Podróżowanie pociągiem we Francji

podróżowanie pociągiem we francji

Zbliża się wiosna i ci, którzy lubią zwiedzać zaczynają intensywniej myśleć o wakacjach. Postanowiłam więc podać Wam kilka podstawowych i niezbędnych informacji, jeśli zamierzacie podróżować pociągiem po Francji.

To wskazówki, które mnie samej ułatwiły życie, kiedy po raz pierwszy kupowałam bilety na TGV. Lyon-Avignon-Marseille-Lyon. To była super trasa swoją drogą.

Podróżowanie pociągiem we Francji, podstawy

Francuskie koleje państwowe to SNCF. Bilety można kupić online na stronie https://www.sncf.com/fr.

 1.       CENA

Planując podróż warto pamiętać, że bilety na danym odcinku nie mają stałej ceny, tylko rządzą się prawami podobnymi do biletów lotniczych. Jednym słowem, im wcześniej kupujemy, tym mniej płacimy. Są wyjątki od reguły, ale najczęściej na krótkich trasach.

2.       ODBIÓR BILETU

Kupując bilet przez Internet można wybrać opcję biletu elektronicznego (e-billet), ale jeśli nie macie drukarki, pozostaje odbiór na dworcu (Borne Libre Service). Przy odbiorze należy mieć ze sobą kartę kredytową, którą płaciliśmy. gdyż będzie potrzebna do uwierzytelnienia zakupu.

3.       KASUJEMY BILET

Kupiliśmy bilet. To nie wszystko. Zawsze należy skasować go przed wejściem do pociągu (nie dotyczy biletów elektronicznych). Służą do tego żółte automaty (machine à composter) znajdujące się na ogół przy wyjściu z sali głównej, albo na samych peronach.

Bon voyage!

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji, sprawdzonych adresów i kulturalnych ciekawostek z pierwszej ręki (mieszkam w Alzacji od sześciu lat) znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji.

  • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
  • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).
Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się