Znaleźć pracę we Francji – dla niektórych brzmi jak fantazja, dla innych bywa koniecznością. Nikt natomiast nie mówi, że to łatwa sprawa. Od czego w takim razie zacząć? Każda historia jest trochę inna, ale są wskazówki, które mogą się każdemu przydać. Francuskie portale pracy to jedno z najważniejszych narzędzi na początek. Wystarczy się zarejestrować, określić typ pracy, której szukamy, a na mejla będziemy dostawać informacje o bieżących ofertach, które mogą nas zainteresować.
Największe portale pracy we Francji
Szukanie pracy można zacząć od zgłoszenia swojej aplikacji (une candidature spontanée) w firmach z branży, w której pracowaliśmy dotychczas. To działa i jeśli mamy trochę szczęścia, albo kogoś, kto nas może w tej firmie zarekomendować, być może to będzie szczęśliwy finał naszej historii. Niemniej wiadomo, że często nie wszystko układa się od razu. Swoje szanse na rynku pracy można natomiast zwiększyć zapisując się do serwisów, na których publikowane są na bieżąco oferty pracy.
Dodatkowo na większości z tych stron można znaleźć dział z publikacjami dotyczącymi zagadnień związanych z poszukiwaniem, rozmowami kwalifikacyjnymi, dokumentami do aplikacji oraz prawem pracy. Lektura może nam odpowiedzieć na wiele pytań, które sobie zadajemy szukając pracy we Francji.
CV à la française
Jak powinny być przygotowane dokumenty aplikacyjne to jeden z głównych tematów poradnikowych na rzeczonych stronach z ofertami pracy. Fakt, nie byłam wcześniej świadoma, ile przyjdzie mi spędzić czasu nad dopracowaniem własnego curriculum vitae po wyjeździe z Polski. Zaskoczyło mnie, że Francuzi bardzo poważnie podchodzą do dokumentów składanych do pracodawcy i bardzo skrupulatnie pilnują, aby były przygotowane według kilku reguł. Podstawowe z nic to:
Primo. CV na jednej stronie. Aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie na rekruterze, naszą recenzję życia zawodowego podajemy w w zwięzły i przejrzysty sposób na jednej stronie druku.
Secundo. Określony profil zawodowy. We Francji znakomita większość społeczeństwa swoją drogę zawodową określa już przy wyborze rodzaju matury. Następnie studia, staże i ostatecznie miejsca pracy są realizacją tej samej drogi. W Polsce panuje w tym względzie dużo większa elastyczność, co otwiera więcej możliwości zawodowych. Przygotowując swoje CV dla francuskiego pracodawcy kluczowe jest natomiast, by w bardzo przejrzysty sposób pokazać, że nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe składa się w logiczną całość.
Tertio. Kluczowe umiejętności kandydata. W swoim CV warto zawrzeć w trzech lub czterech punktach nasze mocne strony. Znajomość rynku motoryzacyjnego, umiejętność przewodzenia w grupie, wysokie umiejętności interpersonalne. Ta część curriculum vitae może być pomostem między naszym profilem zawodowym oraz ofertą pracy, na którą odpowiadamy.
Trzy litery do szczęścia
Francuzi uwielbiają skrótowce. Skracają nazwy w praktycznie każdej dziedzinie życia i w zagadnieniach związanych z zatrudnieniem nie jest inaczej. Szukając pracy we Francji warto na początek znać takie nazwy jak:
CDI – kontrakt na czas nieokreślony
CDD – kontrakt na czas określony
Intérim – kontrakt tymczasowy, zawierany za pośrednictwem agencji pracy
Szukając pracy, szczególnie za granicą, trzeba czasami uzbroić się w cierpliwość. Każda historia jest inna, ma inne parametry. Trzeba trzymać się tego, co pomaga i przede wszystkim nie porównywać się z innymi. Niech moc będzie z Wami!
Życzę Wam, les amis, wymarzonej pracy we Francji! Wszystkim, którzy chcą i szukają oczywiście 😉
0 Odpowiedzi
” Niech moc będzie z Wami!”, nic dodac, nic ujac w dzisiejszych czasach. I niestety dobre rekomendacje to czasami za malo, lepsze dobre znajomosci.
W tym temacie moc się akurat bardzo przydaje…
Masz świętą rację! Nie ma co się porównywać z innymi 🙂
A Tobie udało się w końcu coś znaleźć?
Oui 🙂 Zaczęłam niedawno. Co za radość! Ale jednocześnie miliard wyzwań i jak na razie duże, duże zmęczenie, jak to na ogół bywa podczas pierwszych tygodni w nowej pracy 🙂
To gratulacje! I trzymam kciuki, żeby zmęczenie szybko opadło i żeby pojawiła się ekscytacja z pracy tam 🙂