Auxerre, wino i crème de cassis

auxerre

Zwiedzanie nieplanowane, trochę przypadkiem. Piękna pogoda, piękne widoki. Właśnie tak najlepiej – korzystać, że przejeżdża się niedaleko, że słońce świeci i trochę wolnego czasu. Trzeba koniecznie.

Auxerre

Auxerre

Miasto

Region: Burgundia (Bourgogne), miasto: Auxerre, ok. 35,5 tys mieszkańców, położone nad rzeką Yonne, zaangażowane w piłkę nożną – miejscowa drużyna AJ Auxerre jest dobrze znana w całej Francji. W weekendy zjeżdża się tu dużo Paryżan, chociaż to ponad 1,5 godzinny samochodem, mniej więcej tyle samo co z Dijon, głównego miasta regionu.

Ja ich rozumiem. Też bym przyjeżdżała!

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Poniedziałek. Zacisznie. Słonecznie.

Auxerre

Auxerre

Migawki różne

Drewniana rzeźba, bardzo znana; drewniane zdobienia z czasów, gdy sklep był karczmą; złoty but; zegar miejski i inne elementy krajobrazu.

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Katedra świętego Szczepana

Katedra świętego Szczepana (Cathédrale Saint-Étienne d’Auxerre). Katedra pamięta o Joannie d’Arc, która razem ze swoim wojskiem dwa razy odwiedziła miasto. Poza tym, bardzo piękne światło z witraży.

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Auxerre

Wino i kir

Mąż: „Nie można przecież wyjechać bez Chablis (białe wino z tutejszych winnic)”. Zaprawdę, nie można.

Pani w odpowiednim sklepie pouczyła nas, że ma dwa rodzaje, wino słodkie (vin fruité) i wytrawne (vin mineral) oraz że to drugie podobno rzadko smakuje kobietom. Nabyliśmy słodszą wersję Chablis i potwierdzam, była to dobra decyzja!

Auxerre

Bardzo sympatyczną pamiątką jest również oryginalny crème de cassis, likier porzeczkowy. Po raz pierwszy usłyszałam o nim na studiach na zajęciach z prawa europejskiego. W 1979 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się w sporze francusko-niemieckim pozwalając wprowadzić likier do sprzedaży w Niemczech (wyrok znany jako zasada wzajemnego uznania).

Bardzo miło połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką. Podaję od razu przepis… Crème de cassis de Dijon pije się z szampanem albo schłodzonym białym winem w proporcji 1:10. Smacznego!

Auxerre

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się