Kilka słów o kursie online Bonjour La France

Bonjour La France

“Moje marzenie to mówić po francusku”, “Chcę wyjechać do Francji na stałe i obawiam się, że nie dogadam się z Francuzami”, “Podchodziłam do nauki francuskiego już kilka razy, chciałabym, aby teraz się udało”. To czytam w mejlach i w fejsbukowych wiadomościach, które dostaję.

Sama gdy przeprowadzałam się do Francji, myślałam,  że niewiele mnie zaskoczy. Nie byłam przygotowana na dużą ilość kulturowych niespodzianek i parę miesięcy bariery językowej, których doświadczyłam w pierwszych miesiącach.

Siedem lat później, bogatsza o językowo-kulturowe doświadczenia i napędzana przez moją pasję dla francuskiego języka oraz kultury kraju nad Sekwaną przedstawiam Wam Bonjour La France, mój kurs online do nauki francuskiego dnia codziennego.

Pitu pitu i zmagania z francuskim 

Przeprowadzając się do Francji w sierpniu 2013 roku czułam się zupełnie spokojna w temacie języka. Miałam w kieszeni certyfikat DALF C1 a i z moim świeżo poślubionym mężem od kiedy się znamy, rozmawialiśmy po francusku.

Mimo to, pierwsze miesiące były dla mnie czasem blokady językowej. 

Jeśli o mnie chodzi, to okazało się, że takie „pitu pitu” zakochanych gołąbków nie wystarczy, żeby bez stresu dogadać się np. w CPAM w sprawie carte vitale (o której istnieniu nawet wcześniej nie wiedziałam…). 

Nie wystarczyło też przez cztery lata liceum chodzić do klasy z rozszerzonym francuskim a następnie napisać na piątkę matury z francuskiego. Podręczniki (a także niektórzy nauczyciele niestety) nie przekazują wiedzy, która okazuje się niezbędna w codziennym życiu. O Dolipranie po raz pierwszy usłyszałam w aptece, gdy już mieszkałam we Francji.

Mam „na karku” siedem lat mieszkania we Francji i bardzo mocno czuję, że moim językowym i kulturowym doświadczeniem chcę się podzielić z innymi. Choćby po to, aby oszczędzić im stresu w kontakcie z francuską „innością”. Aby ich wyjazdy do Francji były pięknym i pełnym doświadczeniem. Bez stresu jakiego dostarczają myśli „nie dogadam się” lub „a co, jeśli zachoruję i będę musiała rozmawiać z lekarzem”?

Kurs Bonjour La France i francuskie słownictwo dnia codziennego

Celem kursu Bonjour La France jest pomóc Ci poznać i rozszerzyć albo odświeżyć i uaktualnić Twoje francuskie słownictwo. Przy okazji poznasz Francję od kuchni, bo w materiałach przemycam dużą ilość smaczków francuskiego życia codziennego.

Kurs zawiera osiem lekcji z tematów, z którymi spotyka się w zasadzie każdy, kto jedzie do Francji. Niezależnie czy jedzie na kilka dni w czasie wakacji, na kilka miesięcy na Erasmusa czy w ogóle przeprowadza się tu jako emigrant.

Co jest w środku.

Lekcje kursu to:

1/ we francuskiej restauracji
2/ zdrowie we Francji
3/ zakupy w sklepie spożywczym
4/ podróżowanie pociągiem i samolotem
5/ komunikacja miejska i pytanie o drogę
6/ nocleg we Francji
7/ zwiedzanie
8/ uprzejmość po francusku.

W skład każdej z nich wchodzą następujące materiały w postaci e-booków oraz nagrań audio:

  • bogate słownictwo tematyczne, przydatne wyrażenia, w tym skrypty rozmów
  • ciekawostki i informacje praktyczne dotyczące tematu
  • zestaw ćwiczeń z odpowiedziami
  • materiały audio do utrwalania wymowy
  • fiszki do utrwalania słownictwa

Oprócz tego każdy kursant otrzymuje dostęp do fejsbukowej grupy dla studentów, gdzie odbędą się trzy live’y na których odpowiem na pytania oraz serię mejli motywujących do pracy z materiałami kursowymi.

Komu kurs przyda się najbardziej?

  • emigrantom wciąż zmagającym się z językiem francuskim

Szczególnie, jeśli od niedawna mieszkają we Francji i aktualnie konfrontują się z różnicami kulturowymi.

  • turystom wyjeżdżającym do Francji na wakacje

Szczególnie jeśli jadą do kraju nad Sekwaną po raz pierwszy lub dawno nie mieli okazji posługiwać się językiem francuskim.

  • osobom, które uczą się języka francuskiego i chcą poznać Francję od kulis

Szczególnie, jeśli stawiają na język faktycznie używany przez Francuzów na co dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć:

1/ Preferowana znajomość języka francuskiego, aby jak najwięcej skorzystać z kursu to poziom między A2 a B1.

2/ Bonjour La France skrzynka z narzędziami. Materiał kursu to cały zestaw praktycznych narzędzi niezbędnych w codziennych sytuacjach życiowych. Jednak wysiłek, aby się z nimi zaznajomić i by móc ich właściwie używać należy do Ciebie.

