Święto złoconej cebuli w Miluzie

święto cebuli miluza

Lato i wczesna jesień to w Alzacji pora do świętowania każdej okazji. Właściwie w każdy weekend ale i w środku tygodnia można jechać gdzie indziej. Jutro (17/09) do Pfastatt, na święto tarty ze śliwkami (Fête de la Tarte aux Quetsches), w niedzielę 21/09 do Houssen na święto wsi (Fête Paysanne).

Świętowanie

Tematem może być wszystko, przyjaźń (Fête de l’Amitié), wiśnie (Fête des Cerises), piwo (Fête de la bière), alzackie ulice (Fête des rues), lato (Fete de l’été), świnie – albo właściwie wieprzowina (Fête du Cochon) czy żaby (Fête de la grenouille). To tylko przykłady.

Wiele uroczystości skupia się na centralnym temacie alzackiego życia, czyli na winnicy. Targi wina, święta hodowców winorośli, święta nowego wina i winobrania uzupełniają lokalny kalendarz. Trochę szerzej pisałam o tym we wcześniejszym tekście (Alzacja na wakacje – szlak win).

święto cebuli

Miluza ma swoje święto

W ostatni weekend (13-14/09) w centrum Miluzy królowała królowa warzyw .. Z okazji święta złoconej cebuli (Fête de l’Oignon Doré) na Główny Plac miasta wylegli artyści ze swoimi rękodziełami, kucharze sprzedający w swoich budkach regionalne potrawy, alzacka kapela z tancerzami w regionalnych strojach. Gdzie tylko było można, dodawano cebulę, jak nie składnik, to przynajmniej jako ozdobę.

Przechodnie degustowali cebulowe zupy i tartes flambées, kupowali artystyczne artefakty i przetwory z cebuli oraz tańczyli porywani do tańca przez tancerzy ludowych. Swojsko.
Tak więc jedynym minusem przedsięwzięcia były problemy techniczne z aparatem, które nie pozwoliły mi zrobić tylu zdjęć, ile chciałam.

święto złoconej cebuli miluza

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji, sprawdzonych adresów i kulturalnych ciekawostek z pierwszej ręki (mieszkam w Alzacji od sześciu lat) znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji.

  • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
  • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).
Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się