Emigranci emigrantom: Francja, czyli nowa grupa na Facebooku

emigranci emigrantom grupa fb

Jesteś emigrantem mieszkającym we Francji? Lub po prostu interesujesz się krajem nad Sekwaną, szczególnie jego kulisami, tym, jak się tam żyje? Francją od kuchni? 

Lubisz dzielić się swoim doświadczeniem, dyskutować i jednocześnie pomagać innym? Cenisz sobie wolność słowa w znaczeniu “każdy może wyrazić swoje zdanie”, a nie w opcji: mogę dowalić komu zechcę, jeśli mi się tak spodoba? 

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś pozytywnie, to nowa grupa facebookowa “Emigranci emigrantom: Francja” jest miejscem, które Cię zainteresuje!

Grudniowe rozkminy i co z nich wynikło 

Grudniowe długie wieczory, zbliżający się koniec roku oraz niecierpliwe wybieganie myślą w to, co może zdarzyć się w nowym roku sprawiło, że z dnia na dzień podjęłam stanowczą decyzję.

Nie będę już odkładać pomysłu, który chodził za mną od ponad roku. O którym rozmawiałam z kilkoma bliskimi osobami. Którego się bałam, że go nie uniosę, że czasowo nie dam rady mu się poświęcić.

Obawy długo wstrzymywały mnie przed działaniem, ale cały czas trzymała się mnie myśl, że to może być bardzo ciekawy i ważny projekt. Ważny nie tylko dla mnie, ale i dla ludzi, którzy kochają Francję i chcą o niej rozmawiać.

W pewne grudniowe popołudnie po prostu powiedziałam sobie –  teraz albo nigdy. Takim sposobem powstała nowa facebookowa grupa “Emigranci emigrantom: Francja”. 

Tworzę nową grupę na Facebooku

Czytelnikom mojego newslettera pisałam wtedy: “Parę godzin temu nacisnęłam magiczny przycisk “utwórz grupę”! Uff… ciągle trzyma mnie uczucie lekkiej adrenaliny 🙂 Grupa nazywa się “Emigranci emigrantom: Francja” i jest to miejsce przede wszystkim dla osób mieszkających we Francji lub takich, które zastanawiają się nad przeprowadzką w te strony.“

emigranci emigrantom: francja
foto z serwisu Unsplash

Po co i dla kogo?

Głównym celem grupy “Emigranci emigrantom: Francja” jest pomaganie sobie nawzajem. Nikt nie zrozumie emigranta mierzącego się oko w oko z francuską rzeczywistością, jak drugi emigrant z tych stron.

Nikt mi też tak nie pomógł w zaklimatyzowaniu się we Francji, jak inne Polki mieszkające za granicą. (Dziękuję Justyna, Kasia, Magda… i wiele, wiele innych!)

Chciałabym, aby w tym miejscu w sieci można było między innymi:

  • poszukać koleżanki/kolegi z tego samego regionu
  • upewnić się “jak coś powiedzieć po francusku”
  • zapytać się o radę w danej sytuacji życiowej, związanej np. z francuską biurokracją
  • ponarzekać na Francuzów (tak, to też 😉 )
  • wymienić się kontaktami do dobrego dentysty czy hydraulika

Grupa nie będzie “słupem ogłoszeniowym”, ale osoby, które prowadzą we Francji swoją działalność (gospodarczą, artystyczną, oferują jakiś typ pomocy, np. choćby sprzedają pierogi własnej roboty, czy opiekują się ludźmi starszymi) będą mogły się zareklamować. 

To coś dla Ciebie? Dołącz!

Jeśli:

  • mieszkasz we Francji…
  • myślisz o tym, aby tam zamieszkać…
  • często podróżujesz w te strony…
  • jesteś ciekawa/y francuskiego życia od kulis…
  • mieszkałaś/eś we Francji i masz ochotę dzielić się swoją wiedzą z innymi…

…dołącz KLIKAJĄC TUTAJ.

A jeśli to nie ty, ale znasz kogoś, kto spełnia te kategorie, to daj mu znać o mojej grupie. 

Kilka słów na początek

W ramach ogłoszeń parafialnych na dobry start mam kilka ważnych informacji.

1/ Aby zostać przyjętym na pokład należy odpowiedzieć na trzy pytania wejściowe (ukażą się po kliknięciu przycisku “dołącz”). Są bardzo proste, niektóre mogą się Wam wydawać oczywiste. Mimo to, odpowiedzcie na nie. W tej grupie bardziej niż na liczbie uczestników zależy mi na ich zaangażowaniu i wysokim poziomie dyskusji. Taka drobna wymiana zdań “przed wejściem” jest dla mnie sygnałem, że będziecie korzystać z tego, co grupa proponuje i aktywnie uczestniczyć w jej funkcjonowaniu.

2/ Gdy będziecie rozpoczynać jakiś wątek – przedstawiając się, zadając pytanie czy dzieląc się jakimś wartościowym materiałem proszę o wstawianie hasztagów. Łatwiej będzie potem wyszukać dany temat innym osobom. Przykłady hasztagów to np. #powitanie #CPAM #prośbaopomoc #językfrancuski #inspiracja

3/ Chciałabym, aby każdy mógł się poczuć tutaj jak w domu, aby nikt się nie obawiał odezwać, czy zadać pytania. Aby zadbać o dobrą atmosferę i o wysoki poziom naszej grupy wypowiedzi przechodzą przez moją moderację. Z góry uprzedzam też, że będę kasować wszelkie obraźliwe wypowiedzi. Niemniej gorąco wierzę w to, że do takich sytuacji po prostu nie dojdzie 🙂

To tyle na początek (grupy) 🙂 Bardzo gorąco Cię zachęcam – dołącz do nas!

Les amis, udzielacie się w facebookowych grupach? Jakie cechy charakteryzują grupy, które lubicie najbardziej? 

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

3 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się