Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu. Niewyobrażalna strata.

katedra Notre Dame Paryż

Zobaczyłam ją po raz pierwszy dziesięć lat temu. Niedługo świętowałabym rocznicę, bo do Paryża po raz pierwszy poleciałam w maju 2009. Właśnie w czasie tego wyjazdu Notre-Dame była jednym z żelaznych punktów mojego krótkiego weekendowego programu. Musiałam ją zobaczyć, po prostu.

Tak jak miliony i miliony innych osób, bo katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Europie.

Szczęście

Drugi raz spotkałyśmy się trzy lata później. Była świadkiem początków miłości do mojego Francuza. Razem z S. spacerowaliśmy sobie po ogrodzie przy katedrze pewnego listopadowego dnia unosząc się przynajmniej pół metra nad ziemią. To z radości, bo w tamtym czasie widywaliśmy się raz na miesiąc – i to jak dobrze poszło. Notre-Dame była więc cichym świadkiem naszego szczęścia. 

Szczęściem też było, że nie została zburzona w epoce Haussmanna, gdy rozbudowywano Paryż i szukano nowych terenów pod budowę kamienic. W znaczny sposób do ocalenia katedry przyczynił się Viktor Hugo. 

Mocna i krucha

Ostatni raz widziałam się z Notre-Dame trzy lata temu. Znowu był maj. Razem z moim mężem z pół dnia spędziliśmy najpierw w kolejce do katedry, a potem na zwiedzaniu z przewodnikiem. Czy tłumy turystów przeszkadzały na kontemplowaniu piękna? I tak: tłok, ścisk, kolejka. I nie: po wejściu do katedry już się nie czuło zgiełku i turystycznego zamieszania. Pani przewodnik opowiadała o Notre-Dame mnóstwo niesamowitych rzeczy. Po trzech latach niewiele już z tego pamiętam niestety. 

Oglądając urywki wczorajszo-dzisiejszych wiadomości o przerażającym pożarze z trudem dochodzi do mnie, że przez kilka godzin spłonęły tysiącletnie drzewa, na których oparta była konstrukcja. Katedra, którą budowano dwieście lat i opierała się historii przez kolejne osiemset okazała się tak krucha. Katedra, w której płakała matka Joanny d’Arc na procesie w sprawie rehabilitacji córki, w której naród francuski świętował koniec pierwszej wojny światowej. Budowla, która tyle przeżyła, tyle widziała, tyle znaczyła dla Francuzów, Europejczyków i ludzi z całego świata doznała tak strasznego uszczerbku w jeden zwykły – niewiele znaczący dla światowej historii – wieczór.

Nous la rebâtirons!

Macron powiedział wczoraj, że Katedrę odbuduje – że Francuzi ją odbudują – że ją odbudujemy. Tak! Dołączam się i ja. “Nous la rebâtirons”!

—> wydarzenia dotyczące pożaru Katedry Notre-Dame można na bieżąco śledzić w internecie choćby na telewizyjnym kanale France24 – https://www.france24.com/fr/direct

—> listę innych kanałów telewizyjnych i radiowych, z których można czerpać bieżące informacje znajdziecie tutaj – https://mojaalzacja.pl/francuskie-radio-tv-online/ 

katedra Notre-Dame Paryż
15.04.2019
katedra Notre-Dame Paryż
2009
katedra Notre-Dame Paryż
2012
katedra Notre-Dame Paryż
2015
katedra Notre-Dame Paryż
2015
katedra Notre-Dame Paryż
2015
katedra Notre-Dame Paryż
2015
Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się