Znajoma mieszkająca w okolicy zachwalała: „Écomusée d’Alsace to najciekawsza atrakcja turystyczna Alzacji. Musicie odwiedzić! Ja bywałam tam często, gdy moje córki były młodsze.”

Wybraliśmy się więc. Był to jednak jeden z tych leniwych dni, które mijają nie wiadomo kiedy i gdy dotarliśmy było już późno. Bramy zamykają się o 18tej i na zwiedzanie zostało nam 1,5 godziny. Udało nam się na pewno odkryć klimat miejsca. Wrócimy tu nie raz.

Po pierwsze, bociany!

To niebywałe, ile bocianów osiedlić się na niewielkiej przestrzeni.
Klekotanie dziobami, wysiadywanie jaj, spoglądanie z wysoka na przechodzących ludzi, latanie im nisko nad głowami. Takie bocianie rozrywki w bocianim raju. W miejscu, gdzie opłaty za centymetr kwadratowy gniazda osiągają najwyższe stawki na światowym bocianim rynku.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Po drugie, wieś prawdziwa

Skansen, prawdziwy skansen! Kiedy ostatnim razem byliście w takim miejscu?

Oto wieś sprzed 100 lat przybliżona.  Tradycyjne chaty, ubite drogi, sprzęty gospodarcze rozłożone przy studni, zwierzęta w zagrodach. Wszystko na wyciągnięcie ręki. Bardzo zadowolona koza, kaczki, wieprzki pozujące do zdjęcia, gdzieś w oddali porykujące krowy. Dużo frajdy zwiedzania.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Garncarz, fryzjer, kołodziej

Zaglądamy do domów i niemalże każdy jest oddzielną ekspozycją zawodów w dawnej odsłonie. Tłoczenie oliwy, kołodziejstwo czy garcarstwo odsłania nam swoje sekrety.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Jak za dawnych czasów. Fryzjer ciągle strzyże, a garncarz wyrabia garnki.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Po drodze zajrzeliśmy do ula. Wrzało tam jak na lotnisku.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Zwiedzania jest na co najmniej 3 godziny, ale równie dobrze można przygotować koc, jedzenie piknikowe i wybrać się na cały dzień.

Atrakcje i specjalne okazje

Na Wielkanoc, na Boże Narodzenie i pewnie jeszcze na kilka innych okazji przygotowywane są dodatkowe atrakcje. Fakt, adresowane są przede wszystkim do dzieci, tak jak kurs pieczenia choinkowych ciastek w grudniu, czy nauka ozdabiania wydmuszek i przygotowywanie królików z masy migdałowej na Wielkanoc. Ale znajdzie się też coś dla dorosłych. Aktualnie odbywa się kurs garncarski a w sierpniu zagrają kapele na szóstej edycji folkowego festiwalu (Folk’Estival). Wydarzeń pewnie będzie w tym roku o wiele więcej, gdyż 1 czerwca (2014) Écomusée d’Alsace obchodzi swoje 30te urodziny.

Écomusée d'Alsace

Écomusée d'Alsace

Namiary:
Adres: Chemin du Grosswald, BP 71, 68190 Ungersheim
Strona www
Dni i godziny otwarcia: najlepiej sprawdzać na stronie, bo skansen bywa zamykany na poszczególne tygodnie i weekendy w roku

Les amis, lubicie takie miejsca? Jak Wam się podobał ten wirtualny spacer?

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji aby zaplanować niezapomniane wakacje w Alzacji znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji (jedynym przewodniku o Alzacji na polskim rynku).

  • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
  • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).