W pewien piękny, słoneczny, niedzielny poranek razem z S. wzięliśmy rowery i pojechaliśmy do Strasbourga. Tak, dobrze się domyślacie. Z Miluzy do stolicy Alzacji jest kawał drogi, ale od czego przecież są pociągi! Słońce prażyło na doskonale błękitnym niebie, na ulicach wakacyjne pustki. Idealna okazja na zwiedzanie Strasbourga.

Rowerem pociągiem

Bardzo lubię podróżować francuskimi pociągami. Przyjeżdżają na czas, są czyste i szybkie. Musiałam się oczywiście nauczyć paru kulturowych różnic, jak tej, że kupiony bilet trzeba jeszcze skasować przed wejściem do pociągu – i to w obie strony. (Biletów kupionych w kasie na ogół nie trzeba kasować, ale i tak – nauczona doświadczeniem i zapłaconą karą – dwa razy się upewniam.)

Bilety kupiliśmy na dworcu, w biletomacie SNCF. Tych z kolei, którzy lubią organizować sobie bilety wcześniej i przez Internet na pewno zainteresuje polskojęzyczna wyszukiwarka połączeń kolejowych GoEuro. Można w niej znaleźć połączenia wielu przewoźników (nie tylko francuskich zresztą), a dodatkowo połączenia autobusowe. Bardzo przydatne narzędzie w podróżowaniu po Alzacji i po Francji.

zwiedzanie Strasbourga

Nasze rowerowe zwiedzanie Strasbouga

W tej chwili nie jestem już pewna, w jakiej kolejności zwiedziliśmy miejsca, o których Wam zaraz napiszę. Pamiętam za to spokój i ciszę zabieganego zazwyczaj miasta, leniwą atmosferę, wiatr we włosach, przerwę na zapiekanki i wino w Orangerii. Beztroskę i piękno letniego dnia w pięknym mieście.

Petite France

Jedna z najpiękniejszych dzielnic Strasbourg. Stare, alzackie budownictwo, kawiarnie ze stolikami rozłożonymi na chodniku, dużo zieleni i czerwonych geranium w oknach.

w okolicy warto zwiedzić / zobaczyć:

 • historyczną piwnicę winiarską – Cave Historique des Hospices de Strasbourg
 • muzeum sztuki nowoczesnej – Musée d’art moderne et contemporaine MAMCS
 • śluzę wodną – Ecluse de la Petite France

zwiedzanie Strasbourga

Katedra Notre Dame

Zwiedzając Strasbourg po prostu nie można nie zobaczyć tej 1000-letniej katedry. O jej bogatej i zawiłej historii pisałam na blogu TUTAJ (wiecie, że budowla nosiła kiedyś czapkę?) Ze swoją wieżą o wysokości 142 m aż do 1874 roku była najwyższym budynkiem na świecie.

Przez całe lato wieczorami na fasadzie Katedry odbywają się spektakle światła i dźwięku. Piękne widowisko! (za darmo, wystarczy przyjść)

w okolicy warto zwiedzić / zobaczyć:

 • zegar astronomiczny w Katedrze
 • plac Gutenberga – place Gutenberg
 • pałac Rohan mieszczący w swych wnętrzach aż trzy muzea – Palais Rohan

dobre jedzenie:

 • Maison Kammerzell – jedna z najpiękniejszych restauracji w Strasbourgu, z najlepszą na świecie choucroute aux poissons (kapustą kiszoną gotowaną na winie podaną z kilkoma gatunkami ryb – moje wrażenia na blogu TUTAJ

katedra Notre Dame w Strasbourgu

Place de la République i okolice

Plac Republiki może być dobrym miejscem na chwilę wypoczynku. W otoczeniu monumentalnych budynków: Palais du Rhin, uniwersyteckiej biblioteki narodowej i teatru narodowego usiąść można na ławeczce w parku i chłonąć atmosferę pełną spokoju i majestatu.

w okolicy warto zwiedzić / zobaczyć:

 • budynek opery
 • synagogę – Synagogue de la Paix
 • muzeum Tomi Ungerera (najwybitniejszego alzackiego ilustratora) – Musée Tomi Ungerer
 • kościół Świętego Pawła – Eglise Saint-Paul
 • liceum przypominające szkołę Harry’ego Pottera – Lycée International des Pontionniers

zwiedzanie Strasbourga

Quartier européen czyli międzynarodowa dzielnica

To tu mają siedziby takie międzynarodowe organizacje jak Rada Europy, Parlament Europy (druga siedziba po Brukseli) i Europejski Trybunał Praw Człowieka. Również tutaj swoje biura ma francusko-niemiecka telewizja Arte, znana z proeuropejskiego światopoglądu oraz ambitnych filmów dokumentalnych (więcej na blogu TUTAJ).

w okolicy warto zwiedzić / zobaczyć:

 • budynek pałacu uniwersyteckiego – Palais Universitaire
 • ogód botaniczny – Jardin Botanique
 • oranżerię – Parc de l’Orangerie

Parlament Europejski Strasbourg

Parc de l’Orangerie

Usytuowany niedaleko budynków Rady Europy najstarszy park Strasbourga pozwala na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu. 26 hektarów zieleni, w tym mini zoo, mnóstwo spacerowych ścieżek, ławek zapraszających do wypoczynku z książką i place zabaw dla dzieci.

Parc de l'Orangerie

Les amis, to oczywiście tylko niektóre miejsca, które warto zobaczyć w Strasbourgu. Może znacie inne, które Wam się podobały. Dorzućcie do listy!

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji aby zaplanować niezapomniane wakacje w Alzacji znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji (jedynym przewodniku o Alzacji na polskim rynku).

 • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
 • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).