Gdy potrzebny ci certyfikat rezydencji

certyfikat rezydencji

Pracując w Polsce rozliczasz podatki w Polsce. Proste. Jeśli wyemigrowałeś i zarabiasz w swoim nowym kraju, podatki rozliczasz właśnie tam. Nie ma niespodzianek. Sprawa ma się trochę inaczej w sytuacji, gdy przebywając na emigracji zdarzyło Ci się pracować dla firmy, która ma siedzibę w Polsce. Jeśli to Twój przypadek lub o takiej współpracy myślisz, certyfikat rezydencji podatkowej powinien Cię zainteresować.

Disclaimer! Artykuł powstał na podstawie osobistego doświadczenia autorki. Jednocześnie oświadcza ona, iż nie udziela porad prawnych i nie bierze odpowiedzialności za przebieg uzyskiwania w/w dokumentu przez Czytelników oraz osoby zainteresowane.

Certyfikat rezydencji, co to jest?

Certyfikat rezydencji podatkowej, po francusku Certificat de Residence, jest dokumentem zaświadczającym iż podmiot (osoba fizyczna lub firma) jest rezydentem danego kraju i właśnie w nim rozlicza swoje podatki. Wystawiany na bieżący rok kalendarzowy przez lokalny urząd skarbowy dla siedziby tegoż podmiotu (osoby fizycznej lub firmy), będzie to na przykład Certificat de Residence 2015. Certyfikat w swojej treści odwołuje się do umowy zawartej między odpowiednimi państwami (np. Polską i Francją) o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kiedy go potrzebujesz?

Zaświadczenie potrzebne jest tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy podmiot przebywa na stałe w jednym kraju, a wykonuje pracę (lub wchodzi w opodatkowane zobowiązanie) z podmiotem mającym siedzibę w innym kraju. W praktyce dla emigranta może to oznaczać, że mieszkając we Francji (czy gdziekolwiek indziej) pracuje dla firmy z siedzibą w Polsce (lub w innym kraju różnym od pierwszego). Praca może polegać na przykład na napisaniu artykułu, zrobieniu tłumaczenia, wykonaniu zleconej pracy online. Oczywiście to tylko przykłady.

Czy musisz o nim wiedzieć?

Bez certyfikatu rezydencji podatkowej należność za Twoją pracę będzie obciążona podwójnym podatkiem (w Polsce poprzez ryczałt, następnie w kraju, gdzie się rozliczasz). Oznacza to, że uzyskanie dokumentu oraz przesłanie go firmie, dla której pracowałeś leży przede wszystkim w Twoim interesie. (Polskie firmy nie zawsze informują o konieczności dostarczenia dokumentu.)

Przypilnuj również, aby w rozliczeniu rocznym firma wysłała Ci dokument IFT. Poinformuje on polski urząd skarbowy, że jesteś podatnikiem innego kraju i że to właśnie tam Twoje wynagrodzenie zostanie opodatkowane. Wspominam o tym, gdyż zdarzyło mi się otrzymać PIT, który firma wystawiła przez pomyłkę. Po moim upomnieniu bardzo szybko otrzymałam korektę i właściwy dokument. Jednak morał z tego taki, że samemu trzeba wiedzieć, na co się czeka.

Jak uzyskać Certyfikat Rezydencji?

Wzór francuski jest dostępny online. Wystarczy wydrukować, wypełnić i podstemplować w urzędzie skarbowym.

Jeśli nie figurujesz jeszcze w systemie skarbówki, będziesz musiał okazać zaświadczenie o miejscu zamieszkania (un justificatif de résidence). Najlepiej przynieść  umowę wynajmu (un bail), w której figurujesz jako najemca albo fakturę za elektryczność (une facture EDF). Nie wiem dokładnie dlaczego ważna jest akurat ta faktura a nie inna, ale mnie proszono właśnie o nią. Może firma, która ma monopol na elektryczność we Francji jest zwyczajnie najbardziej wiarygodna w oczach francuskiego fiskusa). W moim przypadku inne dokumenty, choćby wydał je szpital, w którym byłam operowana, lub z stacjonarne miejsce pracy nie były wystarczające.

Czy trzeba mieć numer identyfikacji podatkowej, aby go otrzymać?

We Francji własny numer u fiskusa zdobywamy składając naszą pierwszą roczną deklarację podatkową. Generuje się dopiero z momentem, gdy dokument zostanie rozliczony i wprowadzona do systemu. Samo złożenie deklaracji jeszcze niczego nie rozwiązuje. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że do otrzymania Certificat de Residence numer identyfikacji podatkowej nie jest konieczny.

Bonne chance, les amis!

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

 1. W tym tygodniu jeszcze będę próbował uzyskać zaświadczenie. Dam znać, czy formularz spod linka działa 😉 Na pierwszy rzut oka wyglądał on na dokument dla osób mających udziały w firmach i czerpiących z tego tytułu profity.

  1. Ale certyfikat może Ci się przydać niezależnie czy mieszkasz w Hiszpanii, czy we Francji (hej, są widoki na przeprowadzkę? ale super! a gdzie dokładnie? 🙂 ). Jeśli pracujesz dla firmy rozliczającej się z podatków w PL, a sama jesteś w innym kraju (chodzi o pobyt stały oczywiście) to certyfikat Ci się przyda. Tylko będzie musiała być w nim wymieniona umowa między odpowiednimi krajami, tzn. między Hiszpanią a PL. Polska ma podpisane takie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z większością państw.

   1. Echh nie chcę zapeszać ale jeśli już to pewnie okolice Lille 😉 (jak to było w tym filmie.. szti? ten akcent z północy ;P ) Ale czekamy na info, jak dla mnie to by było superowo… 😉 No właśnie do tej pory starałam się mieć w jednym roku kalendarzowym zlecenia tylko z jednego kraju, więc nawet nie kombinowałam do tej pory z certyfikatami. W Hiszpanii mam stały pobyt, ale oprócz braku problemów ze służbą zdrowia na niewiele on mi się zdaje 😉 Pozdrawiam Iza 🙂

     1. 😛 romantyczne historie emigracji – powiedziałam to rano mojemu M przy śniadaniu, to mało co nie zakrztusił się kawą 😉 Nie wiem co mu się w tym nie spodobało, chyba słowo romantyczne – jest pragmatykiem do bólu 😉

     2. Pragmatyczność, pragmatycznością, ale jak się zostaje w jakimś kraju z powodu konkretnej osoby w okolicznościach mimo wszystko związanych z uczuciami, to dla mnie wchodzi to do kategorii romantycznych 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się