3/ Dla Ciebie zawsze i wszędzie. To Ty wybierasz, które materiały pisemne lub audio są Ci potrzebne w danej chwili. Wszystkie materiały możesz pobrać na komputer i wracać do nich wiele razy.

4/ Trzecia sprawa. Bonjour La France koncentruje się na nauce słownictwa i praktycznych wyrażeń. Nie uczę tu podstaw języka ani gramatyki. Celem kursu jest rozszerzenie i utrwalenie słownictwa z bardzo życiowych tematów. Dostaniesz również gotowe skrypty rozmów oraz bardzo wiele zdań gotowych do użycia.

Dream team, czyli z kim tworzyłam kurs

Kursu nie tworzyłam sama! I mam wielkie szczęście do wyboru współpracowników. W przygotowaniu materiałów pomagały mi dwie niezastąpione dziewczyny. 

Pierwsza z nich to Iza Owsianny, kobieta orkiestra od wszelkich graficznych spraw. Iza opracowała graficzny projekt ebooków, jest odpowiedzialna za skład tekstu oraz stworzyła okładkę.

Ela natomiast jest językowym ninją, czyli romanistką z krwi i kości. Od wielu lat uczy francuskiego i w swojej karierze nauczycielskiej pracowała z różnymi grupami wiekowymi oraz z uczniami na różnych poziomach zaawansowania. Przygotowuje również testy i matury językowe. Ela to osoba o anielskiej cierpliwości i sokolim oku.

W kursie dba o to, aby wszystkie materiały były na najwyższym poziomie merytorycznym. Wyłapuje wszelkie błędy, czyli robi korektę, tłumaczy teksty na francuski. To z nią konsultuję wszelkie językowe zagadnienia.

Grupa testowa oraz najlepszy partner

W projekt tworzenia kursu była również zaangażowana grupa kilkunastu osób, które na bieżąco testowały materiały, które pisałam. Pracowaliśmy w ten sposób, że każde kolejne materiały do kursu udostępniałam w naszej zamkniętej grupie, a moi testerzy je czytali i komentowali. Mówili co dodać, co zmienić, czego jest za dużo i co wydaje im się niejasne. A ja dzięki ich BEZCENNYM opiniom szlifowałam kurs.

Jest jeszcze jedna osoba, za której wkład w powstawanie Bonjour La France jestem bardzo wdzięczna.

Człowiek, który wspiera mnie bardziej niż ktokolwiek kiedykolwiek. Który we mnie wierzy. I który mi pomaga w realizacji różnych projektów. Mój mąż.

A oto my któregoś majowego wieczora o godzinie 23ciej kończyliśmy nagrywanie pierwszej części plików audio z wymową do Bonjour La France. Francuz uczy wymowy języka francuskiego? #najlepiej

Bonjour La France

Co mówią kursanci pierwszej edycji Bonjour La France?

W pierwszej edycji, która odbyła się w maju, zaufało mi i kupiło kurs aż 121 osób. Dostałam od nich między innymi takie mejle:

Cześć, Od miesiąca jestem twoja kursantką i chciałabym Ci bardzo podziękować za twój wkład jaki włożyłaś w przygotowanie tego kursu. Przygotowałaś go w taki sposób, że mam ochotę do niego zaglądać, cierpliwie stosuję się do metod nauki, które zaproponowałaś. Rozbudziłaś we mnie apetyt na Francję…dziękuję!!!!! Agata

oraz

Salut. Będzie krótko i na temat :). Jestem oczarowana Twoją i Twojego męża pracą ( chodzi mi teraz o wymowę 🙂 ) Oczywiście nie ukrywam cały kurs jest bardzo, ale to bardzo profesjonalnie przygotowany.

Zabrzmi to może dziwnie, ale wymowy Twojego męża mogę słuchać cały czas,  jest przejrzysta i taka lekka. To dla mnie bardzo ważne, gdyż w niedalekiej przyszłości będę używać na bieżącą tych zwrotów i słownictwa. Twój mąż swoim głosem zachęca do nauki.

Dotyczy się to też Ciebie to jak wszystko przygotowałaś normalnie ukłon dla Ciebie.

Ogólnie zajmuję się branżą medyczną i w kursie dałaś odpowiedzi na wszystkie pytania jakie mnie męczą. Jeszcze nie mieszkam we Francji, ale w sumie już na dniach będę ten piękny kraj zwiedzać i zakochiwać się w nim.

Jestem pod wrażeniem.

Marta

Jeśli masz pytanie na temat Bonjour La France, na które nie odpowiedziałam lub jeśli nie jesteś pewna / pewien, czy kurs pomoże Ci w Twojej sytuacji, napisz do mnie!

*

Teksty na blogu, które mogą Cię zainteresować:
13 wskazówek jak rozgadać się po francusku
Francuska klawiatura AZERTY (wreszcie) bez tajemnic
35 przydatnych linków do nauki francuskiego
10 francuskich podcastów do nauki języka

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

5 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się