Alzacja na wakacje – Dolny Ren

dolny ren

Wybierając się na wakacje jedziemy przede wszystkim po wypoczynek na łonie natury albo po zestaw wrażeń kulturalnych. Czasami trudno się zdecydować, czy w takim razie mnóstwo zieleni, góry, jezioro i spacery przez pola czy może ciekawe miast o bogatej historii w opakowaniu przyjemnej architektury, pełne muzeów, teatrów i eventów służących lepszemu poznaniu świata.

Wybierając się na wakacje do Francji jedziemy z myślą o bagietce i popijaniu dobrego wina. Również o kontakcie ze sztuką, kulturą i historią. Chcemy spacerować wąskimi uliczkami małych miasteczek, poznawać bogactwo miast dużych ale i zanurzyć się w słodkiej i leniwej aurze wsi francuskiej.

Wybierając się na wakacje do Alzacji, mamy wszystko powyższe na raz. Właśnie o tym jest ten artykuł. Jako kolejny z serii przedstawia miejsca, dla których warto spędzić tu przynajmniej kilka dni urlopu.

Wspomniałam już o winnicach i szlaku wina (LINK). Ostatnio opowiadałam, co dla turysty szykuje departament Górnego Renu (LINK). Dziś pod lupę bierzemy drugi koniec Alzacji – Dolny Ren.

dolny ren

Dolny Ren (Bas-Rhin)

Odwiedź miasta

Przede wszystkim Strasbourg. Miasto sławne swoją katedrą Notre Dame oraz instytucjami europejskimi, które mają tu swoją siedzibę (Parlament Europejski, Rada Europy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka przede wszystkim). W starożytności był osadą celtycką, a jako osada zaistniał już w 12 r.p.n.e. Miasto piękne (warto zobaczyć dzielnicę Petite France oraz starówkę i szalenie kulturalne (wystawy, muzea, teatry, wydarzenia regionalne, jak Strasbulles, święto komiksu).

Obok miasta dużego jest mnóstwo miast – miasteczek – małych. Takich jak Châtenois, w którym na Święto murów obronnych (Fête des remparts– 8/06/2014) na jeden dzień zanurzyć się można w epoce średniowiecza. Czy Obernai, w którym na początku sierpnia odbędą się targi wina (Foire aux vins, 2-3/08/2014).

dolny ren

dolny ren

Linki:

Strasbourg
Obernai
Châtenois

Montagne des Singes czyli Małpia Góra

Idea cyrku nigdy mnie nie pociągała. Z zoo już lepiej ale i tak jest coś wyjątkowo smutnego w stadnym, tzn. tłumnym, oglądaniu dzikiego zwierza za kratami. Zwierzaki się szamoczą w klatkach, ludzie się gapią. Co innego park, w którym wolności dla zwierza jest dużo więcej i gdzie można z nim nawiązać bezpośredni kontakt.

W środku Starego Kontynentu, a bardziej precyzyjnie – w Dolnym Renie, 6 km od Sélestat, a 27 km od Colmar – znajdziemy Montagne des Singes. To park, w którym można zaprzyjaźnić się z makakami z Algierii i Maroka częstując je popcornem.

Zresztą, co ja będę dużo mówić. Lepiej obejrzeć filmik:

Info
adres: La Wick, 67600 Kintzheim
strona www
godziny otwarcia: 9:30-18:00 (między 13.07 a 31.08) – poza sezonem lepiej sprawdzać na stronie
artykuł na blogu

Tuż obok, również w Kintzheim, znajduje się drugi park.

Volerie des Aigles czyli Orli Park

Po alzackim niebie podróżują głównie bociany i samoloty. Oczywiście, jest dużo innych ptaków, ale umówmy się, trochę niżej, raczej na wysokości drzew. Jednak co jakiś czas na horyzoncie pojawia się konkretna ptasia sylwetka. I nie jest to bocian. Hej, orły, sokoły!

Volerie des Aigles, czyli orli park powstał 46 lat temu. Jego głównym celem była ochrona zagrożonych gatunków ptaków drapieżnych, ale te chęć zmiany ich złego imienia i nadszarpniętego wizerunku. Dziś oprócz orłów spotkać tu można między innymi sępy, sokoły, myszołowy i sowy. Cała galeria. Dla turystów przygotowany jest przede wszystkim program 40-minutowych spektakli. Ale to nie wszystko. Z ptakami i ich opiekunami można spędzić pół dnia albo i cały dzień. W programie specjalnym jest uczestniczenie w życiu Orlego Parku w każdym aspekcie, łącznie z karmieniem, elementami tresury oraz wizytą w wylęgarni i doglądaniu najmłodszych, świeżo wyklutych ptaków. Taka rozrywka organizowana jest jedynie w poszczególne dni, w małych 4-osobowych grupach. Uczestnicy muszą mieć co najmniej 14 lat. Oczywiście należy umówić się osobiście i z wyprzedzeniem.

Tymczasem przedsmak (po francusku, ale zachęcam wszystkich, bo piękne ujęcia). Moment 1:07 i 3:17 – świetne!

Info
strona www
kontakt: promo@voleriedesaigles.com
artykuł na blogu

Trzy na raz

W pierwszej odsłonie Alzacji na wakacje pisałam o zamku Haut-Kœnigsbourg (LINK). Tak się składa, że razem z Montagne des Singes oraz Volerie des Aigles są położone obok siebie. Taki plan na któryś dzień. Dobry plan.

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się