10 francuskich podcastów do nauki języka

pocasty po francusku

Bardzo się cieszę, że ostatni wpis z bazą 35 linków do nauki języka francuskiego przypadł Wam do gustu. Większość zasobów online, które tam wymieniłam są świetne do nauki stacjonarnej, czyli przed komputerem w domu, albo na lekcji. Czy jest sposób, dzięki któremu można się uczyć jadąc autobusem lub samochodem do szkoły czy do pracy albo w domu prasując stertę ubrań czy zmywając naczynia?

Okazuje się, że tak. Podcasty, czyli nagrania często w formie regularnych odcinków, dostępne online bez opłaty są fantastycznym źródłem materiałów do nauki języka. Wystarczy mieć smartfona (lub iphona), połączenie z internetem oraz słuchawki i możemy zaczynać. W ciągu ostatnich dni przeszukałam sieć w poszukiwaniu dobrej jakości francuskich podcastów pomocnych w nauce języka. Przedstawię Wam dziesięć najciekawszych.

Podcast Addict

W ramach wstępu powiem Wam jeszcze, że do podcastów przekonałam się dopiero parę miesięcy temu. Słyszałam o nich dużo wcześniej, ale nie miałam zapału, aby się do nich zabrać (BŁĄD!). Dopiero gdy usłyszałam o Podcast Addict aplikacji do słuchania podcastów, w ciągu kilku dni stałam się nałogowcem. Moje ulubione, a nie związane z francuskim, to Więcej niż oszczędzanie pieniędzy Michała Szafrańskiego, This is Your Life Michaela Hyatta i Smart Passive Income Podcast Pata Flynna. Tych trzech panów towarzyszy mi regularnie w drodze do pracy oraz z pracy, a także przy gotowaniu, rozwieszaniu prania i różnych innych zajęciach domowych 😉

No dobrze, ale przejdźmy do podcastów do nauki francuskiego.

Jeszcze tylko jedna sprawa. Jak korzystać z poniższego zestawienia? Podcasty nie są podlinkowane, więc ich nazwy (pogrubiona czcionka) należy wyszukiwać bezpośrednio w aplikacji, jakiej używacie. Można też znaleźć je przez wyszukiwarkę Google, gdyż praktycznie większość wymienionych serwisów ma swoje strony internetowe, gdzie udostępnia nagrania. Jeśli więc nie macie smartfona (mój mąż nadal korzysta z komórki służącej JEDYNIE do dzwonienia i wysyłania smsów 😉 ), to możecie korzystać z francuskich podcastów z mojej listy również w bardziej tradycyjny sposób, przy pomocy komputera.

kurs online Bonjour La France

Podcasty do nauki języka francuskiego

Français Authentique – mój ulubiony francuski językowy podcast. Johan tłumaczy francuskie wyrażenia idiomatyczne, a czasem opowiada o sobie, swoich nowych projektach, letnich wakacjach czy książkach, które przeczytał.

CoffeeBreak French – porządnie przygotowane i ciekawe podcasty do nauki gramatyki i słownictwa. Prowadzi je dwóch lektorów, nauczycieli języka francuskiego, którzy dyskutują między sobą, co wprowadza to przyjemną dynamikę i sprawia, że nagranie jest bardziej interesujące.

One Minute French – króciutkie 3-5-minutowe lekcje francuskiego dla bardzo początkujących. Z każdy odcinka uczysz się jednej małej, ale bardzo praktycznej umiejętności, na przykład:
– liczyć do dziesięciu
– powiedzieć komuś, że miło ci go poznać
– przedstawić się
– powiedzieć, że uczysz się francuskiego

RFI Journal en français facile – skrót codziennych wiadomości przedstawiany prostym językiem francuskim.

One Thing In a French Day – jedyny francuski podcast jaki znalazłam prowadzony przez kobietę! Laetitia czyta króciutkie opowiadania dotyczące tematów dnia codziennego. Bardzo przyjemnie się słucha.

Learn French with Pierre (Français avec Pierre) – bardziej słuchowisko niż podcast, a najdokładniej jest to ścieżka dźwiękowa do filmików Pierra (o których wspominałam w zestawieniu z linkami do nauki francuskiego). Nie wszystko będzie zrozumiałe, bo emisja jest przygotowana do oglądania, a nie słuchania, ale zawsze to dodatkowe materiały.

