Zwiedzania Alzacji ciąg dalszy. Realizujemy nasze wakacyjne plany i moją listę „miejsc do zobaczenia”. Pojechaliśmy niedawno do parku, o którym słyszeliśmy już od tych, co w Alzacji mieszkają, jak i tych, którzy przyjechali jako turyści. Montagne des singes, Małpia Góra, park w którym 200 algierskich makaków żyje w warunkach niemal identycznych jak naturalne.
Karmimy małpy popcornem
Skąd inąd wiem, że świadomi obrońcy zwierząt mogą się oburzyć słysząc takiej rzeczy. Popcorn nie jest składnikiem diety małp i nie powinno się dokarmiać zwierząt w ten sposób. Dlatego właśnie, gdy przy wejściu od pracowników parku dostaliśmy do ręki kilka uprażonych ziaren kukurydzy, nie omieszkałam zapytać, jak ma się ta praktyka do zasad żywienia makaków. Uspokojono i wytłumaczono nam, że wszystko w porządku i nie powinniśmy się martwić. Małpy dostają do jedzenia przede wszystkim owoce, warzywa i ziarna (tak, byliśmy świadkami roznoszenia wiader marchewek, melonów, jabłek), a żywią się też insektami, chrząszczami i pająkami, które znajdą w lesie. Popcorn to jedynie niewielki dodatek, atrakcja.
Małpi park ma cele
Turystyczny, to wiadomo. Miejsce w sercu Starego Kontynentu, gdzie można z bliska przyjrzeć się, jak małpy bawią się ze sobą, jedzą, noszą najmłodsze na brzuchu, a wyrośnięte na plecach, iskają, pozują do zdjęć, ganiają się po drzewach to bardzo przyjemna sprawa. Możemy się też trochę o nich i ich zwyczajach dowiedzieć. Na specjalnych tablicach informacyjnych rozstawionych przy ścieżce zwiedzania znajdziemy między innymi informacje, w jaki sposób małpy ustanawiają hierarchię między sobą oraz co w kategoriach komunikacji oznaczają poszczególne miny i gesty. Kilka razy w ciągu dnia odbywa się też prelekcja, kiedy opiekunowie mieszkańców parku opowiadają o nich, przedstawiają niemalże z imienia małpy, które siedzą najbliżej i odpowiadają turystom na wszystkie pytania.
Makaki berberyjskie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Park stanowi cenne wzmocnienie populacji, a całe grupy małp są potem z sukcesem przenoszone i aklimatyzowane w ich naturalnym, dzikim środowisku. Póki są w parku, są źródłem wielu obserwacji naukowych, które wzbogacają wiedzę o gatunku.
Namiary na Montagne des Singes
www: http://www.montagnedessinges.com/en/
adres: La Wick, 67600 Kintzheim
godziny otwarcia: 9:30-18:00 (między 13.07 a 31.08) – poza sezonem lepiej sprawdzać na stronie
bilety: 5,50 / 9 EUR (2014)
0 Odpowiedzi
Fantastyczne miejsce 🙂 Lubię być tak blisko natury.
Karmienie małpek popcornem? Troche to dla mnie dziwne, ale skoro to tylko dodatek do normalnej diety, to mogłabym spróbować.