Chandeleur, francuskie święto naleśnika

la chandeleur

Drugiego lutego, dokładnie 40 dni po Wigilii Bożego Narodzenia we Francji obchodzi się bardzo sympatyczne święto. Znane jest pod kilkoma nazwami: przede wszystkim la Chandeleur, co pochodzi od Święta Świec (fête des chandelles), mówi się o nim też Święto Światła (fête de la lumière), ale aktualnie najczęściej jest to Dzień Naleśników (jour des crêpes).

Wszyscy smażą naleśniki, wszyscy jedzą naleśniki. Święto naleśnika jest super!

Jakby poszukać trochę bardziej w tradycji, święto było obchodzone z okazji oczyszczenia Marii po porodzie (zgodnie z obyczajami żydowskimi) oraz przyniesienia Jezusa po raz pierwszy do świątyni (również według żydowskiej tradycji). Na pamiątkę o północy zapala się świece. Stąd nazwa, la Chandeleur, święto świec.

A naleśniki wzięły się ponoć z tęsknoty za wiosną, gdyż kształtem przypominają słońce. W połowie zimy słońce jest wyjątkowo w cenie.

Jest też sporo ludowych powiedzeń pogodowych związanych z tym dniem. Na przykład, że jeśli mgła to niedługo przyjdzie wiosna, a jeśli śnieg, to będzie konkretna zima przez następne 40 dni.

To już za dwa dni, drugiego lutego. Świętować należy naleśnikami! Najlepszy przepis na naleśniki, które nigdy nie przywierają do patelni znajdziesz TUTAJ. Smacznego 🙂

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się