Learn French with daily podcasts – Krótkie, około 5-minutowe audycje. Na warsztat trafia zdanie po francusku, które rozbierane jest przez prowadzącego na części pierwsze. Osobiście bardzo drażni mnie angielski akcent narratora, ale może Wam wyda się bardziej strawny. Przykładowe tytuły odcinków to (nie wiem, czemu niektóre mają angielskie tłumaczenia, a inne nie) :
– Utilisation de drones/ Drones use (Drony)
– L’huile de palme (Olej palmowy)
– Le réseau Twitter/ Twitter network (Twitter)

francuskie podcasty

Podcasty tematyczne (francuski zaawansowany)

Collège de France – to nazwa uczelni, która powstała w 1530 roku i znana jest z prowadzenia wykładów otwartych dla publiczności. Wyszukując podcast po tej nazwie, czyli „Collège de France” znajdziecie różne kanały z wykładami z różnych dziedzin, m.in. literatura, nauki społeczne, medycyna/psychologia, nauki ścisłe i technologia, prawo, historia religii, biologia, archeologia i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

C’est bon à savoir France Bleu – krótkie emisje na przeróżne tematy życia codziennego, np. „Comment voyager moins cher?”, „Comment faire des économies d’énergie?”, France Bleu to jeden z kanałów radia Radio France.

ARTE Radio: Documentaire – zdecydowanie mój faworyt! Krótkie odcinki na bieżące tematy społecznych, politycznych czy dotyczących szeroko pojętej kultury. Jedne z ostatnich emisji to na przykład:
– Les rappeurs de Daech (raperzy ISIS)
– L’accent de ma mère (akcent mojej matki)
– Noir, pas black (czarny, ale nie czarnuch)

+ do słuchania i oglądania

ARTE Reportage – niedawno mogliście przeczytać na blogu co nieco o mojej ulubionym telewizyjnym kanale dokumentalnym ARTE. Podcast firmowany przez tą telewizję umożliwia obejrzenie reportaży, które pojawiły się na jej antenie. Właśnie – obejrzenie. Mimo, iż wyszukujemy Arte Reportage przez aplikację do podcastów, to materiały wczytują się jako obraz, a nie jedynie dźwięk.

Do słuchania i oglądania online (nie tylko przez komórkę) bardzo przydają się klasyczne media dostępne online. Na blogu możecie znaleźć zestawienie francuskich kanałów radia i telewizji, które można znaleźć w sieci.

Dlaczego warto słuchać podcastów? Pozwalają między innymi osłuchać się z wymową i różnymi akcentami native’ów, Takich ćwiczeń nigdy za dużo.

Miłego słuchania, les amis 🙂

Foto główne – Yarenci Hdz on Unsplash

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

24 Odpowiedzi

  1. Nie wszystkie podcasty są dobrze zrobione… Jeśli interesuje Cię tematyka finansów osobistych, oszczędzania i osiągania postawionych sobie celów to ja bym Ci poleciła Michała Szafrańskiego (podcast „więcej niż oszczędzanie pieniędzy) – jedne z lepszych po polsku, świetny poziom techniczny i merytoryczny. A te językowe – może w moim zestawieniu znajdziesz coś, co Ci podejdzie? 🙂

  2. Świetne zestawienie! Kocham francuski ale w związku z tym że mam małe dziecko nie mam czasu siedziec w książkach. Natomiast taki podkascik na pewno sie sprawdzi ?

  3. Zaczynam zgłębiać właśnie temat podcastów i mam do Ciebie takie pytanie, jak je znajdujesz, po prostu googlujesz, wchodzisz w iTunes, czy gdzieś indziej? I czy trzeba korzystać z jakiejś aplikacji, żeby je regularnie odsłuchiwać? Czy funkcjonuje w świecie podkasterów coś takiego jak newsletter?

    1. Co do aplikacji, to tak jak wspomniałam, słucham na Podcast Addict – jest bezpłatna i bardzo intuicyjna. Podcasty, których słucham (te niejęzykowe) znalazłam przez innych blogerów – ktoś kogoś polecił, ktoś o kimś wspomniał, i tak to poszło. Te do nauki języka też w części przez polecenia, a w części wygooglałam. Słucham najczęściej rzeczy poleconych przez innych, przez iTunes’y nie szukałam do tej pory.

  4. A o co chodzi z tymi aplikacjami do słuchania? Bo ja to taka nietechniczna i podcastów słucham z komputera gdy wycieram kurze 🙂

    1. Olga, a masz smartfona i łącze wifi? Jeśli tak, to wygodniej będzie Ci słuchać przez apkę (Podcast Addict – bezpłatna, intuicyjna w obsłudze). W zasadzie to nawet nie musisz mieć stałego łącza w komórce – można ściągnąć sobie zawczasu kilka odcinków podcastów do słuchania i tyle. Ja tak często robię 🙂

  5. Podkastów nigdy nie słuchałam, ale tak je zareklamowałaś, że chyba sobie ściągnę aplikację i coś posłucham :-D. Dzięki.

  6. Chętnie skorzystam, ale ze mnie marny podcastowiec (ale może gdy wrócę na biegowe ścieżki, to nad tym popracuję – niech tylko zrobi się nieco jaśniej o poranku). Obecnie słucham tylko radia France inter i też polecam )

    1. Cała przyjemność po mojej stronie 🙂
      Na stronie RFI mają dużo więcej materiałów do słuchania niż w samym podcaście, ale Journal en français facile jest bardzo ciekawym materiałem do słuchania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się