Jak się uczyć francuskiego? – wyniki konkursu

Muszę się przyznać, że konkurs był wyjątkowo wymagający i tym bardziej dziękuję wszystkim, którzy wzięli w nim udział! Wasze odpowiedzi na pytanie, jak uczycie się francuskiego, są skarbnicą świetnych pomysłów! Byłam pod wrażeniem czytając o Waszej systematyczności, kreatywności oraz różnorodności źródeł, do których sięgacie. Dziękuję Wam również za propozycje tematów dla drugiej części Sobotniej Porcji Słówek. Wszystkie skrupulatnie zapisałam i na pewno skorzystam z Waszych sugestii.

Przejdźmy tymczasem do wyników konkursu.

Wyniki konkursu

Na początek należało przesłać mi na mejla poprawnie rozwiązane ćwiczenie konkursowe. Właściwe odpowiedzi to:

  1. C – po polsku des croquettes to sucha karma dla zwierząt. Słówko pochodzi z odcinka „kot”
  2. C – une merguez po polsku to rodzaj kiełbaski z grilla. Słówko znajdziecie w odcinku „lato”
  3. A – zakochać się w kimś to tomber amoureux DE quelqu’un. Fraza pojawiła się w odcinku „miłość”

Konkursowe pytanie brzmiało Jaki jest Twój sposób na naukę francuskiego oraz jaki temat chciałabyś/chciałbyś, aby pojawił się w drugiej edycji Sobotniej Porcji Słówek?
Zostały wyróżnione następujące odpowiedzi:

Pierwszą nagrodę, czyli kieszonkową wersję Bescherelle conjugaison otrzymuje Maja :

Moim sposobem na naukę francuskiego jest systematyczność i różnorodność. Codziennie staram się przeznaczyć na naukę chociaż 10 minut ale, żeby to było codziennie. Przeciętnie jest to godzina i wtedy czuję „naukowe zaspokojenie”:) Gdy brakuje mi czasu to wtedy słucham piosenek francuskich, włączam telewizję francuską robiąc w tym samym czasie coś innego lub cokolwiek innego ale związane z językiem. Żeby nie było nudno to moja nauka jest bardzo zróżnicowana. Uczę się tak, jak w danym momencie mam ochotę, dzięki temu nie nudzę się i nauka sprawia mi przyjemność. Moje metody to jak już wspomniałam piosenki, telewizja, książki, krótkie filmiki np. „Un dîner presque parfait”, „Au nom de la verite”, filmy długometrażowe, ćwiczenia gramatyczne (moje ulubione to CLE), czytanie blogów z ciekawostkami językowymi, nauka słówek tematycznie lub przeciwstawnie, tłumaczenia (świetne nowe pozycje „Francuski w tłumaczeniach”), studiowanie Bescherella :), lektura czasopisma „Français présent”, tłumaczenie piosenek (fajnie wchodzą do głowy gotowe zwroty). Moja propozycja tematu na słówka to temat związany z danym miesiącem, porą roku, świętem jakie jest blisko Sobotniego wpisu. Np, wrzesień to szkoła, zakończenie wakacji, październik – dzień nauczyciela, listopad to święto zmarłych, grudzień oczywiście Boże Narodzenie itp., itd. Osobiście chciałabym także zobaczyć słówka związane z zawodami, zwierzętami i ich żeńskimi odpowiednikami oraz dzieci zwierząt 🙂 oraz kwiaty.

Drugą nagrodę, książeczkę L’Ortographe dans votre poche otrzymuje aleksandrasobczynska :

Mój sposób na naukę to czytanie artykułów/książek po francusku. Wtedy najlepiej łapie się ciekawe wyrażenia czy idiomy, lepiej przyswaja mi się gramatyka. Suche ćwiczenia z książki nie wystarczą. Uwielbiam też platformę do nauczania języka francuskiego na stronie TV5 🙂 Jestem wzrokowcem i jeśli chodzi o słówka to przy danym wyrażeniu rysuje obrazki by lepiej je zapamiętać np. coup de soleil rysuję sobie obok pięść i słonko. Jeśli chodzi o następną porcję słówek, to mimo że lato za nami nie znaczy to że koniec z wyjazdami. Interesowało by mnie słownictwo związane z szeroko pojętymi podróżami.

