Szczegółowa ściąga, jak zarezerwować nocleg przez stronę Gîtes de France

gites de france

Dzień dobry Izo! Dziękuję za kolejny list (czyli mój newsletter, przypis – IR) i ciekawe informacje. Jednocześnie chciałbym Cię prosić o rzecz, którą osobiście już przećwiczyłem, ale muszę ją tłumaczyć kolejnym zainteresowanym znajomym – jak korzystać z systemu rezerwacji Gîtes de France. Może chciałabyć to opisać? Przecież jest nie tylko booking 🙂

Takiego mejla dostałam od Michała, czytelnika bloga oraz mojego newslettera (jeśli chcecie dołączyć do grona ponad 1400 czytelników – liczby z marca 2018 -, kliknijcie w TEN LINK).

Przyznam, trochę mi się zeszło, zanim mogłam zabrać się za realizację tego tematu. Ale już jest, specjalnie dla Was, którzy w planach macie wakacje we Francji albo (jeszcze lepiej) urlop w Alzacji i szukacie noclegu. Mam dla Was ściągę, która krok po kroku przeprowadzi Was przez proces rezerwacji na stronie Gîtes de France.

Kilka podstawowych informacji

Zacznijmy od tego, co to dokładnie są te gîtes. To francuskie gospodarstwa agroturystyczne na łonie natury lub domki stojące najczęściej poza miastem ale i znajdujące się w małych miasteczkach (na przykład na Alzackim Szlaku Win) wynajmowane w okresie wakacyjnym. Francuzi tak bardzo polubili ten typ noclegów, że z gîtes powstała cała sieć obejmująca każdy zakątek Heksagonu. Strona Gîtes de France zbiera większość z nich i ułatwia rezerwację.

Domki wynajmuje się na ogół na tygodnie, liczone od soboty do soboty. A rezerwacją na okres wakacyjny najlepiej zająć się jak najwcześniej (mamy połowę marca, to w zasadzie ostatni moment), gdyż miejsca znikają bardzo szybko.

W czasie rezerwacji przez stronę dokonujemy płatności zaliczki i w efekcie dostajemy na mejla potwierdzenie ze wszystkimi szczegółami oraz umową najmu. Tą ostatnią należy odesłać do właścicieli domku w ciągu kilku kolejnych dni.

Wpłata pozostałej części kwoty za wynajem wymagana jest nie później niż miesiąc przed początkiem pobytu (chyba że w umowie napisane jest inaczej).

We Francji wielką popularnością cieszy się płatność czekami. Z tego powodu za każdym razem należy upewnić się, czy gospodarze przyjmują płatność przelewem, kartą lub gotówką. W razie wątpliwości najlepiej zadzwonić do nich i się upewnić. Dotyczy to zarówno płatności za wynajem jak i kaucji (którą właściciele pobierają tuż po przyjeździe – właśnie najczęściej w postaci czeku – a zwracają około 7 dni po zakończeniu pobytu lokatorów). Jeśli więc wolicie kaucję wpłacić gotówką, ustalcie to wcześniej.

Jak zarezerwować nocleg na stronie Gîtes de France?

Jak w takim razie zarezerwować gîte przez portal?

Przede wszystkim, wcale nie musicie robić tego w języku francuskim. Wystarczy zmienić język klikając w ikonkę flagi w prawym górnym rogu. Do wyboru macie kilka możliwości z językiem angielskim i niemieckim na czele.

Dla tych, którzy chcą jednak poćwiczyć swoje umiejętności językowe przygotowałam bardzo szczegółową ściągę ze zrzutami ekranu, które poprowadzą Was w tym procesie za rękę.

1/ Wchodzicie na stronę https://www.gites-de-france.com

jak zarezerwować gites de France

2/ Wypełniacie pola w wyszukiwarce:

 • Où souhaitez-vous aller? – region, który Was interesuje
 • Arrivée – datę planowanego przyjazdu (najlepiej sobota)
 • Départ – datę wyjazdu (najlepiej sobota)
 • Capacité – ilość osób

3/ Dostajecie wyniki wyszukiwania.

Po prawej stronie pokazują się Wam zdjęcia konkretnych domków z podstawowym opisem. Klikając w zdjęcie przechodzicie do szczegółowego opisu z możliwością kontynuowania rezerwacji.

Po lewej stronie macie klasyfikację wyszukanych miejscówek według różnych kryteriów. Klikając w dane kryterium zawężacie wyszukiwanie.

