“Moje marzenie to mówić po francusku”, “Chcę wyjechać do Francji na stałe i obawiam się, że nie dogadam się z Francuzami”, “Podchodziłam do nauki francuskiego już kilka razy, chciałabym, aby teraz się udało”. To czytam w mejlach i w fejsbukowych wiadomościach, które dostaję.

Sama gdy przeprowadzałam się do Francji, myślałam,  że niewiele mnie zaskoczy. Nie byłam przygotowana na dużą ilość kulturowych niespodzianek i parę miesięcy bariery językowej, których doświadczyłam w pierwszych miesiącach.

Sześć lat później, bogatsza o językowo-kulturowe doświadczenia i napędzana przez moją pasję dla francuskiego języka oraz kultury kraju nad Sekwaną przedstawiam Wam Bonjour La France, mój kurs online do nauki francuskiego dnia codziennego.

Pitu pitu i zmagania z francuskim 

Przeprowadzając się do Francji w sierpniu 2013 roku czułam się zupełnie spokojna w temacie języka. Miałam w kieszeni certyfikat DALF C1 a i z moim świeżo poślubionym mężem od kiedy się znamy, rozmawialiśmy po francusku.

Mimo to, pierwsze miesiące były dla mnie czasem blokady językowej. 

Jeśli o mnie chodzi, to okazało się, że takie “pitu pitu” zakochanych gołąbków nie wystarczy, żeby bez stresu dogadać się np. w CPAM w sprawie carte vitale (o której istnieniu nawet wcześniej nie wiedziałam…). 

Nie wystarczyło też przez cztery lata liceum chodzić do klasy z rozszerzonym francuskim a następnie napisać na piątkę matury z francuskiego. Podręczniki (a także niektórzy nauczyciele niestety) nie przekazują wiedzy, która okazuje się niezbędna w codziennym życiu. O Dolipranie po raz pierwszy usłyszałam w aptece, gdy już mieszkałam we Francji.

Mam “na karku” sześć lat mieszkania we Francji i bardzo mocno czuję, że moim językowym i kulturowym doświadczeniem chcę się podzielić z innymi. Choćby po to, aby oszczędzić im stresu w kontakcie z francuską “innością”. Aby ich wyjazdy do Francji były pięknym i pełnym doświadczeniem. Bez stresu jakiego dostarczają myśli “nie dogadam się” lub “a co, jeśli zachoruję i będę musiała rozmawiać z lekarzem”?

Kurs Bonjour La France i francuskie słownictwo dnia codziennego

Celem kursu Bonjour La France jest pomóc Ci poznać i rozszerzyć albo odświeżyć i uaktualnić Twoje francuskie słownictwo. Przy okazji poznasz Francję od kuchni, bo w materiałach przemycam dużą ilość smaczków francuskiego życia codziennego.

Kurs zawiera cztery lekcje z tematów, z którymi spotyka się w zasadzie każdy, kto jedzie do Francji. Niezależnie czy jedzie na kilka dni w czasie wakacji, na kilka miesięcy na Erasmusa czy w ogóle przeprowadza się tu jako emigrant.

Lekcje kursu to:

1/ we francuskiej restauracji

2/ zdrowie we Francji

3/ zakupy w sklepie spożywczym

4/ podróżowanie pociągiem i samolotem

Każda z nich zawiera cały komplet materiałów w postaci ebooków oraz nagrań audio. Należą do nich:

  • bogate słownictwo tematyczne, przydatne wyrażenia, w tym skrypty rozmów
  • ciekawostki i informacje praktyczne dotyczące tematu
  • zestaw ćwiczeń z odpowiedziami
  • materiały audio do utrwalania wymowy
  • fiszki do utrwalania słownictwa

A do tego każdy kursant otrzyma dostęp do fejsbukowej grupy dla studentów, gdzie odbędą się dwie sesje pytań i odpowiedzi na tematy związane z kursem oraz serię mejli motywujących do pracy z materiałami kursowymi.

 

Komu kurs przyda się najbardziej?

  • turystom wyjeżdżającym do Francji na wakacje

Szczególnie jeśli jadą do kraju nad Sekwaną po raz pierwszy lub dawno nie mieli okazji posługiwać się językiem francuskim.

  • emigrantom mieszkającym we Francji od niedawna

Szczególnie, jeśli aktualnie konfrontują się z różnicami kulturowymi oraz/lub zmagają się z porozumiewaniem się po francusku.

  • osobom, które uczą się języka francuskiego i mają na poziomie między A2 a B1

Szczególnie, jeśli interesują się francuskimi realiami dnia codziennego oraz stawiają na język faktycznie używany przez Francuzów na co dzień.

Jesteś zainteresowany? Przeczytaj, to ważne.

1/ Po pierwsze Bonjour La France skrzynka z narzędziami. Materiał kursu to cały zestaw praktycznych narzędzi niezbędnych w codziennych sytuacjach życiowych. Jednak wysiłek, aby się z nimi zaznajomić i by móc ich właściwie używać należy do Ciebie.

2/ Po drugie kurs to stół szwedzki. To Ty wybierasz, które materiały pisemne lub audio są Ci potrzebne w danej chwili. Wszystkie materiały możesz pobrać na komputer i wracać do nich wiele razy.

