Écomusée d’Alsace, skansen wsi alzackiej

ecomusee d'alsace alzacki skansen

Znajoma mieszkająca w okolicy zachwalała: „Écomusée d’Alsace to najciekawsza atrakcja turystyczna Alzacji. Musicie odwiedzić! Ja bywałam tam często, gdy moje córki były młodsze.”

Wybraliśmy się więc. Był to jednak jeden z tych leniwych dni, które mijają nie wiadomo kiedy i gdy dotarliśmy było już późno. Bramy zamykają się o 18tej i na zwiedzanie zostało nam 1,5 godziny. Udało nam się na pewno odkryć klimat miejsca. Wrócimy tu nie raz.

Po pierwsze, bociany!

To niebywałe ile bocianów osiedlić się na niewielkiej przestrzeni.

Klekotanie dziobami, wysiadywanie jaj, spoglądanie z wysoka na przechodzących ludzi, latanie im nisko nad głowami. Takie bocianie rozrywki w bocianim raju. W miejscu, gdzie opłaty za centymetr kwadratowy gniazda osiągają najwyższe stawki na światowym bocianim rynku.

Écomusée d'Alsace

Po drugie, wieś prawdziwa

Skansen, prawdziwy skansen! Kiedy ostatnim razem byliście w takim miejscu?

Oto wieś sprzed 100 lat przybliżona.  Tradycyjne chaty, ubite drogi, sprzęty gospodarcze rozłożone przy studni, zwierzęta w zagrodach. Wszystko na wyciągnięcie ręki. Bardzo zadowolona koza, kaczki, wieprzki pozujące do zdjęcia, gdzieś w oddali porykujące krowy. Dużo frajdy zwiedzania.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Alzacki skansen: u garncarza, fryzjera i kołodzieja

Zaglądamy do domów i niemalże każdy jest oddzielną ekspozycją zawodów w dawnej odsłonie. Tłoczenie oliwy, kołodziejstwo czy garcarstwo odsłania nam swoje sekrety.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Jak za dawnych czasów. Fryzjer ciągle strzyże, a garncarz wyrabia garnki.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Po drodze zajrzeliśmy do ula. Wrzało tam jak na lotnisku.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Zwiedzania jest na co najmniej 3 godziny, ale równie dobrze można przygotować koc, jedzenie piknikowe i wybrać się na cały dzień.

Atrakcje i specjalne okazje

Na Wielkanoc, na Boże Narodzenie i pewnie jeszcze na kilka innych okazji przygotowywane są dodatkowe atrakcje. Fakt, adresowane są przede wszystkim do dzieci, tak jak kurs pieczenia choinkowych ciastek w grudniu, czy nauka ozdabiania wydmuszek i przygotowywanie królików z masy migdałowej na Wielkanoc. Ale znajdzie się też coś dla dorosłych. Aktualnie odbywa się kurs garncarski a w sierpniu zagrają kapele na szóstej edycji folkowego festiwalu (Folk’Estival). Wydarzeń pewnie będzie w tym roku o wiele więcej, gdyż 1 czerwca (2014) Écomusée d’Alsace obchodzi swoje 30te urodziny.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Namiary na Écomusée d’Alsace

Adres: Chemin du Grosswald, BP 71, 68190 Ungersheim
Strona www
Dni i godziny otwarcia: najlepiej sprawdzać na stronie, bo skansen bywa zamykany na poszczególne tygodnie i weekendy w roku

Les amis, lubicie takie miejsca? Jak Wam się podobał ten wirtualny spacer?

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji aby zaplanować niezapomniane wakacje w Alzacji znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji (jedynym przewodniku o Alzacji na polskim rynku).

  • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
  • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).
Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

  1. Dziękuję za garśc informacji 🙂 Czy na terenie skansenu jest miejsce gdzie można zjeść jakąs regionalną potrawę ? mają destylarnię to pewnie mozna sie napic 🙂

    pozdrawiam
    Grzegorz

    1. Na terenie skansenu znajduje się całkiem sympatyczna restauracja o wdzięcznej nazwie „La Taverne”, oprócz tego jest jeszcze brasserie, L’auberge d’Hégenheim. Na pewno można spróbować lokalnych dań. O destylarni nie słyszałam 🙂

  2. Pingback: Turystycznie w departamencie Górnego Renu (Haut-Rhin) | blogerzy Ze SWIATA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się