językowych, na pewno znajdziecie wśród tych linków i narzędzi online coś dla siebie.

Kanały You Tube

Filmiki tą zaletę, że angażują kilka zmysłów na raz. Oglądamy materiał, słuchamy języka na żywo, a jeśli robimy notatki to szansa na zapamiętanie materiału rośnie jeszcze bardziej. You Tube’owych kanałów z materiałami do nauki francuskiego jest dużo więcej niż te osiem, które Wam wymieniam, ale wybrałam te, które wydały mi się najciekawsze i najlepiej przygotowane (chociaż nie wszystkie porażają technicznym zaawansowaniem twórców).

Comme Une Française W krótkich filmikach Géraldine uczy o zagadnieniach językowych i kulturowych. Niektórzy zarzucają jej, że mogłaby uczyć po francusku a nie po angielsku, ale ja jej wybaczam – materiały przygotowuje bardzo ciekawie.

Français Authentique Z materiałów przygotowywanych przez Johana najbardziej lubię wyrażenia idiomatyczne. Częściej niż filmików słucham nagrań w formie podcastów.

Parlez vous français Patricia tłumaczy zarówno gramatykę jak i inne językowe zagadnienia.

Français avec Pierre Filmiki są nieco przegadane i mało zaawansowane wizualnie, ale jako wsparcie do innych materiałów na pewno Wam się może przydać ten adres.

Pronounce Français Zastanawiacie się, jak poprawnie wymówić sławne skądinąd francuskie nazwisko Louis Vuitton? Ta strona może Wam się przydać.

Easy Languages Pomysłem Easy Langages na naukę języków obcych jest rozmawianie z mieszkańcami tych krajów w bardzo zwyczajnych, życiowych okolicznościach. Pomaga to osłuchać się z różnymi akcentami i sposobami wymowy. Ułatwieniem dla początkujących uczniów są podpisy na filmikach, ale te z kolei tylko po angielsku.

Apprendre le français avec TV5MONDE Historia bagietki, powstanie wieży Eiffle’a czy przepis na bretońskie naleśniki ? Krótkie filmiki po francusku przygotowane z myślą o adeptach języka Moliera.

TV5 MONDE Cały przegląd materiałów do oglądania po francusku dla osób na wyższym poziomie zaawansowania.

Gramatyka, ćwiczenia, testy

Twarda i żmudna codzienność uczących się języka. Nie wierzę tym, którzy mówią, że języka uczymy się tylko przez zabawę i rozrywkę, a gramatyka wejdzie do głowy sama. Na ogół jednak sama nie wchodzi i bez dobrych gramatycznych opracowań oraz ćwiczenia ani rusz.

L’obs. La conjugaison. Gramatyka wyjaśniona po francusku.

Tex’s French Grammar Gramatyka w pigułce oraz krótkie ćwiczenia pod każdym tematem (wyjaśnienia po angielsku).

Ask the French teacher (wcześniej pod adresem La Grammaire du Français)  Gramatyczne tematy wyjaśnione zarówno po francusku jak i angielsku.

Le plaisir d’apprendre Dużo ćwiczeń na każdym poziomie zaawansowania.

linki do nauki francuskiego

Słowniki online

Całe szczęście, że są narzędzia online i nie jesteśmy skazani na dźwiganie papierowych słowników!

Larousse dictionaire. Słownik francusko-francuski, korzystam z niego na codzień i bardzo polecam.

Mediadico Słownik francusko-francuski. Ma aplikację, którą można ściągnąć na komputer, co ułatwia korzystanie ze słownika.

Lingea Słownik online polsko-francuski oraz francusko-polski. 28 tys. haseł, 14 tys. przykładów i  ponad 70 tys. tłumaczeń.

Cambridge dictionary Tak, dobrze Wam się wydaje, to słownik języka angielskiego. Ma jednak tą zaletę, że tłumaczy angielskie słowa na francuski i francuskie na angielski. Bardzo go za to lubię.

Bescherelle conjugueur Odmiana czasowników online.

Larousse Counjugateur Odmiana czasowników francuskich oraz dużo zasobów do nauki francuskiej gramatyki.

kurs online Bonjour La France

Inne strony z materiałami do nauki francuskiego

Apprendre le français Portal TV5 MONDE, uwielbiam tą stronę! Bardzo dużo różnych materiałów, różne poziomy zaawansowania. Kopalnia wiedzy i językowych inspiracji!

Parlons français, c’est facile ! Drugi portal pod szyldem TV5 MONDE.

FLE Kolejna kopalnia zasobów do uczenia się i nauczania francuskiego.

Bonjour de France Ta strona mieści się niemal w każdej kategorii. Gramatyka, słówka, ćwiczenia, rozrywka, artykuły.. wszystko, co chcecie.

Site de Français Langue Etrangère Materiały do nauki w dużej ilości.

RFI – Langue française – Learn French online Materiały do nauki.