3/ Trzecia sprawa. Bonjour La France koncentruje się na nauce słownictwa i praktycznych wyrażeń. Nie uczę tu podstaw języka ani gramatyki. Kurs został przetestowany przez grupę kilkunastu osób o poziomie językowym między A2 i B2 i każda z nich dowiedziała się z przygotowanego materiału wielu nowych rzeczy. Co nie znaczy, że wszystkie informacje czy każde słówko z kursu było dla każdego nowe.

4/ Nawet osoby zupełnie początkujące mogą dużo skorzystać z kursu. Przygotowując materiały do lekcji pisałam je z myślą o mojej mamie, która zupełnie nie zna języka. W lekcjach znajdziesz więc gotowe wyrażenia, które będą służyć za gotowy skrypt lub podpowiedź w rozmowie na zasadzie „pokażę palcem zdanie, żeby w aptece zrozumieli, co mi dolega”.

5/ Atrakcyjna cena przy zakupie kolejnych części kursu. Z niej będą mogli skorzystać kursanci pierwszej edycji (czyli z maja 2019). W najbliższych planach mam bowiem stworzenie kolejnych czterech lekcji do kursu. Prawdopodobnie ukażą się już w sierpniu.

6/ Aktualna cena (czyli 59zł brutto) już się więcej nie powtórzy. To promocja z okazji tego, że kurs online wypuszczam w świat po raz pierwszy i w trakcie jej trwania będę również dalej szlifować materiały w oparciu o komentarze uczestników.

Bonjour La France

Dream team, czyli z kim tworzyłam kurs

Kursu nie tworzę sama! I mam wielkie szczęście do wyboru współpracowników. Przez ostatnie cztery miesiące bardzo blisko współpracowałam z dwiema niezastąpionymi dziewczynami. 

Pierwsza z nich to Iza Owsianny z Iza Projektuje, kobieta orkiestra od wszelkich graficznych spraw. Iza opracowała graficzny projekt ebooków, jest odpowiedzialna za skład tekstu oraz stworzyła okładkę (a nawet dwie).

Ela natomiast jest językowym ninją, czyli romanistką z krwi i kości. Od wielu lat uczy francuskiego i w swojej karierze nauczycielskiej pracowała z różnymi grupami wiekowymi oraz z uczniami na różnych poziomach zaawansowania. Przygotowuje również testy i matury językowe. Ela to osoba o anielskiej cierpliwości i sokolim oku.

W kursie dba o to, aby wszystkie materiały były na najwyższym poziomie merytorycznym. Wyłapuje wszelkie błędy, czyli robi korektę, tłumaczy teksty na francuski. To z nią konsultuję wszelkie językowe zagadnienia.

Grupa testowa oraz najlepszy partner

W projekt tworzenia kursu była również zaangażowana grupa kilkunastu osób, które na bieżąco testowały materiały, które pisałam. Pracowaliśmy w ten sposób, że każde kolejne materiały do kursu udostępniałam w naszej zamkniętej grupie, a moi testerzy je czytali i komentowali. Mówili co dodać, co zmienić, czego jest za dużo i co wydaje im się niejasne. A ja dzięki ich BEZCENNYM opiniom szlifowałam kurs 

Jest jeszcze jedna osoba, za której wkład w powstawanie Bonjour La France jestem bardzo wdzięczna.

Człowiek, który wspiera mnie bardziej niż ktokolwiek kiedykolwiek. Który we mnie wierzy. I który mi pomaga w realizacji różnych projektów. Mój mąż.

A oto my któregoś majowego wieczora o godzinie 23ciej kończyliśmy nagrywanie pierwszej części plików audio z wymową do Bonjour La France. Francuz uczy wymowy języka francuskiego? Najlepiej!

Bonjour La France

Pierwsza edycja Bonjour La France: czas start!

Sprzedaż pierwszej edycji kursu Bonjour La France trwa od poniedziałku 20go maja do piątku 24go maja do godziny 23:59. Jego cena więcej się nie powtórzy. 59 zł (cena brutto za kurs) to średnie wynagrodzenie za jedną godzinę francuskiego z nauczycielem, a często nawet nie to). 

Cena kursu w kolejnej edycji (która prawdopodobnie będzie miała miejsce w sierpniu) będzie już wyższa. Na sierpień (jeśli się wyrobię) planuję również cztery kolejne lekcje praktyczne francuskiego słownictwa. Kursanci z pierwszej edycji otrzymają na nie promocyjną cenę, której nie zaproponuję nikomu innemu.

kurs online Bonjour La France

Jeśli masz pytanie na temat Bonjour La France, na które nie odpowiedziałam lub jeśli nie jesteś pewna / pewien, czy kurs pomoże Ci w Twojej sytuacji, napisz do mnie!

*

Teksty na blogu, które mogą Cię zainteresować:
13 wskazówek jak rozgadać się po francusku
Francuska klawiatura AZERTY (wreszcie) bez tajemnic
35 przydatnych linków do nauki francuskiego
10 francuskich podcastów do nauki języka