“Chwała mojego ojca”, najlepsza książka o Prowansji

Dla kogo jest “Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki.” czyli dwie pierwsze części “Wspomnień z dzieciństwa” Marcela Pagnola? Dla miłośników Francji, dla wielbicieli Prowansji, dla amatorów dobrej literatury i pięknego języka, a wreszcie dla entuzjastów rytmu slow i bacznego przyglądania się światu, gdyż bujne opisy zdecydowanie przeważają tu nad wartką akcją. Tydzień Książki organizowany przez blogerów kulturowo-językowych postanowiłam zamknąć recenzją jednej z moich ulubionych francuskich książek. To zresztą jedna z ulubionych lektur samych Francuzów, jak wyłonił jeden z plebiscytów w ostatnich latach.

By | 2017-05-12T16:00:27+00:00 Marzec 6th, 2017|kultura i sztuka|5 komentarzy

3 romantyczne francuskie filmy na Walentynki

Moim zdaniem, wcale nie trzeba koniecznie być w związku, aby przyjemnie spędzić walentynkowy wieczór. Moja koleżanka, gdy nie miała partnera, sama kupowała sobie bukiet kwiatów w ten dzień (czemu nie!). Romantyczne francuskie filmy oczywiście najlepiej oglądać we dwoje, ale z drugiej strony… W gronie dobrych koleżanek seans też może być bardzo udany. Z okazji jutrzejszych Walentynek (które mimo swoich anglosaskich korzeni są bardzo popularne we Francji) mam dziś dla Was kilka filmowych propozycji. Jak na romantyczne historie przystało, w tle króluje Miasto Miłości, Paryż.

By | 2017-05-12T16:00:28+00:00 Luty 13th, 2017|kultura i sztuka|14 komentarzy

Francuskie kolędy, czyli bardzo świąteczna playlista

Od wielu lat każda Wigilia w moim rodzinnym domu rozpoczyna się tymi samymi dźwiękami. “Bóg się rodzi, moc truchleje…” Moja mama włącza na cały regulator zawsze tą samą płytę z kolędami w wykonaniu Mazowsza. To nasza mała tradycja, która stała się dla mnie nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Francja nie posiada takiego bogactwa kolęd jak Polska. Myli się jednak ten, kto sądzi, że nie ma ich ona w ogóle. Specjalnie dla Was przygotowałam niewielką, ale bardzo nastrojową playlistę. Znajdziecie w niej oryginalne francuskie kolędy oraz francuskie tłumaczenia kilku szeroko znanych bożonarodzeniowych utworów.  

By | 2016-12-21T09:31:28+00:00 Grudzień 21st, 2016|kultura i sztuka|0 Comments

Francuskie piosenki na lato (2016)

Wakacyjna muzyka wcale nie musi być bardzo ambitna. Oczywiście, jeśli taka jest, to jeszcze lepiej. Niemniej, lekkie rytmy i lekki tekst o tej porze roku słuchają się bardzo dobrze. Francuskie piosenki na lato to playlista najświeższych hitów, jak i utworów o dłuższym stażu. Są wśród nich artyści bardzo dobrze znani, jak Zaz i David Guetta ale i zupełnie nowe twarze. Mam nadzieję, że francuskie bity i kawałki, które mocno bujają uprzyjemnią Wam wakacyjne podróże.

By | 2017-05-12T16:00:32+00:00 Czerwiec 1st, 2016|kultura i sztuka|11 komentarzy

Symbole Alzacji i Moja Alzacja nową nazwą bloga

Czy Wam też bocian kojarzy się przede wszystkim z polską wsią? Jakie było moje zaskoczenie, gdy po przeprowadzce do Francji okazało się, że Alzatczycy « przywłaszczyli » sobie tak bardzo polskiego ptaka a do tego zrobili z niego jeden z symboli swojego regionu. O powadze sytuacji świadczy choćby to, że na World Expo 2010 w Szanghaju najważniejszym elementem wizualnej identyfikacji Alzacji został właśnie bocian. Jak widzicie, nieprzypadkowo bocian stal się nowym logo bloga, który do tej pory istniał jako Love for France, a w nowej odsłonie nazywa się Moja Alzacja. O symbolach Alzacji oraz o wielkich blogowych zmianach opowiem Wam dziś

By | 2017-06-02T08:59:28+00:00 Kwiecień 27th, 2016|kultura i sztuka, zwiedzanie|28 komentarzy

