Lato i wczesna jesień to w Alzacji pora do świętowania każdej okazji. Właściwie w każdy weekend ale i w środku tygodnia można jechać gdzie indziej. Jutro (17/09) do Pfastatt, na święto tarty ze śliwkami (Fête de la Tarte aux Quetsches), w niedzielę 21/09 do Houssen na święto wsi (Fête Paysanne).
Świętowanie
Tematem może być wszystko, przyjaźń (Fête de l’Amitié), wiśnie (Fête des Cerises), piwo (Fête de la bière), alzackie ulice (Fête des rues), lato (Fete de l’été), świnie – albo właściwie wieprzowina (Fête du Cochon) czy żaby (Fête de la grenouille). To tylko przykłady.
Wiele uroczystości skupia się na centralnym temacie alzackiego życia, czyli na winnicy. Targi wina, święta hodowców winorośli, święta nowego wina i winobrania uzupełniają lokalny kalendarz. Trochę szerzej pisałam o tym we wcześniejszym tekście (Alzacja na wakacje – szlak win).
Miluza ma swoje święto
W ostatni weekend (13-14/09) w centrum Miluzy królowała królowa warzyw .. Z okazji święta złoconej cebuli (Fête de l’Oignon Doré) na Główny Plac miasta wylegli artyści ze swoimi rękodziełami, kucharze sprzedający w swoich budkach regionalne potrawy, alzacka kapela z tancerzami w regionalnych strojach. Gdzie tylko było można, dodawano cebulę, jak nie składnik, to przynajmniej jako ozdobę.
Przechodnie degustowali cebulowe zupy i tartes flambées, kupowali artystyczne artefakty i przetwory z cebuli oraz tańczyli porywani do tańca przez tancerzy ludowych. Swojsko.
Tak więc jedynym minusem przedsięwzięcia były problemy techniczne z aparatem, które nie pozwoliły mi zrobić tylu zdjęć, ile chciałam.
*
PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji, sprawdzonych adresów i kulturalnych ciekawostek z pierwszej ręki (mieszkam w Alzacji od sześciu lat) znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji.
0 Odpowiedzi