Alzacja na wakacje. U sąsiadów, czyli w Szwajcarii i Niemczech

Zastanawiacie się jeszcze, gdzie spędzić urlop? Nie kupiliście biletów, bo nie możecie się zdecydować? Planujecie wybrać się samochodem ‘przed siebie’ w kierunku wybranym na spontanie? Może w takim razie do Alzacji! Oprócz bogactwa regionu, w najbliższej okolicy znajdują się Niemcy i Szwajcaria, do których również warto zajrzeć. Zapraszam na czwarty z kolei artykuł z serii „Alzacja na wakacje”.

Być zmotoryzowanym to bardzo duża zaleta w tym regionie. W zasięgu jest mnóstwo tematów na jednodniowe wycieczki. Z tego nieprzebrania wybieram dziś propozycję miejską, park rozrywki dla dzieci oraz wypad nad jezioro.

Natura w Szwarcwaldzie – Titisee

Klimat w Alzacji to typowy kontynentalny. Zimna zima i gorące lato. Poza tym jest raczej sucho, deszcze nie utrzymują się tu za długo. Lipcopada nie będzie. Bardziej prawdopodobny scenariusz to żar z błękitnego nieba. W takich chwilach bezruch na leżaku czy pływanie w jeziorze brzmią wyjątkowo dobrze. Tak samo jak piknik nad wodą.

Jedziemy nad Titisee. Podobna odległość zarówno z Miluzy jak i ze Strasbourga, czyli dwóch przeciwnych krańców Alzacji. Jesteśmy w Niemczech, w Wysokim Szwarcwaldzie (Forêt-Noire). Jedziemy w górę, wokoło lasy, pojedyncze domy w niemieckim stylu, stada krów wypasające się na zboczach. Sielanka. W międzyczasie mijamy skocznię narciarską, która dobrze zna się z Adamem Małyszem (ustanowił jej rekord w 2007). Na wysokości 850 metrów nad poziomem morza docieramy do celu.

Titisee to jedno z największych naturalnych górskich jezior w Niemczech. Woda chłodna. Dno nieprzyjemne od glonów i kamieni. Ale przynajmniej bezpiecznie, wszyscy pływają. Można wypożyczyć łódkę, kajak. Turystyczne stateczki pływają regularnie tą i w wewtą. Na brzegu miasteczko. Titisee-Neustadt. Mają tu bardzo dobre lody, ale plaży lepiej poszukać po drugiej stronie, na uboczu. Lepiej na półdzikiej niż w tym turystycznym zgiełku.

Więcej info

W okolicy

Mnóstwo szlaków dla piechurów. Kilka tras na wędrówki  TUTAJ.
Wszyscy mówią o termach. Badenweiler – na mojej liście do sprawdzenia.
Fribourg en Brisgau. Miasto, które warto odwiedzić. Wcześniejszy artykuł z bloga TUTAJ.

Park rozrywki Europa-Park

W Alzacji wszyscy dobrze znają ten adres i wymieniają Europa-Park w jednym tchem z innymi najważniejszymi atrakcjami regionu. Może niekoniecznie jest to geograficznie ścisły region. Rust jest w Niemczech, niemniej w Alzacji cieszy się dobrą sławą i dużą popularnością.

Godzina autostradą A5 i jesteśmy. 85 hektarów kolejek, roller costerów i karuzel. Euro-Mir, Silver Star, Euro Sat, Blue Fire, Alen Express to tylko kilka z nich. Park podzielony na 15 terytoriów, jako trzynaście krajów europejskich oraz Zaczarowany Las (Enchanted Forest) i Kraina Minimków (Kingdom of the Invisibles, nawiązanie do filmu animowanego Artur i Minimki). Każde z nich kryje specjalne atrakcje. Nie tylko dzieci będą się dobrze bawić.

Wydarzenia, występy, parady i koncerty. Przez cały rok dzieje się. Można tu zobaczyć między innymi Euro Dance Festival, pokazy flamenco, programy rozrywkowe i gastronomiczne, a od 2002 roku nawet Wybory Miss Niemiec.

Na najbliższy letni sezon (2014) program jest zapełniony (LINK). Zaczynając od jutrzejszej transmisji meczy (Footbal Worldcup LIVE) i popojutrzejszego celebrowania najkrótszej nocy w roku w islandzkiej tematyce, przez dni średniowiecza (Dining like in the Middle Ages), spotkania harleyowców (Harley-Davidson biker meeting) po dni narodowe i regionalne – m.in. Węgry, Francja czy Baden.

Namiary na Europa-Park:
strona www
adres: Europa-Park-Straße 2, Rust, Bade-Wurtemberg, Niemcy 77977

baner alzacja

Kulturalnie w Bazylei

Dla tych, którzy pragną korzystać z dobrodziejstw dużego, europejskiego miasta, Bazylea powinna pojawić się w planie. Ponad 2000 lat historii, wybór muzeów, mnóstwo muzyki (jeśli ilość sklepów muzycznych ma świadczyć o poziomie umuzykalnienia, to jest to prawdopodobnie najbardziej instrumentalne miasto w Europie). Koncerty i wystawy. Spacery wzdłuż Renu i zoo. Piękne miasto.

Z letnich wydarzeń przede wszystkim:
Liste : sztuka, wystawy młodych twórców (lipiec)
Stimmen Festival : muzyka współczesna (lipiec)
Basel Tattoo : koncerty i parady wojskowe, największy na świecie taki festiwal
Em Bebbli Sy Jazz : festiwal jazzowy (sierpień)

5 minut na bazylejskie muzea. Najważniejsze z nich to Fondation Beyeler, Kunstmuseum Basel, Museum Tinguely oraz Vitra Design Museum. Na blogu natomiast pojawiło się Muzeum Zabawek (LINK).

http://youtu.be/9-xofl89DxM

Linki:

Strona miasta Bazylea: https://www.basel.com/en

Bazylea na blogu:

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się