16 pomysłów na zwiedzanie Paryża

zwiedzanie Paryża

Jedziemy do Paryża, bilety kupione, walizki się pakują, a my szykujemy plan działania. Pytanie, co zwiedzać? Wszystko!

Ponieważ Paris to najbardziej przeładowane zabytkami i sławnymi miejscami miasto świata, przygotowałam na dziś mój osobisty wybór miejsc, które warto odwiedzić i zwiedzić w goszcząc się w stolicy Francuzów.

A może byliście już w Paryżu? Sprawdźcie, czy wszystko widzieliście!

Bardzo długo zabierałam się do tego tematu. Mniej więcej rok temu powstał wpis TOP 5 Paryża i od tamtej pory wiele osób pytało mnie o kontynuację, o „TOP 10”, które z resztą obiecywałam.. Ja natomiast zdałam sobie sprawę, że w sprawie Paryża mogę opisać ścisłą piątkę, albo od razu zacząć komponować TOP 50. To właściwie zalicza się już do kategorii łakomstwa w moim przypadku. Najchętniej zwiedziłabym wszystko. Systematycznie dopisuję kolejne punkty do mojej Paris bucket list. Też tak macie?

Lista rzeczy, co zwiedzić w Paryżu

Dziś nie będzie długich opisów. Na to jeszcze przyjdzie pora. Dziś zwięźle i na temat. Co i dlaczego, plus adres internetowy. 

Tour Montparnasse
Najpiękniejszy punkt widokowy na Paryż. Lepszy niż Wieża Eiffle’a!

Grand Palais
To pałac-muzeum ze szklaną kopułą, którą zauważycie z daleka spacerując wzdłuż Sekwany. Przepiękny budynek i wielkie wystawy. Aktualnie wystawiane są dzieła Diego Velázquez’a oraz życiowy dorobek Jean’a Paul’a Gaultier. Liczę mocno, że uda mi się pójść chociaż na jedną z nich.

Petit Palais
Muzeum naprzeciwko Grand Palais. Równie piękne wnętrza i wystawy (ale odrobinę mniej mainstream’owe).

Musée d’Orsay
Muzeum słynące ze znajdujących się w nim dzieł impresjonistów znajdujące się w przebudowanym starym paryskim dworcu.

Co zwiedzić w Paryżu

Quai Branly
Muzeum prezentujące sztukę kultur Azji, Afryki, obu Ameryk i Oceanii. W części zwanej Wieżą Muzyki obejrzeć można również instrumenty muzyczne z całego świata.

Centre Pompidou
Muzeum sztuki nowoczesnej ufundowane przez ówczesnego prezydenta Francji, Georges’a Pompidou. Oprócz zbiorów wystawy stałej oraz wystaw czasowych warto je odwiedzić dla widoku na Paryż z najwyższego piętra.

Orangerie (Musée de l’Orangerie)
Drugie paryskie muzeum impresjonistów i postimpresjonistów. Oglądać w nim można dzieła m.in. Moneta, Cézanne’a, Matisse’a, Picassa, Renoir’a, Modigliani’ego i Gauguin’a.

Opéra Garnier Przepiękny teatr! Marzę, żeby kiedyś wybrać się tam na jakąś sztukę. Palais Garnier można również zwiedzać i wnętrza zdecydowanie są warte tych 10 euro za bilet wstępu.

Sainte Chapelle
Jedna z najsławniejszych budowli Paryża, część najstarszego pałacu królów Francji. Została zbudowana na rozkaz króla Saint-Louis, jako miejsce na przechowywanie korony cierniowej Chrystusa. Po rewolucji francuskiej relikwia została przeniesiona do Katedry Notre-Dame i wystawiana jest w każdy pierwszy piątek miesiąca o godzinie 15:00 (dzięki za info Mademoiselle Kier).
Do tego niesamowite witraże!!!

Panthéon
Mauzoleum wybitnych Francuzów. Pochowani zostali tu między innymi Jean Jaques Rousseau, Louis Braille, Victor Hugo i Emil Zola. Ale dla samej Marii Skłodowskiej-Curie warto tu przyjść.

Cimetière du Père-Lachaise
Najsławniejszy cmentarz we Francji, a może nawet Europie. Pochowano tu Fryderyka Chopina, Jima Morissona i wielu zacnych Francuzów. Jeśli ktoś nie ma problemu z cmentarzami jako takimi, to Père-Lachaise jest pięknym miejscem na spacer. Więcej o Cimetière du Père-Lachaise na blogu przeczytacie TUTAJ.

Jardin du Luxemburg
Kolejne świetne miejsce na spacery. Fantastyczny ogród w sąsiedztwie Sorbony oraz siedziba francuskiego senatu. Przy odrobinie szczęścia można trafić na koncert na wolnym powietrzu albo na przedstawienie teatru marionetek.

Co zwiedzić w Paryżu

Châteaux de Versailles
Kompleks pałacowy pod Paryżem. Wieloletnia rezydencja monarchów Francji, z Królem Słońce na czele. Wersal to przepych epoki ancien régime’u oraz najokazalszy ogród w stylu francuskim.

Arc de Triomphe
Tu z kolei zabytek w samym sercu miasta. Kto nie słyszał o Łuku Triumfalnym ?

Pont Alexandre III
Most Aleksandra wybudowany został jako symbol przyjaźni francusko-rosyjskiej. Najpiękniejszy most Paryża (na drugim miejscu u mnie Pont des Arts, most, na którym zakochani na dowód miłości wpinają kłódki w przęsełka barierki).

Co zwiedzić w Paryżu

Champs-Elysées
Przejść się najsławniejszą aleją miasta zakochanych ? Koniecznie! Nawet jeśli oznacza to przepychanie się wśród tłumów i oglądanie wystaw najdroższych marek świata.

Jak zauważyliście, na liście nie ma pewnych oczywistych punktów programu. Zwiedzać Paryż i nie zobaczyć Wieży Eiffle’a ani katedry Notre-Dame? Rzecz w tym, że one znalazły się już w pierwszej piątce miejsc opisanych na blogu TUTAJ. Uprzedzam, to nie jest hipsterska lista miejsc najbardziej niezwykłych czy wyszukanych. Wręcz przeciwnie, obowiązkowy paryski standard. Z drugiej strony nikt nie powiedział, że standardy muszą być nieciekawe.

zwiedzanie Paryża

Co zwiedzić w Paryżu

Co zwiedzać w Paryżu

Co zwiedzać w Paryżu

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

6 Odpowiedzi

  1. Ja bym dodała jeszcze katakumby… jeśli ktoś lubi bardziej mroczne klimaty. I Musée Marmottan Monet jeśli ktoś lubi impresjonistów 🙂

  2. świetny przewodnik, bardzo fajnie, że dodałaś linki do ich oficjalnych stron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się