Hansi na Nowy Rok

hansi

Kupiłam kalendarz na ścianę. Zwyczajna sprawa. Jak dla kogo.

Kalendarz kupiłam, żeby przez cały 2015ty oglądać rysunki Hansi’ego. To artysta duszą i ciałem związany z Alzacją. Zaangażowany. Awanturnik. Prawdopodobnie po prawej stronie klatki piersiowej bił mu wielki alzacki precel zamiast serca.

hansi

hansi alzacja

Duch niespokojny

Prowokator. Kariera rysownika, autora  pocztówek i licznych akwareli w kolorach białym niebieskim i czerwonym zapowiadała się dość niewinnie. Pozory. W epoce, gdy Alzacja należała do Niemiec (między 1871 a 1919) należało być znacznie bardziej poprawnym politycznie. Hansi natomiast rysował swój region w narodowych barwach. Pisał też o nim książki i sam je ilustrował. Podsycał frankofilskie nastroje. Podśmiewał się niebezpiecznie. Stopniowo wzbudzał coraz większą niechęć niemieckich rządców. Trafił w końcu do więzienia i długo miał na pieńku z policją polityczną.

Patriota. Pierwsza wojna światowa wybuchła, gdy miał 41 lat. Sam zgłosił się do francuskiej armii na ochotnika. Poryw serca dojrzałego, ukształtowanego, nie żaden zryw emocji nastolatka. Służył Francji z pełnym przekonaniem. I tak samo stanowczo bronił Alzacji frankofilskiej przed wpływami niemieckimi.

hansi

hansi

Duch Hansi’ego

Sielskie widoczki alzackiej wsi, dziewczynki w czarnych czepkach z wielką kokardą na głowie. Lekko wyblakłe kolory, zwycięska flaga francuska to tu, to tam. Bociany w gniazdach na dachach chat. Wysyłam takie pocztówki do znajomych od czasu do czasu.

Trudno powiedzieć o Alzacji, że jest krystalicznie francuska, niemieckich wpływów nie trzeba daleko szukać. Hansi przegrał swoją walkę w tym sensie. A jednak. Wygrał ją, bo cały region jest jakby owinięty jego szkicami, sposobem, w jaki Oncle Hansi Alzację widział. Nie ma artysty, który byłby bardziej uhonorowany, którego byłoby w regionie więcej niż Jean-Jacques Waltz’a.

hansi alzacja

hansi alzacja

hansi alzacja

Przydatne info

Muzeum Hansi’ego znajduje się w Riquewihr – 16 Rue Gén de Gaulle, 68340 Riquewihr

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

  1. Pingback: Świat wg Polki - RIQUEWIHR - Klub Polki na Obczyźnie
  2. bardzo ciekawe .. dzięki nigdy wcześniej nie słyszałem o nim .. ta refleksja mi się nasunęła, że gdyby był Poznaniakiem to pewnie Prusacy postawili by go przed plutonem egzekycjnym .. taka odwieczna różnica między traktowaniem sąsiadów ze Wschodu a tych z Zachodu .. chyba to się na szczęście zmieniło do pewnego stopnia a może tylko na pokaz :^)

    1. rację masz.. pewnie odrobinę się zmieniło z tym różnicowaniem sąsiadów, ale kto to wie, jakby było w sytuacji otwarcie konfliktowej. lepiej, żebyśmy nie musieli sprawdzać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się