Duolingo Portal do nauki języków obcych. Przyznaję, nigdy z niego nie korzystałam, ale coraz więcej o nim słyszę i opinie są bardzo pozytywne, więc z ciekawości na pewno przy okazji wypróbuję.

1 jour 1 actu Krótkie teksty oraz filmiki na przeróżne tematy napisane prostym językiem. Ciekawe i pomocne.

Cinema français Coś dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, czyli nauka języka przez oglądanie filmów.

Le français et vous Artykuły, grafiki i filmiki po francusku.

Blogi

Bardzo lubię ten sposób na naukę. Blogi językowe (które również często piszą o kulturze Francji) to wyjątkowe źródło poszerzania wiedzy o języku i kraju. Wyjatkowe, bo niesie w sobie pierwiastek osobisty, za każdym tekstem stoi osoba, która pomaga Wam spojrzeć na Francję przez pryzmat jej doświadczeń i wiedzy. To niemal jak rozmowa, spotkanie przy kawie! I tak jak w rozmowie „w realu”, możecie zadać autorowi pytanie, które chodzi Wam po głowie.

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim  Znacie Justynę i jej blog? Na pewno znacie! Ja od Justyny uczę się niezmiennie 🙂

Français mon amour Blog po polsku, prowadzi go Ula, która na co dzień uczy gimnazjalistów francuskiego.

Po francuskiej stronie Blog Marty, kolejnej świetnej nauczycielki francuskiego.

Pan od francuskiego, czyli blog Jacka Mularczyka, który prowadzi stacjonarne zajęcia z języka francuskiego w warszawskim Mariensztacie. Bardzo kompetentna i sfokusowana na naukę języka strona.

Wszystko co francuskie Pasjonatka Francji uczy niuansów językowych i opowiada francuskiej kulturze

Francuski – nauka do B1, B2 Olga Nina prowadzi bloga, który na pewno przyda się każdemu, kto przygotowuje się do egzaminów DELF.

French Today Blog w języku angielskim. Dużo wartościowych i ciekawych artykułów.

Comme une Francaise Oprócz wspomnianych już filmików na blogu znaleźć można sporo ciekawych artykułów o francuskiej kulturze i języku.

linki do nauki francuskiego

Grupy na Facebooku

Czas na francuski Grupa założona przez Ulę z bloga Français mon amour. Dużo się tu dzieje. Warto wpaść po poradę językową i po francuskie inspiracje w ogóle.

W tym roku ogarnę francuski Grupa Marty z przestrzeni Po francuskiej stronie. Mnóstwo świetnych materiałów, projektów w których można szlifować język i genialnej energii.

Materiały na blogu Moja Alzacja

oraz blogowa seria z porcjami słówek:

Uffff…. Dużo tego, prawda? Oczywiście lista na pewno nie jest kompletna i w sieci jest jeszcze dużo innych ciekawych adresów. Podzieliłam się tu po prostu linkami, z których sama korzystam. Część z wymienionych stron podrzuciliście mi Wy sami w małej dyskusji na Facebook’owym fanpage’u bloga. Bardzo Wam za nie dziękuję!

To jak? Chyba czas na naukę francuskiego 🙂

*

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

27 Odpowiedzi

 1. Dziękuję za bardzo przydatne informacje. Okazuje się, że adresów do nauki francuskiego jest więcej niż ja znałam. Natomiast ja jeszcze polecam bardzo ciekawy kanał Hugo innerFrench – na YT prowadzi go Francuz mieszkający od jakiegoś czasu w Polsce i uczący się polskiego. Filmiki mają różnorodną tematykę. Co do Duolingo, to mogę powiedzieć, że korzystam z tego programu do nauki angielskiego. Dla mnie ten program jest przydatny, bowiem zaczęłam się uczyć tego języka sama, będąc już na emeryturze. Jeśli chodzi o angielski to korzystałam też ( oczywiście w stopniu podstawowym) z wydawnictwa ESKK – materiały zawierają nagrania, co dla mnie jest ważne jeśli chodzi o wymowę oraz ćwiczenia do zrobienia.

 2. Świetne zestawienie 🙂 Część była dla mnie nowa ! Dziękuję
  Sama pozwolę sobie zaprosić na mój kanał do nauki języka francuskiego na YouTubie oraz na moje konto na Instagramie. Udostępniam lekkie treści, które z założenia mają być przejemnym dodatkiem do nauki francuskiego.
  Zapraszam !

 3. Nareszcie wszystkie przydatne linki w jednym miejscu 🙂 świetne zestawienie. Dziękuję za francuskie linki w pigułce.

 4. Wow, całe mnóstwo miejsc w sieci pokazałaś! Język francuski mnie ciekawi, ale jakoś nie mam zapału do nauki…

 5. Hej Iza, bardzo dziękuję za polecenie 🙂
  I przypomniało mi się, że miałam sobie pooglądać stronę 1 jour 1 actu, którą zawsze poleca Justyna, bo do tej pory nie miałam okazji się w nią zagłębić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się