Colmar jest jednym z moich ulubionych miejsc w Alzacji. Co jakiś czas trafia się nowa okazja, aby tu przyjechać. Święto Wiosny, jarmark bożonarodzeniowy, czyjś ślub, pokazywanie gościom Alzacji, zwykły spacer dla przyjemności.

Korzystając z okazji, że niedawno zwiedzałam Colmar z bliską koleżanką z Warszawy, pokażę Wam najważniejsze punkty miasta i kilka uroczych zaułków. Chodźmy!

Centrum Colmar

Idąc od dworca około 15 minut spaceru spokojnym krokiem starczy, aby dojść do centrum. W tej najstarszej części miasta mamy wąskie uliczki, alzackie domy, typu maison à colombages, sklepiki i restauracje. Już z daleka widać te dachy i wieżyczki.

Colmar

Colmar

Fantastyczne szyldy sklepowe

Zawsze na nie patrzę. I nie to, że ktoś ma monopol na wymyślny emblem. Oznacza (ozdabia) się w taki sposób i cukiernia, i hotel, restauracja ale też szewc, fryzjer, i piwnica winiarska.

Colmar

Colmar

Maison des Têtes

Zabytkowy dom z 1609 roku, ozdobiony mnóstwem wyrzeźbionych groteskowych twarzy, co dało początek jego nazwie. Należał do obrotnego biznesmena, który był również zarządcą miasta w 17tym wieku. Teraz w środku jest restauracja. Jak się kiedyś do niej wybiorę, to zrobię tysiąc zdjęć i przynajmniej kilka z nich pokażę na blogu. Taki mam mały plan.

Maison des Tetes

Maison des Tetes

Alzackie łakocie

Sklep z piernikami, ciasteczkami i przyprawą korzenną. Na kolejnym zdjęciu alzacka baba drożdżowa, czyli Kugelhof.

Colmar sklep z piernikami

Colmar

Muzeum Bartholdiego

Bartholdi August, to jedna z najsławniejszych postaci Alzacji. Rzeźbiarz urodzony w Colmar zaprojektował i nadzorował budowę Statuy Wolności oraz współpracował przy Wieży Eiffle’a. Jego rodzinny dom pełni teraz rolę muzeum.

Colmar

Kawiarnie i restauracje

W Colmar znajdziecie mnóstwo adresów, gdzie można dobrze zjeść. Wspomniany już Maison des Tetes jest jednym z nich. Natomiast niedawno odkryłam kawiarnię Au Croissant Dore. Kolekcja starych czajników oraz fotografie na ścianach tworzą przyjemny klimat. Ciastka też mi tu bardzo smakują.

Colmar

Kolegiata Świętego Marcina

Na głównym placu miasta dominuje protestancka kolegiata świętego Marcina (La collégiale Saint-Martin) z przepięknym glazurowym dachem i wieżyczkami.

Colmar

Maison Pfister

Kolejny sławny dom należący do rodziny winiarzy. Przepiękny!

Do tego jego parter otwarty jest jako sklep z winami i można tu kupić dobre wino.

Colmar, Maison Pfister

Colmar, Maison Pfister

Mała Wenecja

La Petite Venise to urokliwa, romantyczna i bardzo turystyczna dzielnica Colmar. Można się tu przepłynąć łódką po kanałku albo zjeść kolację w restauracji z tarasem nad wodą.

Na tym zdjęciu widać  najbardziej fotografowaną uliczką Małej Wenecji. Ujęcie, które najczęściej pojawia się w broszurach i przewodnikach.

Colmar, Mała Wenecja

 

Jeśli Colmar Wam się spodobało, zobaczcie też, jak wygląda podczas Święta Wiosny w czasie jarmarków bożonarodzeniowych.

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji aby zaplanować niezapomniane wakacje w Alzacji znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji (jedynym przewodniku o Alzacji na polskim rynku).

  • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
  • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).