Ciekawa jestem, ilu z Was planuje w tym roku wyjazd do Paryża. Jedziecie po raz pierwszy czy już macie swoje ulubione trasy i kawiarnie w Mieście Miłości?

Co jakiś czas otrzymuję od Was pytania o różne sprawy związane z przygotowaniem takiej podróży. W związku z tym zebrałam dziś w jednym miejscu wiele linków, które przy w tym temacie na pewno się Wam przydadzą.

Częstujcie się!

Co zwiedzać w Paryżu?

Dla wszystkich, którzy jadą do Miasta Świateł po raz pierwszy przygotowałam moje subiektywne TOP 5 Paryża. To zestawienie bez wielkich ekstrawagancji, natomiast pokieruje Was to tego, co w Paryżu najważniejsze. Jeśli przyjeżdżacie jedynie na kilka dni, czy przedłużony weekend, bądźcie przygotowani na ostrą selekcję Waszych celów podróży. Paryż jest wielki i zatłoczony, najprawdopodobniej w metrze i w kolejkach spędzicie więcej czasu, niż planujecie.

Lista rozszerzona to 16 pomysłów, co zwiedzić w Paryżu. Spacer po Ogrodzie Luksemburskim, muzea, bieganie po sklepach na Polach Elizejskich, a może najpiękniejsza paryska panorama ze szczytu Tour Montparnasse? Wybierajcie.
Podpowiedź: Nazwy miejsc i zabytków w artykule są podlinkowane do ich stron internetowych. Jeśli któraś propozycja Was zainteresuje, łatwo możecie dowiedzieć się o niej więcej.

Więcej wskazówek i opowieści o zwiedzaniu Paryża znajdziecie na blogu pod tagiem Paryż (Paris).

Polecam Wam również lekturę bloga Ethno Passion (wpisy z tagiem „Paryż”), gdzie swoim doświadczeniem dzieli się Karolina, która przez kilka lat była paryską studentką.

Francuskimi portalami, na które z pewnością Was zainspirują i pomogą znaleźć w Paryżu jeszcze więcej są:
Oficjalna strona miasta (FR/EN/ES)
Strona biura turystycznego Paryża (bardzo lubię) (FR/EN/IT i inne)
Turystyka w Paryżu (EN/EN)
Strona Francuskiej Organizacji Turystycznej (FR/EN)

Gdzie się zatrzymać?

Jeśli szukacie poleconych adresów, przeczytajcie Paryż na każdą kieszeń – tanie noclegi w stolicy Francji oraz Mieszkam w zakonie na wspomnianym już Ethno Passion.

Wyszukiwarki noclegów na jakie w międzyczasie trafiłam to Abritel (po francusku) oraz Airbnb (po polsku).

Jak się nie zgubić spacerując po Paryżu?

Aplikacja na smartfony i ajfony bez której w Paryżu ani rusz to RAPT (akronim nazwy francuskiego przedsiębiorstwa transportu miejskiego). Dzięki niej bez problemu odszukacie najbliższą stację metra i przystanek autobusowy, sprawdzicie połączenia między wybranymi punktami na mapie, dogodne przesiadki oraz godziny odjazdów i przyjazdów. Strona internetowa również może się przydać.

Niezastąpiona jest oczywiście aplikacja Google maps.

Gdzie zjeść w Paryżu?

Niedawno opublikowałam na blogu listę 17 najlepszych paryskich kawiarni, które chciałabym odwiedzić. Znajdziecie tam sprawdzone i rekomendowane w sieci adresy: oprócz kawiarni, cukiernie, piekarnie oraz najsławniejsze restauracje. Tak jak w przypadku wspomnianej listy zabytków, pogrubione nazwy w artykule przeniosą Was na strony internetowe tychże miejsc.

Jeśli macie ochotę na więcej, David Leibovitz, sławny amerykański kucharz, który na co dzień mieszka w Paryżu, opracował listę dużo dłuższą. Nic tylko wybierać!

The Guardian przygotował natomiast listę lokali, w których zjecie nie wydając fortuny. Zestawienie Top 10 budget restaurants and bistros in Paris wydaje mi się interesujące.

*

Może macie swoje ulubione adresy i linki, które pomagają Wam przygotować się wyjazd do Paryża? Koniecznie dajcie znać, les amis!

Paryż, pobyt w Paryżu

Paryż, pobyt w Paryżu

Paryż, pobyt w Paryżu

Paryż, pobyt w Paryżu

Paryż, pobyt w Paryżu

Paryż, pobyt w Paryżu