Alzacja to mnóstwo malutkich wioseczek w dolinach o nazwach brzmiących często z niemiecka. A w nich wąskie uliczki, kolorowe domy, gdzieś po środku strzelisty kościół. Gdzieniegdzie prześwitują winnice. Winnice to wizytówka, duma i chluba. Winnice to styl życia.
Degustacje (w piwnicach winiarskich, w winiarskich sklepach, za stołem przy obiedzie), gotowanie (w połowie przepisów mięso marynuje się lub dusi w winie), jedzenie (po trzykroć dobrze tu karmią), spacerowanie (po takim jedzeniu to konieczność i przyjemność). Nad głowami bociany. A wszystko obrysowane kreską najsławniejszego alzackiego rysownika, Hansiego.
Czy Alzacja jest ciekawym miejscem dla turystów? Czy warto w tą stronę na wakacje? Czy nie będzie nudno? Odpowiadam według tego, co sprawdziłam, jeżdżąc z mężem po regionie od dziewięciu miesięcy oraz według tego, co mam jeszcze w planach na zwiedzanie.
Górny Ren (Haut-Rhin)
Odwiedź miasta
Dwa największe miasta tego departamentu Alzacji to Colmar i Miluza (Mulhouse), z czego administracyjnie ważniejsze, większe i zdecydowanie ładniejsze jest to pierwsze. W Colmarze urodził się Frédéric Auguste Bartholdi, rzeźbiarz i architekt. Był bardzo utalentowany, a jako wolnomularz miał konkretne wpływy, co na pewno zaważyło na jego sukcesie. Jest znany przede wszystkim jako autor Statuy Wolności, która z Liberty Island przypomina o ideałach wolności wszystkim Amerykanom i turystom. Zaprojektował również Lwa z Belfortu.
Z mniejszych miast wymienić trzeba najsławniejsze w Alzacji Riquewihr, Eguisheim, które w 2013 roku otrzymało tytuł ulubionej miejscowości Francuzów oraz równie urocze Kayserberg, w której urodził się laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Albert Schweitzer.
Linki:
Colmar: http://www.colmar.fr/
Miluza: http://www.tourisme-mulhouse.com/
Écomusée
O tym przepięknym skansenie pisałam już na blogu TUTAJ. Miejsce na całodzienny wypad, szczególnie z dziećmi.
Écomusée to zrekonstruowana wioska alzacka sprzed wieku. 100 hektarów przeżyć. Można wejść do domu garncarza, popatrzeć, jak pracuje, obejrzeć naczynia i ozdoby, które właśnie wyszły spod jego rąk.
Otwarta dla nas jest również pracownia kołodzieja, kowala, bednarza, rymarza, stolarza i piekarza. Panowie z brodą czy wąsem mogą wstąpić do fryzjera, który na fotelu sprzed wielu lat potraktuje ich narzędziami sprzed wielu lat. Wszystko bezpieczne oczywiście, wszystko po to, aby zwiedzający jak najlepiej się bawili.
Poza tym oryginalne gospodarstwa ze stylizowanymi chatami, zwierzętami w zagrodach, narzędziami gospodarskimi przy studni, czynny ul, który również można obejrzeć z bliska.
Namiary:
Adres: Chemin du Grosswald, BP 71, 68190 Ungersheim
Internet (w języku francuskim i niemieckim) – http://www.ecomusee-alsace.fr/fr/
Dni otwarcia: lepiej sprawdzać na stronie, bo skansen bywa zamykany na poszczególne tygodnie i weekendy w roku – http://www.ecomusee-alsace.fr/fr/infos-pratiques/horaires
Godziny otwarcia: zazwyczaj od 10:00 do 18:00 (w miesiącach letnich i w grudniu do 19:00)
A tuż obok..
Parc du Petit Prince czyli Park małego księcia
W tej samej miejscowości nowe miejsce rozrywki szykuje się do przyjęcia turystów na pokład. Park małego księcia.
Pierwszy park o tematyce lotniczej na świecie! Już od 1 lipca (2014) będzie można:
- polecieć: balonem (a nawet dwoma, oba mają różne trasy), dwupłatowcem albo w krzesełku karuzeli
- podróżować: razem z Małym Księciem w poszukiwaniu Róży – seans filmowy 3D, w kierunku innych galaktyk za pomocą teleskopu, w podróży podwodnej 4D
- spotkać zwierzęta: owce w „Tańcu z owcami” (Danse avec les moutons), lisy w „Lisim spektaklu” (Le Spectacle des Renards), motyle w specjalnych szklarniach oraz Motylim Ogrodzie (Le Jardin des Papillons)
- spacerować: do wyboru trzy ogrody – Motyli Ogród, Różarnia oraz Labirynt z fontanną
Adres: Parc du Petit Prince, 68190 Ungersheim
www: http://www.parcdupetitprince.com/
dni i godziny otwarcia: całe lato od 10:00 do 19:00 (poza sezonem lepiej sprawdzać na stronie)
0 Odpowiedzi