Bardzo się cieszę, że ostatni wpis z bazą 35 linków do nauki języka francuskiego przypadł Wam do gustu. Większość zasobów online, które tam wymieniłam są świetne do nauki stacjonarnej, czyli przed komputerem w domu, albo na lekcji. Czy jest sposób, dzięki któremu można się uczyć jadąc autobusem lub samochodem do szkoły czy do pracy albo w domu prasując stertę ubrań czy zmywając naczynia?

Okazuje się, że tak. Podcasty, czyli nagrania często w formie regularnych odcinków, dostępne online bez opłaty są fantastycznym źródłem materiałów do nauki języka. Wystarczy mieć smartfona (lub iphona), połączenie z internetem oraz słuchawki i możemy zaczynać. W ciągu ostatnich dni przeszukałam sieć w poszukiwaniu dobrej jakości francuskich podcastów pomocnych w nauce języka. Przedstawię Wam dziesięć najciekawszych.

Podcast Addict

W ramach wstępu powiem Wam jeszcze, że do podcastów przekonałam się dopiero parę miesięcy temu. Słyszałam o nich dużo wcześniej, ale nie miałam zapału, aby się do nich zabrać (BŁĄD!). Dopiero gdy Dorota z bloga Kameralna wspomniała o Podcast Addict, aplikacji do słuchania podcastów, w ciągu kilku dni stałam się nałogowcem. Moje ulubione, a nie związane z francuskim, to Więcej niż oszczędzanie pieniędzy Michała Szafrańskiego, This is Your Life Michaela Hyatta i Smart Passive Income Podcast Pata Flynna. Tych trzech panów towarzyszy mi regularnie w drodze do pracy oraz z pracy, a także przy gotowaniu, rozwieszaniu prania i różnych innych zajęciach domowych ;)

No dobrze, ale przejdźmy do podcastów do nauki francuskiego.

Jeszcze tylko jedna sprawa. Jak korzystać z poniższego zestawienia? Podcasty nie są podlinkowane, więc ich nazwy (pogrubiona czcionka) należy wyszukiwać bezpośrednio w aplikacji, jakiej używacie. Można też znaleźć je przez wyszukiwarkę google, gdyż praktycznie większość wymienionych serwisów ma swoje strony internetowe, gdzie udostępnia nagrania. Jeśli więc nie macie smartfona (mój mąż nadal korzysta z komórki służącej JEDYNIE do dzwonienia i wysyłania smsów ;) ), to możecie korzystać z francuskich podcastów z mojej listy również w bardziej tradycyjny sposób, przy pomocy komputera.

 

Podcasty do nauki języka francuskiego

Français Authentique – mój ulubiony francuski językowy podcast. Johan tłumaczy francuskie wyrażenia idiomatyczne, a czasem opowiada o sobie, swoich nowych projektach, letnich wakacjach czy książkach, które przeczytał.

CoffeeBreak French – porządnie przygotowane i ciekawe podcasty do nauki gramatyki i słownictwa. Prowadzi je dwóch lektorów, nauczycieli języka francuskiego, którzy dyskutują między sobą, co wprowadza to przyjemną dynamikę i sprawia, że nagranie jest bardziej interesujące.

One Minute French – króciutkie 3-5-minutowe lekcje francuskiego dla bardzo początkujących. Z każdy odcinka uczysz się jednej małej, ale bardzo praktycznej umiejętności, na przykład:
– liczyć do dziesięciu
– powiedzieć komuś, że miło ci go poznać
– przedstawić się
– powiedzieć, że uczysz się francuskiego

RFI Journal en français facile – skrót codziennych wiadomości przedstawiany prostym językiem francuskim.

One Thing In a French Day – jedyny francuski podcast jaki znalazłam prowadzony przez kobietę! Laetitia czyta króciutkie opowiadania dotyczące tematów dnia codziennego. Bardzo przyjemnie się słucha.

Learn French with Pierre (Français avec Pierre) – bardziej słuchowisko niż podcast, a najdokładniej jest to ścieżka dźwiękowa do filmików Pierra (o których wspominałam w zestawieniu z linkami do nauki francuskiego). Nie wszystko będzie zrozumiałe, bo emisja jest przygotowana do oglądania, a nie słuchania, ale zawsze to dodatkowe materiały.

Learn French with daily podcasts – Krótkie, około 5-minutowe audycje. Na warsztat trafia zdanie po francusku, które rozbierane jest przez prowadzącego na części pierwsze. Osobiście bardzo drażni mnie angielski akcent narratora, ale może Wam wyda się bardziej strawny. Przykładowe tytuły odcinków to (nie wiem, czemu niektóre mają angielskie tłumaczenia, a inne nie) :
– Utilisation de drones/ Drones use (Drony)
– L’huile de palme (Olej palmowy)
– Le réseau Twitter/ Twitter network (Twitter)

francuskie podcasty

Podcasty tematyczne (francuski zaawansowany)

Collège de France – to nazwa uczelni, która powstała w 1530 roku i znana jest z prowadzenia wykładów otwartych dla publiczności. Wyszukując podcast po tej nazwie, czyli “Collège de France” znajdziecie różne kanały z wykładami z różnych dziedzin, m.in. literatura, nauki społeczne, medycyna/psychologia, nauki ścisłe i technologia, prawo, historia religii, biologia, archeologia i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie!

C’est bon à savoir France Bleu – krótkie emisje na przeróżne tematy życia codziennego, np. „Comment voyager moins cher?”, „Comment faire des économies d’énergie?”, France Bleu to jeden z kanałów radia Radio France.

ARTE Radio: Documentaire – zdecydowanie mój faworyt! Krótkie odcinki na bieżące tematy społecznych, politycznych czy dotyczących szeroko pojętej kultury. Jedne z ostatnich emisji to na przykład:
– Les rappeurs de Daech (raperzy ISIS)
– L’accent de ma mère (akcent mojej matki)
– Noir, pas black (czarny, ale nie czarnuch)

+ do słuchania i oglądania

ARTE Reportage – niedawno mogliście przeczytać na blogu co nieco o mojej ulubionym telewizyjnym kanale dokumentalnym ARTE. Podcast firmowany przez tą telewizję umożliwia obejrzenie reportaży, które pojawiły się na jej antenie. Właśnie – obejrzenie. Mimo, iż wyszukujemy Arte Reportage przez aplikację do podcastów, to materiały wczytują się jako obraz, a nie jedynie dźwięk.

Do słuchania i oglądania online (nie tylko przez komórkę) bardzo przydają się klasyczne media dostępne online. Na blogu możecie znaleźć zestawienie francuskich kanałów radia i telewizji, które można znaleźć w sieci.

Dlaczego warto słuchać podcastów? Pozwalają między innymi osłuchać się z wymową i różnymi akcentami native’ów, Takich ćwiczeń nigdy za dużo.

Miłego słuchania, les amis :)