Trzecia nagroda niespodzianka to komplet 5 oryginalnych pocztówek z Alzacji, a otrzymuje ją Małgorzata :

Podobnie jak Maja codziennie „chodzę ” po rozmaitych stronach francuskich. Czytam w oryginale strony o atrakcyjnych turystycznie miejscach. Słucham wypowiedzi. Czytam blogi. Teraz jest mnóstwo możliwości, ciągle odkrywam coś nowego. Szukam filmików, aktualności ogólno- francuskich i lokalnych z mniejszych miejscowości. W moim notatniku formatu A4 robię sobie duże śmieszne rysunki z nowymi słówkami. Lubię idiomy i zwroty mowy potocznej (te niegrzeczne też). Chodzę raz w tygodniu do ośrodka francuskiego na lekcje. Najczęściej prowadzimy tam luźne rozmowy, czasem mamy gościa z Francji, pracujemy na różnych tekstach. To jest to, co lubię. Moje propozycje: aktualne wydarzenia, te duże i małe ciekawostki turystyczne. Może coś o internecie i pracy z komputerem. I oczywiście film i książka francuska, nowości i starsze

Gratulacje dla Zwycięzców!

Nauka francuskiego przez Quizlet

Skoro jesteśmy w temacie nauki francuskiego, wspomnę jeszcze o  jednym narzędziu, które bardzo się w tym temacie przydaje. Jeśli śledziliście Sobotnią Porcję Słówek, na pewno zauważyliście, że w międzyczasie odkryłam Quizlet, darmowy program do nauki słówek. Jeden z Czytelników tak o nim napisał w komentarzu:

Mój sposób na naukę słówek francuskich (a zacząłem naukę przed 2-3 tygodniami) to słuchanie i przeglądanie fiszek (…). A od 2 dni wykupiłem konto premium na Quizlet i zrobiłem listy słówek do prawie całej książki. Z Quizlet jestem bardzo zadowolony, a odkryłem go dzięki wam, blogerkom z Francji.

Albin

Rzeczywiście, stworzenia bezpłatnego konta (chyba, że chcecie zapłacić za dodatkowe opcje) zajmuje tylko chwilę, a zyskujecie dostęp do ogromnej bazy klas językowych.  Zapraszam!

  • Sobotnia Porcja Słówek (klasa Moja Alzacja) : kliknij TUTAJ

Jeśli natraficie na problemy w zarejestrowaniu się w Quizlet, sięgnijcie do instrukcji opracowanej przez Justynę z Bloga o Francji. Pamiętajcie również, że Wasza prośba o dołączenie do klasy musi zostać przeze mnie zaakceptowana i jeśli nie jestem akurat przy komputerze, będziecie musieli na to chwilę poczekać. Po dołączeniu do klasy będziecie mejlowo powiadamiani o nowych porcjach słówek, które czekają na Was na profilu. A sam Quizlet nie tylko pomaga w zapamiętywaniu pisowni i znaczenia, ale również w ćwiczeniu wymowy (ikonka z głośnikiem przy każdym słowie).

Same plusy, les amis! Zapisujcie się i uczcie się francuskiego!

Foto główne: Tom Paolini z serwisu Unsplash

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

  1. Lubie Quizlet, bardzo fanie jest zrobiony pod wzgledem technicznym. Jednakze francuskiego naucze sie dopiero, kiedy zamieszkam we Francj, moze kiedys 😉 Niestety, samej jakos mi nie idzie 🙁

    1. Gosia, widzę w Tobie ogromne zacięcie, myślę, nauka francuskiego to tylko kwestia czasu 🙂 Wiesz.. zawsze można spróbować lekcji przez Skypa – mogę Ci polecić dwie b.dobre nauczycielki 😉

  2. hej, zapraszam domnienachwilkę.pl – blog o nie co innej tematyce, ale czekam tam na Ciebie z małą blogową niespodzianką 🙂 Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się