Charles Aznavour i jego najpiękniejsze piosenki

charles aznavour

Pierwszego października (2018 roku) zgasła kolejna gwiazda francuskiej piosenki, pieśniarz o międzynarodowej sławie, człowiek legenda, Charles Aznavour. W trakcie 94-letniego życia napisał ponad tysiąc (1000!) piosenek zyskując sławę na całym świecie. W ciągu około siedemdziesięciu lat kariery artystycznej sprzedał w sumie 180 milionów płyt.

Dziś chciałabym z Wami posłuchać sześciu z najbardziej znanych utworów mistrza.

Co o Aznavourze warto wiedzieć?

Uhonorowany we Francji wszelkimi muzycznymi nagrodami, wielkiej chwały doczekał się również za oceanem. Od zeszłego roku na hollywodzkim Walk of Fame widnieje również i jego gwiazda. 

Tytan pracy i wielki Francuz! Chociaż jeśli chodzi o jego korzenie, to zawsze podkreślał, że jest zarówno Francuzem jak i Armeńczykiem. Mówił: les deux sont inséparables comme le lait et le café, czyli obie narodowości są dla niego tak samo nierozłączne jak kawa zmieszana z mlekiem.

La Bohème

Jestem pewna, że nawet jeśli totalnie nie kojarzycie muzyki Aznavoura, ta piosenka będzie wam znajoma. To właśnie tym utworem, piosenkarz w 1965 zyskał wielką sławę. Jej tekst mówi o nostalgii pewnego malarza za latami, które spędził na paryskim Montmartcie.

Parce que tu crois

Z tego samego okresu (i albumu) pochodzi kolejna wielka piosenka artysty. Parce que tu crois mówi o miłości i goryczy złamanego serca. 

Jej muzykę można odnaleźć w licznych odsłonach. Na przykład w What’s the Difference wykonanej przez Dr. Dre i Eminema z 1999 roku.

La Mamma 

Piosenka, która doczekała się niemal dwunastu milionów odsłuchań na YouTubie zajmując jedno z pierwszych miejsc wśród najpopularniejszych piosenek Aznavoura.

Emmenez-moi

Kolejny “stary, ale jary” utwór francuskiego pieśniarza, napisany w 1967 roku. 

Emmenez-moi au bout de la terre 

Emmenez-moi au pays des merveilles 

Il me semble que la misère 

Serait moins pénible au soleil

Aznavour, jak widać (a właściwie, jak słychać), też nie lubił listopada i pluchy 😉

https://youtu.be/NqouQ1o1mUo

Comme ils disent

Większość piosenek Aznavoura mówi o miłości. Ten jednak utwór z albumu “Kocham cię idioto” (Idiote, Je t’aime) porusza z kolei temat homoseksualizmu i trudności życiowych, jakie mogą z niego wynikać. Artysta inspirował się historią swojego dobrego przyjaciela, Androuchka. 

Non je n’ai rien oublié

Edit Piaf śpiewa, że niczego nie żałuje, a Aznavour, że niczego nie zapomniał. Oba utwory weszły do repertuaru francuskich hitów i praktycznie każdy Francuz nuci je sobie czasem pod nosem. Trzeba znać.

Jestem ciekawa, les amis, która z piosenek Aznavoura podoba się Wam najbardziej? Może znajdzie się tu jakiś wielki fan francuskiego pieśniarza? Napiszcie w komentarzu.

PS. Inne muzyczne teksty na blogu, które mogą Was zainteresować to:

PS2. Zdjęcie główne pochodzi z tego artykułu.

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się