Kryteria zawężające wyszukiwanie mogą być następujące (tabelka z lewej strony ekranu):

 • Location – pod tą kategorią kryje się lista rozwijana w skład której wchodzą gîtes (często na łonie natury) oraz City Break (miejskie miejscówki)
 • Chambes d’hôtes – pokoje wynajmowane na noce (w odróżnieniu od gîtes, które wynajmuje się zazwyczaj na tygodnie)
 • City Break – czyli wynajem na kilka dni (zazwyczaj od dwóch do pięciu) w obrębie większego miasta
 • Campings & chalets – kempingi i drewniane domki w górach
 • Classement: insolites (niezwykłe miejscówki, na przykład domek na kółkach, chatka w finlandzkim stylu, etc.), 1 – 6 épis (klasyfikacja na wzór hotelowych gwiazdek, jedna gwiazdka oznacza najniższy standard, sześć – standard luksusowy), réservable en ligne (możliwość rezerwacji online), avec avis client (dostępne opinie innych klientów).
 • Accessibilité Tourisme & Handicap – miejscówka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych
 • Animaux gratuits – możliwość przywiezienia ze sobą swojego zwierzątka bez dodatkowych opłat. Wspomnę tu, że w wielu miejscach w ogóle nie można brać ze sobą swoich pupili. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli zazwyczaj podróżujecie z psem lub kotem (to ja 😉 ).

Dalsze kryteria:

 • Internet – oczywiste, nic nie trzeba wyjaśniać 😉
 • Piscine privée – prywatny basen. Nie wiem, jak Was, ale mnie na początku trochę dziwiło, że we Francji baseny w ogródku są tak często spotykane. Mnie się kojarzyły z amerykańskimi willami i wielkim luksusem. Ale nie, we Francji pogoda jest zdecydowanie ładniejsza niż w Polsce, lato jest na ogół dłuższe i bardziej gorące, więc kto tylko może, to buduje sobie w ogródku basen.
 • Draps et linge fournis – pościel. Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona, to trzeba ją sobie przywieźć samemu.
 • Nombre de chambres – ilość pokojów
 • Nombre de personnes – ilość osób
 • Budget en € pour le séjour (7 nuits) – maksymalna cena za 7-dniowy pobyt
 • Equipement intérieurs – wyposażenie wnętrza
 • Equipement extérieurs – wyposażenie ogródka/tarasu, etc.
 • Services – usługi
 • Séjours thématiques – pobyt tematyczny
 • Paiements acceptés – dozwolone formy płatności (czasem można płacić bonami wakacyjnymi, płatność kartą bankową też lepiej potwierdzić)

4/ Strona ze szczegółami domku.

Po kliknięciu w zdjęcie danej gite przenosicie się na stronę ze szczegółowym opisem oraz możliwością kontynuowania rezerwacji.

Na tej stronie możecie obejrzeć więcej zdjęć, zmienić daty pobytu aby zobaczyć, czy miejsce jest wolne również w innych terminach.

Jeśli zdecydowaliście się na rezerwację klikacie zielony przycisk z napisem „Je réserve maintenant„.

jak zarezerwować nocleg przez Gîtes de France

Pod zdjęciami znajduje się opis gite:

Jeszcze niżej to, co gîte ma do zaproponowania:

jak zarezerwować nocleg przez Gîtes de France

Oraz to, co najważniejsze. Ceny i dostępność.

Tak jak już wspomniałam, gîte wynajmuje się najczęściej tygodniami, liczonymi od soboty do soboty.

jak zarezerwować nocleg przez Gîtes de France

5/ Strona rezerwacji.

Po kliknięciu w „Je réserve maintenant” przechodzicie na stronę rezerwacji.

Jeśli macie już konto na portalu (Vous avez déjà un Compte Gîtes de France), to się logujecie. Ale skoro czytacie ten wpis, to raczej pewne jest, że tego konta jeszcze nie posiadacie 😉

jak rezerwować przez Gites de France

W takim wypadku klikacie na napis Vous n’avez pas de Compte Gîtes de France (nie mam konta).

jak rezerwować przez Gites de France

Wypełniacie swoje dane:

jak zarezerwować nocleg przez Gîtes de France

Następnie podajecie swój adres mejlowy i ustanawiacie hasło do swojego konta. Jeśli chcecie odtrzymywać newsletter i ofertami, to zostawiacie odhaczone „Oui„, ale nie jest to obowiązkowe.

Na koniec naciskacie Valider et continuer.

jak rezerwować przez Gites de France

6/ Przechodzicie do potwierdzenia szczegółów Waszego pobytu.

To, na co należy zwrócić uwagę to (2) Composition de votre famille pour votre séjour, czyli ustalenie w ile osób przyjeżdżacie na wakacje. Należy podać liczbę osób dorosłych oraz dzieci.

Ważne jest, że przekroczenie ustaleń i próba „przemycenia” dodatkowej osoby może skutkować anulowaniem rezerwacji. Nie warto ryzykować, a wszelkie zmiany koniecznie trzeba potwierdzać z właścicielami jak najwcześniej.