Nieznane przygody Mikołajka w wersji polsko-francuskiej + KONKURS (rozwiązany)

Dostałam pracę! To już trzecia odkąd jestem we Francji i mam cichą nadzieję, że tym razem dogadam się z nią na dłużej. Z kolei pierwsze dni w nowym miejscu zatrudnienia wyciskają człowieka jak cytrynę. Gdy wracam do domu, nie jestem w stanie kiwnąć nawet palcem. Na blogu i fanpage’u  zrobiło się ciszej niż zwykle, a prace domowe oddałam mojemu S. (dobrego mam męża, oj, dobrego!). Poza odsypianiem przyjemność sprawia mi jeszcze czytanie książek. W ten późnojesienny, zmęczony klimat wpasowały się jak ulał Nieznane przygody Mikołajka, które po raz pierwszy czytałam w obu wersjach na raz. Francuska wersja podoba mi się zresztą bardziej

By | 2017-06-21T06:39:18+00:00 Grudzień 3rd, 2015|kultura i sztuka|43 komentarze

Co dać pod choinkę miłośnikowi Francji?

Został tylko miesiąc do Świąt Bożego Narodzenia! To najlepszy moment, żeby zacząć planować prezenty pod choinkę. Nie ma jeszcze tłumów w galeriach handlowych, jeszcze można na spokojnie wybrać to, co się chce, a nie to, co zostało na półkach. Jeśli wśród bliskich macie miłośnika Francji, czemu nie ofiarować mu upominku związanego z jego pasją? Przygotowałam dla Was listę pomysłów na prezenty dla frankofila. Myślałam o takich rzeczach, które mnie samej sprawiłyby przyjemność. Mam nadzieję, że Was zainspiruję :) Wpis jest częścią akcji “W 80 blogów dookoła świata” organizowanej co miesiąc przez blogerów językowo-kulturowych. Temat przewodni tej edycji to Prezenty dla fana (danego) kraju. Pod moim wpisem znajdziecie listę pozostałych artykułów

Wychodzi płyta Ticket to Paris

Mam bardzo dobra wiadomość dla wszystkich fanów francuskiej muzyki! Dziś premierę ma płyta Ticket to Paris, kompilacja francuskich utworów, które przeniosą Was na chwilę do Paryża. Składanka wydana przez Sony Music Poland od dziś dostępna jest w sklepach muzycznych. I jeszcze jeden news! Blog Love for France został oficjalnym patronem płyty! Z tej okazji mam dla Was trzy świeżutkie płyty do rozdania! Szczegółów szukajcie w dzisiejszym wpisie.

By | 2017-05-12T16:00:46+00:00 Listopad 20th, 2015|kultura i sztuka|15 komentarzy

Włoska piosenka po francusku

Moja włoska kuzynka powiedziała mi kiedyś, że Włosi są za leniwi na uczenie się języków obcych. Jeśli już, to ewentualnie uczą się francuskiego, ale tylko dlatego, że jest bardzo podobny do włoskiego. Rzeczywiście włoski i francuski mają wiele wspólnego, ale że od razu leniwi Włosi? No nie wiem… Niemniej, prawdą jest, że  Włosi nie tylko mówią, ale i śpiewają po francusku. Włoska piosenka po francusku ma kilku najważniejszych przedstawicieli.

By | 2017-05-26T19:55:59+00:00 Wrzesień 22nd, 2015|kultura i sztuka|27 komentarzy

Arte, francusko-niemiecka telewizja

Już wiemy, że Francuzi z Anglikami nie pałają wzajemną miłością, a mimo to udało się im dokonać spektakularnej współpracy budowy kanału La Manche. Nie dla wszystkich jest z kolei oczywiste, że Francuzom bardzo dobrze pracuje się z Niemcami. OK, trochę głośniej się o tym mówiło przy okazji głębokiej politycznej przyjaźni między Sarkozym oraz Merkel. Ale nie tylko do politycznych kuluarów ogranicza się owa sympatia. W Alzacji jest ona oczywista, wpisana w codzienność – wystarczy posłuchać alzackiego dialektu, by rozpoznać germańskie wpływy. Jednym z owoców francusko-niemieckiej współpracy jest Arte, dokumentalny kanał telewizyjny z siedzibą w Strasbourgu. Dziś przyjrzymy mu się z

By | 2017-05-12T16:00:56+00:00 Wrzesień 13th, 2015|francuska codzienność, kultura i sztuka|25 komentarzy