Francuskie święta i dni wolne od pracy

dni wolne od pracy francja

Na początek roku mam dla Was bardzo praktyczny wpis. Znajdziecie w nim francuskie nazwy dobrze znanych świąt, francuski kalendarz dni wolnych od pracy oraz spis innych wydarzeń religijnych i zwyczajowych, które świętują Francuzi. Takie informacje mogą się Wam przydać przy planowaniu wyjazdu wakacyjnego do kraju nad Sekwaną.

Kilka przydatnych wyrażeń na początek

un jour férié – dzień wolny od pracy

une fête – święto

faire le pont – wziąć wolne z pracy na długi weekend (np. czwartek jest ustawowo wolny, a my przedłużamy weekend o piątek)

Dni wolne od pracy we Francji

1 stycznia
Nowy Rok (Premier de l’An)

17 kwietnia 2017 – święto ruchome (poniedziałek)
Poniedzialek wielkanocny (Lundi de Pâques)

1 maja
Święto pracy (Fête de travail). Warto pamiętać, że tego dnia większość muzeów oraz turystycznych miejsc we Francji jest zamknięta. Sama dałam się nabrać wybierając się kiedyś do Paryża na długi majowy weekend. Pocałowałam klamkę Muzeum Orsay między innymi…

8 maja
Dzień zwycięstwa (Fête de la victoire 1945)

25 maja 2017 – święto ruchome
Wniebowstąpienie (Ascension)

5 czerwca 2017 – święto ruchome (poniedziałek)
Zielone Świątki czyli Święto zesłania Ducha Świętego, we Francji trwa dwa dni: niedzielę i poniedziałek właśnie (Lundi de Pentecôte)

14 lipca
Święto Narodowe Francji zwane tez Dniem Bastylii (Fête nationale)

15 sierpnia
Wniebowzięcie NMP (Assomption)

1 listopada
Wszystkich Świętych (La Toussaint). Najsławniejszym cmentarzem Paryża jest Père-Lachaise i warto go odwiedzić nie tylko w listopadzie. Na blogu przeczytacie o nim TUTAJ

11 listopada
Dzień Niepodległości (Armistice 1918 – Rozejm w Compiègne)

25 grudnia
Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt (Noël)

Alzackie wyjątki

Jedynie w trzech departamentach Francji, czyli w Alzacji (liczącej dwa departamenty) oraz w Moselle, graniczącym z Alzacją departamencie Lotaryngii, w kalendarzu pojawiają się dwa dodatkowe dni wolne.

14 kwietnia 2017 – święto ruchome (piątek)
Wielki Piątek (Vendredi Saint)

26 grudnia
Boże Narodzenie, drugi dzień świąt (Jour de Saint Etienne)

dni wolne od pracy we Francji

Inne święta we francuskim kalendarzu

Warto zwrócić uwagę, że na przykład Dzień Matki, Ojca, Babci i Dziadka we francuskim kalendarzu to zupełnie inne dni niż w Polsce. Od kiedy mieszkam we Francji, muszę sobie notować dodatkowo, aby ich nie przegapić i zadzwonić z życzeniami zgodnie z polskim rozkładem jazdy 😉

6 stycznia
Trzech Króli (Epiphanie). Tradycyjnie je się w ten dzień galettes des rois, ciastka z ciasta francuskiego nadziewane masą migdałową. Przepyszne! Sprawdzony przeze mnie przepis na galette oraz trochę więcej o samej tradycji znajdziecie TUTAJ

2 lutego
Ofiarowanie Pańskie lub Święto Matki Boskiej Gromnicznej (La Chandeleur albo Fête des chandelles). Dzień ten znany jest rownież jako dzień naleśnika, gdyż zgodnie z tradycją 2go lutego wszyscy Francuzi bez wyjątku się nimi objadają.

14 lutego
Walentynki (Saint Valentin)

28 lutego 2017  – święto ruchome
Tłusty Czwartek (Mardi Gras)

5 marca 2017 – święto ruchome (zawsze w pierwszą niedzielę marca)
Dzień Babci (Fête des Grands-Mères)

8 marca
Dzień Kobiet (Journée de la femme). Dzień jednak mało świętowany, nie tak jak w Polsce.

9 kwietnia 2017 – święto ruchome (niedziela poprzedzajaca Wielki Tydzien Wielkanocny)
Niedziela palmowa (Dimanche des Rameaux)

28 maja 2017 – święto ruchome
Dzień Matki (Fête des Mères)

18 czerwca 2017 – święto ruchome
Dzień Ojca (Fête des Pères)

1 października 2017 – święto ruchome
Dzień Dziadka (Fête des Grands-Pères)

31 października
Halloween. Coraz popularniejsze święto we Francji.

6 grudnia – świętowane jedynie w Alzacji i Moselle
Mikołajki (Saint Nicolas). W Alzacji dzieci dostają drobne prezenty od Mikołaja, a na kolację zjadają świeżo upieczone słodkie bułki w kształcie chłopczyka (manala) popijając kubkiem kakao. O tej słodkiej tradycji pisałam TUTAJ.

24 grudnia
Wigilia Bożego Narodzenia (Réveillon de Noël). Jeśli jesteście ciekawi, co Francuzi jedzą na uroczystej kolacji w tym dniu, zajrzyjcie TUTAJ

*

Jak widzicie, w Polsce mamy podobną ilość dni wolnych od pracy co we Francji. Pytanie, kto pracuje więcej?

Jeśli spojrzeć na standardowy tydzień pracy to na prowadzeniu są Polacy. W Polsce 40-godzinny, we Francji 35-godzinny do niedawna, bo właśnie wchodzą w życie nowe ustawy wydłużające francuski tydzień roboczy. Jednak gdy spojrzeć, kto dłużej czasu spędza poza domem… to okazuje się, że znacznie częściej będą to Francuzi, gdyż w ciągu dnia przerywają pracę na przerwę obiadową, która czasem trwa prawie dwie godziny (jak u mnie w pracy na przykład). Ale tu zaczynamy już zupełnie inny temat 🙂

Zdjęcie główne: Debby Hudson z serwisu Unsplash 

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

9 Odpowiedzi

  1. A co z Bożym Ciałem 15 czerwca 2017? Bo w internecie jest tyle fake informacji na ten temat, że aż głowa boli.

  2. Bardzo fajny blog… oprócz ciekawych informacji, masz fajny szablon WP. A to sprawia, że przyjemnie się czyta. Będę do Ciebie wracać. Być może pojadę do Francji jakoś na weekend, bo Twój blog mnie inspiruję =)

  3. Wspaniały post 😉 Uwielbiam czytać o Paryżu. Staram się uczyć języka francuskiego i wyjazd tam. Jestem niesamowicie ciekawa jak tam jest 🙂

  4. Właśnie planuję wyjazd do Paryżna na majowkę i trochę mnie zmartwiłaś z tymi muzeami? A jak to jest z pontem? czy będą zamknięte przez cały weekend? 🙂

    1. 1wszy maja wypada w tym roku w poniedziałek, więc w ten dzień nie ma za bardzo co ruszać na zwiedzanie, ale w pozostałe dni wszystko powinno być otwarte zgodnie z normalnym harmonogramem. Przy czym najlepiej, żebyś jeszcze sprawdziła dni i godziny otwarcia każdego muzeum na jego stronie internetowej – pamiętam, że przy Grand Palace też się nacięłam, bo we wtorki muzeum jest zamknięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się