W punkcie Options supplémentaires (3) możecie zdecydować, czy płacicie za sprzątanie po Waszym pobycie (forfait ménage), czy sprzątacie sami.

jak rezerwować przez Gites de France

Ciąg dalszy warunków pobytu, czyli ubezpieczenie (5).

Na koniec akceptujecie i przechodzicie dalej (Valider et continuer).

jak rezerwować przez Gites de France

Robiąc przykładową rezerwację na potrzeby wpisu tutaj musiałam się zatrzymać z oczywistych względów. Jeśli przejdziecie dalej, znajdziecie się na stronie płatności dotyczącej zaliczki za pobyt, a na końcu otrzymacie podsumowanie swojej rezerwacji.

Mam nadzieję, że ta instrukcja Wam się przyda i zachęci Was do korzystania z portalu Gîtes de France. Jestem pewna, że wypoczynek w takich gospodarstwach agroturystycznych niejednemu z Was będzie się sto razy bardziej podobał niż nocleg w hotelu.

O czym warto jeszcze pamiętać? Wasze wskazówki.

Po opublikowaniu tego wpisu dostałam od Was sporo dodatkowych informacji w temacie rezerwacji gîtes. Będę tu przytaczać najciekawsze wypowiedzi.

Gîte to super sprawa. W ten sposób właśnie odkrywamy kolejne regiony Francji. Istotna podpowiedź. W opisie gîte widnieje informacja, jakimi językami posługują się właściciele. Warto sprawdzić. Często, gęsto jest to tylko francuski. (Ale w Alzacji praktycznie wszędzie dogadamy się po niemiecku, a na południu, po włosku lub hiszpańsku.) Nasi gospodarze, mieszkający zazwyczaj obok, przyznawali się, że przed poznaniem nas byli pełni obaw, w jaki sposób będą się z nami komunikować. U nas na cztery pobyty w gîte tylko w jednym właściciel mówił po angielsku. Biorąc po uwagę trasę do przebycia może się okazać, że konieczne jest poinformowanie właściciela o zmianie godziny przyjazdu. Na dzień dobry i do widzenia z właścicielem obchodzi się domek. W czasie samego pobytu też mogą się pojawić różne kwestie do omówienia/ załatwienia.

Natasza

Wakacje w Alzacji? Przygotujcie plan zwiedzania!

Jeśli już zarezerwowaliście nocleg, to czas na zaplanowanie, co będziecie w Alzacji robić. Nie ma obaw, mimo, że region należy do najmniejszych we Francji, ilość atrakcji turystycznych oraz miejsc wartych zobaczenia jest ogromna.

Mnóstwo turystycznych pomysłów zebrałam w jeden wpis – kompendium, Co warto zwiedzić w Alzacji. Natomiast jeśli nie kupiliście jeszcze biletów na samolot, przeczytajcie TEN WPIS. Być może zdecydujecie się jednak na podróż samochodem.

Napisałam również przewodnik Wakacje w Alzacji! Zebrałam w nim wszystkie informacje, jakich turysta podróżujący po Alzacji może potrzebować. Od zaplecza kulturalnego, rysu historycznego, objaśnienia najważniejszych symboli regionu (sami przyznacie, że jeśli wiecie więcej o danym miejscu, to zwiedzanie staje się pełniejsze, dostrzegacie więcej detali i lepiej je rozumiecie), przez adresy sprawdzonych restauracji, piwnic winiarskich i sklepów z pamiątkami po – oczywiście – cały kalejdoskop pięknych i ciekawych miejsc do odwiedzenia.

W przewodniku znajdziecie między innymi:

 • miejsca do odwiedzenia dla rodziców podróżujących z dziećmi
 • mnóstwo informacji dla rowerzystów, między innymi najciekawsze trasy rowerowe, adresy wypożyczalni rowerów (oraz punkty napraw)
 • całą część językową: słowniczki tematyczne oraz gotowe skrypty przykładowych rozmów
 • praktyczne informacje, jak wygląda degustacja w piwnicy winiarskiej, a nawet przykłady pytań, jakie można zadać winiarzowi
 • pomysły na oryginalne alzackie pamiątki
 • informacje o imprezach kulturalnych w Bazylei, na które warto się wybrać będąc w Alzacji
 • telefony alarmowe i inne ważne numery „na wszelki wypadek”
 • mnóstwo, mnóstwo innych wskazówek od bywalca, kogoś, kto był, przetestował i spisał wszystkie informacje, które mogą się Wam przydać, aby zaplanować genialne wakacje w najpiękniejszym regionie we Francji

Jest to jedyny przewodnik po Alzacji na polskim rynku 🙂 Znaleźć możecie go tutaj.

Udanych wakacji, les amis!

przewodnik Wakacje w Alzacji

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się