Jak zarejestrować we Francji samochód kupiony w Polsce, przewodnik krok po kroku

jak zarejestrować we Francji samochód kupiony w Polsce

Parę lat temu razem z mężem kupiliśmy samochód w Polsce od mojego brata. Służył nam wspaniale i dopiero niedawno się z nim rozstaliśmy. Dziś natomiast chciałabym Ci opowiedzieć, jak wyglądała sprawa rejestracji naszego Opla Astry we Francji. Te informacje na pewno przydadzą się emigrantom, którzy tak jak my – wolą kupić samochód od kogoś znajomego w Polsce, ale i tym, którzy przeprowadzili się do Francji i chcą przerejestrować swój samochód na francuskie tablice. (Jak zarejestrować we Francji samochód kupiony w Polsce to jeden z pierwszych kroków do zrobienia po przeprowadzce do kraju nad Sekwaną. O innych pisałam W TYM TEKŚCIE.)

Dla uściślenia – procesem rejestracji samochodu zajmował się mój mąż. Jednak na potrzeby tego tekstu wypytałam go o wszystko i wniknęłam w odpowiednie procedury. Mimo, że sprawy dotyczące samochodu w związku bardzo często leżą w męskich rękach … ale w zasadzie wcale nie musi tak być! Byłoby nawet lepiej, abyśmy my – kobiety lepiej się w nich orientowały. Takie poczucie zależności – oraz co często za tym idzie – bezradności nie służy żadnej ze stron. 

Zakup samochodu w Polsce

Zrobiliśmy to standardowo. Mój brat zadbał o aktualny przegląd samochodu i przygotował umowę kupna-sprzedaży. Gdy wszystko było gotowe, mój mąż poleciał do Polski biletem w jedną stronę), aby podpisać umowę i odebrać samochód. Następnie wrócił samochodem do naszego francuskiego domu. 

Co moglibyśmy zrobić lepiej? We Francji moglibyśmy wykupić tymczasowe tablice rejestracyjne na podróż Polska-Francja. Na te tymczasowe numery wykupuje się ubezpieczenie. Wtedy samochód i kierowca są najlepiej chronieni w razie jakiejś nieplanowanej sytuacji. 

jak zarejestrować we Francji samochód kupiony w Polsce

Gdzie dokonać rejestracji samochodu we Francji

Na rejestrację we Francji samochodu kupionego w Polsce masz miesiąc. Rejestracji możesz dokonać na trzy sposoby:

  • Przez stronę internetową ANTS (Agence nationale des titres sécurisés)
  • Korzystając z aplikacji na telefon Simplimmat.gouv
  • W biurze autoryzowanego specjalisty

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu we Francji

Na rejestrację we Francji samochodu kupionego w Polsce masz miesiąc. Aby to zrobić, pierwszym krokiem jest zebranie niezbędnych dokumentów.

  • oryginalnego dowodu rejestracyjnego (une carte grise) wydanego w Polsce i/lub dowód kupna
  • formularz cerfa n°13750
  • certyfikat przekazania pojazdu (un certificat de cession) albo fakturę wystawioną przez sprzedającego
  • formularz cerfa n°15776 do deklaracji przekazania pojazdu wypełniony i podpisany przez poprzedniego i nowego właściciela.
  • aktualnego świadectwa przeglądu technicznego (une preuve du contrôle technique) – nie starszego niż 6 miesięcy
  • certyfikat zgodności (un Certificat de conformité européen), który potwierdza, że pojazd spełnia wszystkie europejskie standardy. W niektórych przypadkach, może być też wymagana Europejska Karta Pojazdu
  • dowód zamieszkania na terenie Francji (un justificatif de domicile) 

Wszystkie te dokumenty będą ci potrzebne w formie cyfrowej.

jak zarejestrować we Francji samochód kupiony w Polsce

Kolejne kroki rejestracji samochodu

Gdy już masz wszystkie dokumenty, przystępujesz do oszacowania opłaty rejestracyjnej, czyli kosztu nowego dowodu rejestracyjnego samochodu. 

Koszt dokumentu rejestracyjnego jest zróżnicowany. Zależy to w szczególności od cech pojazdu i regionu, w którym mieszkasz. Opłaty te mogą być znaczące, dlatego warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi stawkami.

Koszt dokumentu rejestracyjnego możesz oszacować za pomocą symulatora NA TEJ STRONIE. Z rozwijanej listy wybierz opcję : Immatriculation d’un véhicule d’occasion (changement de titulaire du certificat).

Na koniec przystępujesz do właściwej procedury rejestracyjnej, która w większości przypadków odbywa się online za pośrednictwem platformy ANTS. Jest to oficjalny portal rządowy służący do załatwiania różnego rodzaju spraw związanych z pojazdami. Proces rejestracji wymaga założenia konta, wypełnienia formularza i załączenia skanów lub zdjęć wymaganych dokumentów.

Pamiętaj, że przez swoje konto na tej samej stronie masz możliwość śledzenia postępów w procesie rejestracyjnym. Ważne, aby na bieżąco monitorować status wniosku i reagować na ewentualne wymogi dodatkowych dokumentów czy informacji.

Nowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne

Gdy proces rejestracji zostanie zakończony pomyślnie, nowy dowód rejestracyjny (une carte grise) otrzymasz pocztą. 

Zazwyczaj cały proces trwa około 7 dni roboczych, jednak w przypadku większego obciążenia systemu lub konieczności dopełnienia dodatkowych formalności, czas ten może się wydłużyć. Pamietaj, aby regularnie sprawdzać stan twojej sprawy na profilu ANTS.

Po otrzymaniu nowego dowodu rejestracyjnego, masz już wszystkie dokumenty, aby wyrobić nowe tablice rejestracyjne. W tym celu udaj się do twojego warsztatu samochodowego i tam już wszystkim się zajmą.

Źródło (zerknij tam po więcej szczegółów).

Zdjęcia: Zuzia Jach.

Chcesz oswoić francuską administrację oraz radzić sobie z nią jak lokals?

Już w poniedziałek ruszam z nowym kursem, w którym oswajam francuską administrację: Bonjour Les Formalités, ogarniaj fr administrację jak lokals. Na pokładzie mam już ponad 200 uczestniczek i uczestników (to kurs PRZEDE WSZYSTKIM dla kobiet, ale mężczyzn też zapraszam 🙂 ) . Będziemy oswajać francuską administrację w takich tematach jak: bankowość, wynajem mieszkania, dofinansowania z CAF i pomoc jaką oferuje France Travail. 

To pilotażowa edycja, którą udostępniam ZA FREE! Jeśli chcesz lepiej radzić sobie z francuskimi procedurami, skorzystaj z bezpłatnej wiedzy.

Więcej szczegółów oraz możliwość zapisu znajdziesz W TYM LINKU.

Bonjour Les Formalites, ogarnij francuską administrację jak lokals.
Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się