Jedziemy do Paryża, bilety kupione, walizki się pakują, a my szykujemy plan działania. Pytanie, co zwiedzać? Wszystko!
Ponieważ Paris to najbardziej przeładowane zabytkami i sławnymi miejscami miasto świata, przygotowałam na dziś mój osobisty wybór miejsc, które warto odwiedzić i zwiedzić w goszcząc się w stolicy Francuzów.
A może byliście już w Paryżu? Sprawdźcie, czy wszystko widzieliście!
Bardzo długo zabierałam się do tego tematu. Mniej więcej rok temu powstał wpis TOP 5 Paryża i od tamtej pory wiele osób pytało mnie o kontynuację, o „TOP 10”, które z resztą obiecywałam.. Ja natomiast zdałam sobie sprawę, że w sprawie Paryża mogę opisać ścisłą piątkę, albo od razu zacząć komponować TOP 50. To właściwie zalicza się już do kategorii łakomstwa w moim przypadku. Najchętniej zwiedziłabym wszystko. Systematycznie dopisuję kolejne punkty do mojej Paris bucket list. Też tak macie?
Dziś nie będzie długich opisów. Na to jeszcze przyjdzie pora. Dziś zwięźle i na temat. Co i dlaczego, plus adres internetowy.
Tour Montparnasse
Najpiękniejszy punkt widokowy na Paryż. Lepszy niż Wieża Eiffle’a!
Grand Palais
To pałac-muzeum ze szklaną kopułą, którą zauważycie z daleka spacerując wzdłuż Sekwany. Przepiękny budynek i wielkie wystawy. Aktualnie wystawiane są dzieła Diego Velázquez’a oraz życiowy dorobek Jean’a Paul’a Gaultier. Liczę mocno, że uda mi się pójść chociaż na jedną z nich.
Petit Palais
Muzeum naprzeciwko Grand Palais. Równie piękne wnętrza i wystawy (ale odrobinę mniej mainstream’owe).
Musée d’Orsay
Muzeum słynące ze znajdujących się w nim dzieł impresjonistów znajdujące się w przebudowanym starym paryskim dworcu.
Quai Branly
Muzeum prezentujące sztukę kultur Azji, Afryki, obu Ameryk i Oceanii. W części zwanej Wieżą Muzyki obejrzeć można również instrumenty muzyczne z całego świata.
Centre Pompidou
Muzeum sztuki nowoczesnej ufundowane przez ówczesnego prezydenta Francji, Georges’a Pompidou. Oprócz zbiorów wystawy stałej oraz wystaw czasowych warto je odwiedzić dla widoku na Paryż z najwyższego piętra.
Orangerie (Musée de l’Orangerie)
Drugie paryskie muzeum impresjonistów i postimpresjonistów. Oglądać w nim można dzieła m.in. Moneta, Cézanne’a, Matisse’a, Picassa, Renoir’a, Modigliani’ego i Gauguin’a.
Opéra Garnier Przepiękny teatr! Marzę, żeby kiedyś wybrać się tam na jakąś sztukę. Palais Garnier można również zwiedzać i wnętrza zdecydowanie są warte tych 10 euro za bilet wstępu.
Sainte Chapelle
Jedna z najsławniejszych budowli Paryża, część najstarszego pałacu królów Francji. Została zbudowana na rozkaz króla Saint-Louis, jako miejsce na przechowywanie korony cierniowej Chrystusa. Po rewolucji francuskiej relikwia została przeniesiona do Katedry Notre-Dame i wystawiana jest w każdy pierwszy piątek miesiąca o godzinie 15:00 (dzięki za info Mademoiselle Kier).
Do tego niesamowite witraże!!!
Panthéon
Mauzoleum wybitnych Francuzów. Pochowani zostali tu między innymi Jean Jaques Rousseau, Louis Braille, Victor Hugo i Emil Zola. Ale dla samej Marii Skłodowskiej-Curie warto tu przyjść.
Cimetière du Père-Lachaise
Najsławniejszy cmentarz we Francji, a może nawet Europie. Pochowano tu Fryderyka Chopina, Jima Morissona i wielu zacnych Francuzów. Jeśli ktoś nie ma problemu z cmentarzami jako takimi, to Père-Lachaise jest pięknym miejscem na spacer. Więcej o Cimetière du Père-Lachaise na blogu przeczytacie TUTAJ.
Jardin du Luxemburg
Kolejne świetne miejsce na spacery. Fantastyczny ogród w sąsiedztwie Sorbony oraz siedziba francuskiego senatu. Przy odrobinie szczęścia można trafić na koncert na wolnym powietrzu albo na przedstawienie teatru marionetek.
Châteaux de Versailles
Kompleks pałacowy pod Paryżem. Wieloletnia rezydencja monarchów Francji, z Królem Słońce na czele. Wersal to przepych epoki ancien régime’u oraz najokazalszy ogród w stylu francuskim.
Arc de Triomphe
Tu z kolei zabytek w samym sercu miasta. Kto nie słyszał o Łuku Triumfalnym ?
Pont Alexandre III
Most Aleksandra wybudowany został jako symbol przyjaźni francusko-rosyjskiej. Najpiękniejszy most Paryża (na drugim miejscu u mnie Pont des Arts, most, na którym zakochani na dowód miłości wpinają kłódki w przęsełka barierki).
Champs-Elysées
Przejść się najsławniejszą aleją miasta zakochanych ? Koniecznie! Nawet jeśli oznacza to przepychanie się wśród tłumów i oglądanie wystaw najdroższych marek świata.
Jak zauważyliście, na liście nie ma pewnych oczywistych punktów programu. Zwiedzać Paryż i nie zobaczyć Wieży Eiffle’a ani katedry Notre-Dame? Rzecz w tym, że one znalazły się już w pierwszej piątce miejsc opisanych na blogu TUTAJ. Uprzedzam, to nie jest hipsterska lista miejsc najbardziej niezwykłych czy wyszukanych. Wręcz przeciwnie, obowiązkowy paryski standard. Z drugiej strony nikt nie powiedział, że standardy muszą być nieciekawe.
6 Odpowiedzi
Ja bym dodała jeszcze katakumby… jeśli ktoś lubi bardziej mroczne klimaty. I Musée Marmottan Monet jeśli ktoś lubi impresjonistów 🙂
Świetny pomysł! Dzięki Agata!
Lubię to! I trzy dni w Paryżu, które spędziłam tam ja, to stanowczo ZA MAŁO!!! Żeby móc zobaczyć to, co opisałaś 🙂
Co tam trzy dni, życia za mało 😛
świetny przewodnik, bardzo fajnie, że dodałaś linki do ich oficjalnych stron
Cieszę się, że Ci się podoba!