Maria Skłodowska-Curie na monecie 50 centymów euro

Maria Curie

Na początku marca Francję obiegła wiadomość o nowych monetach, które wejdą do obiegu jeszcze latem tego roku. Na nominałach 10, 20 i 50 eurocentów postanowiono uhonorować popularne i podziwiane w kraju kobiety, a wśród nich, obok osobistości takich jak Simone Veil i Joséphine Baker, znajdzie się również… Maria Skłodowska-Curie. Trzeba przyznać, że ten polski akcent bardzo cieszy i napawa patriotyczną dumą – tym bardziej, że aktualnie na naszych banknotach i monetach nie widnieje ani jedna kobieta.

W związku z tym przygotowałam dla Was krótkie zestawienie z informacjami na temat naszej spoczywającej w Panteonie Noblistki.  Jestem bardzo ciekawa, które z nich zaskoczą Was najbardziej! 

1/ Francuzi nie znają Marii Skłodowskiej – znają tylko Marię Curie

Kiedy zapytałam mojego męża, czy wie, że Maria Skłodowska-Curie zostanie niedługo twarzą 50-cio eurocentówki, odpowiedział krótkie: „Kto?”.

– Noooo… Maria Skłodowska-Curie.

– Hm… nie znam!

– Jak to nie znasz? Polka, która otrzymała dwie nagrody Nobla z chemii. Leży pochowana w Panteonie!

– Aaaaa! Maria Curie!!!!

W taki oto sposób dowiedziałam się, że Francuzi znają Marię Skłodowską-Curie jako Marię Curie. 

Podobno ona sama, mieszkając we Francji, mówiła o sobie per „Madame Curie”, więc w sumie nie ma się czemu dziwić. Oczywiście przy okazji można jednak uświadamiać Francuzów, że „ich” Maria Curie to… nasza Polka z Warszawy była!

2/ Maria i Bronisława na Sorbonie

W Polsce kobiety nie miały jeszcze wstępu na studia wyższe, więc dwie siostry, Bronisława i Maria Skłodowskie, wyemigrowały do Francji, aby uczyć się na Sorbonie. Pierwsza wyjechała starsza z nich, Bronisława, a Maria utrzymywała ją, gdy ta studiowała. Następnie to Bronisława utrzymywała Marię, gdy to ona kształciła się na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym.

3/ W podróży poślubnej na rowerach

W podróż poślubną z fizykiem, Pierre’em Curie, pojechali na rowerach. Podobno Maria do tej podróży skróciła swoją długą suknię i wybrała się bez kapelusza. Wszystkie te trzy rzeczy – rower, suknia i kapelusz – były ostentacyjnym łamaniem ówczesnych konwenansów.

4/ Polon na cześć Polski oczywiście

Pierwszym pierwiastkiem, który odkryli Maria i Pierre, był polon. Nazwany został na cześć Polski, ojczyzny, która do końca życia była Marii bardzo droga.

5/ Dla kogo ten Nobel?

Do pierwszej nagrody Nobla za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości został zgłoszony jedynie Pierre Curie. Maria była postrzegana jedynie jako żona, która „pomagała” mężowi w jego pracy. Było to znamienne dla epoki oraz ówczesnej pozycji kobiet.

Z badaniami było w rzeczywistości dokładnie odwrotnie – to Pierre pomagał w nich swojej żonie. To Maria pisała pracę doktorską na temat promieniotwórczości uranu oraz była przekonana, że istnieją w przyrodzie również inne pierwiastki o podobnych właściwościach promiennych.. Piotr przyłączył się do jej badań, widząc ich ogromną wartość i potencjał.

Ostatecznie Nobla odebrali wspólnie, dzięki ingerencja Pierre’a Curie, który zwrócił się do komitetu noblowskiego, podkreślając fundamentalny wkład swojej żony w obszar badań.

6/ Maria Curie, pierwsza kobieta profesor na Sorbonie

Po tragicznej śmierci swojego męża Maria objęła po nim katedrę fizyki, stając się tym samym pierwszą kobietą, która wykładała na Sorbonie.

Maria Curie

7/ Przyjaciółka Alberta Einsteina

Maria Skłodowska-Curie przez lata pozostawała w bliskiej relacji przyjacielskiej z Albertem Einsteinem. Oprócz naukowych pasji, łączyło ich uwielbienie górskich wędrówek – Einstein próbował również zarazić ją miłością do żeglarstwa. 

8/ Jedna z pierwszych kobiet z prawem jazdy

Maria Curie była jedną z pierwszych kobiet w historii, które zrobiły prawo jazdy. Bezpośrednim celem była możliwość prowadzenia furgonetki z aparatem rentgenowskim. Podczas I wojny światowej zorganizowała sieć tego typu ciężarówek – nazywane „małymi Curie” robiły zdjęcia rentgenowskie rannym żołnierzom. 

Jeśli mieszkasz we Francji i zastanawiasz się, jak zarejestrować swój polski samochód, instrukcję znajdziesz w tym tekście.

9/ Pierwsza kobieta z podwójną nagrodą Nobla

W 1911 roku Marii Skłodowskiej-Curie przyznano drugą nagrodę Nobla. Została tym samym pierwszą kobietą, którą dwukrotnie odznaczono tym wyróżnieniem.

Jednak i w tym przypadku nie uniknęła problemów. Po tym jak kilka lat po śmierci męża wdała się w romans z żonatym fizykiem z czwórką dzieci, komitet noblowski radził jej zostać w domu i nie przyjeżdżać po odbiór nagrody. Maria Skłodowska-Curie do Sztokholmu przyjechała i osobiście odebrała Nobla.

10/ Założyła Instytut Radowy w Polsce

To instytut badawczy i placówka onkologiczna, którą dziś nazywa się Narodowym Instytutem Onkologii z siedzibą w Warszawie. 

Przygotowanie materiału do tego tekstu tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, jak wybitną i fascynującą postacią była (a w naszej pamięci wciąż przecież jest!) Maria Skłodowska-Curie. A już niedługo jej twarz we Francji będziemy mogli oglądać na co dzień! 


Ciekawostki i wszelkie informacje czerpałam przede wszystkim z następujących źródeł

Crazy Nauka – podcast

Historia bez cenzury – YouTube

Źródła zdjęć
– zdjęcie główne:

https://curie.fr/actualite/institutionnel/marie-curie-lhonneur-des-nouvelles-pieces-de-50-centimes-deuro
– zdjęcie w tekście: Nationaal Archief z serwisu Unsplash 

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

2 Odpowiedzi

  1. Pani Izo, super tekst, niemniej jednak jedno ważne sprostowanie Maria Skłodowska-Curie to pierwsza i jedyna na świecie osobą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych naukach przyrodniczych (chemia i fizyka) a nie pierwsza kobieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się