Dzieciństwo wolne od raka czyli Imagine For Margo, akcja charytatywna

Patrzymy na dramaty świata, czasami odległe jak niewyobrażalna rzeź w Nigerii, czasami tuż za rogiem, jak ostatni atak terrorystyczny w Paryżu i zastanawiamy się czasem: co zrobić, żeby było chociaż odrobinę lepiej. Czy zwykły człowiek, jak ja czy ty, może zmienić rzeczywistość? Czy ratowanie świata to jedynie domena superbohaterów, pracowników NGO i misjonarzy? Nawet jeśli brzmią naiwnie to przecież w takiej czy innej formie zadajemy sobie takie pytania. Prawda?

W sprawie Charlie Hebdo możemy szeroko dyskutować. Czy i do jakiego stopnia rysownicy sobie „zasłużyli”, czy my jesteśmy Charlie w tej sprawie (je suis Charlie) czy nie. To bardzo ważny temat, ale może kiedy indziej. Jest natomiast sprawa, w której trudno być podzielonym. Gdy umiera dziecko, sprawa jest przejasna, przeklarowna. Dziecko nie powinno umierać. Ani od kuli, ani od choroby. Nie powinno!

Pierre, Margot i inni

Pierre był uczniem paryskiej szkoły. Zwykły chłopiec, ale bardzo dzielny. Kiedy po raz pierwszy wykryto u niego raka miał 7 lat. Chociaż bardzo mały, wygrał tą walkę. Choroba jednak wróciła 5 lat później i tym razem nie udało się jej pokonać. Pierre miał 12 lat i w przyszłości chciał zostać terapeutą.

Romain jest nauczycielem matematyki w paryskim gimnazjum. Dwa lata temu zaczął trenować bieganie i od tamtej pory nie ma dla niego większej pasji. Rok temu po raz pierwszy pobiegł w maratonie, z którego ja z kolei zrobiłam mały fotoreportaż (Marathon de Paris 2014). Romain był jednym z nauczycieli Pierre’a.

Chłopca już nie ma. Zostali zwinięci w bólu rodzice oraz pustka w sercach ludzi, którzy go znali.
Romain poszedł o krok dalej niż przesłanie kondolencji. Postanowił wesprzeć fundację Imagine For Margo, która działa między naukowcami a młodymi, którzy biją się z rakiem. Organizacja zwiększa świadomość społeczną, łoży na rozwój badań nad dziecięcymi chorobami nowotworowymi, wspiera rodziny i chorych.

imagine for margo

Mobilizacja

W jaki sposób nauczyciel matematyki, hobbysta biegów długodystansowych, zwykły człowiek z wrażliwym sercem może pomóc? Postanowił, aby jego działanie było bardzo wymierne, praktyczne : zebrać pieniądze na fundusz Imagine For Margo oraz sprawić, aby jak najwięcej osób usłyszało o problemie dzieciństwa zburzonego przez raka.

W tym celu stworzył stronę internetową Mobilisation pour une enfance sans cancer (Pour Margo et Pierre), czyli « Mobilizacja na rzecz dzieciństwa wolnego od raka – dla Margo i Pierre’a ».

Na zbliżającym się maratonie w Paryżu (12.04.2015), Romain pobiegnie w koszulce Imagine For Margo, aby w symboliczny sposób wyrazić solidarność z chorymi dziećmi. Maraton będzie zwieńczeniem wielu treningów, na których Romain opowiada o akcji i namawia innych do udziału poprzez wkład finansowy.

Jak sam pisze na stronie internetowej

„Naszym pragnieniem jest, aby każdy mógł pomóc organizacji (Imagine For Margo) oraz wesprzeć rodzinę Pierre’a w tych chwilach żałoby oraz rekonstrukcji życia. Ilość datków jest dla nas znacznie ważniejsza niż ich suma. Dlatego nie wahajcie się, nawet jeśli nie możecie ofiarować dużej kwoty. Każda najmniejsza suma będzie bardzo mile widziana, gdyż zachęci i doda energii, aby pobudzać innych do działania dobroczynnego! Z góry dziękujemy za wasze wsparcie tej akcji!”

imagine for margo

Jak przekazać darowiznę

Jeśli chcielibyście dołączyć do akcji na rzecz dzieciństwa wolnego od raka,  przekazanie datku zajmie Wam chwilę:

– wejdź na stronę http://www.alvarum.com/pourmargoetpierre

– kliknij na przycisk „Faire un don” (przekaż dar) po prawej stronie

– wybierz kwotę wybierając proponowaną opcję lub wpisz inną w okienko „Autre” (inne) – pamiętaj, że wybierasz kwotę W WALUCIE EURO oraz zatwierdź przyciskiem „Continuer” (kontynuuj)

– wypełnij rubrykę „Nom ou surnom” (imię, nazwisko lub pseudonim) oraz „Commentaire” (komentarz, jeśli chcesz dodać od siebie kilka słów) – wypełnienie tych pól jest opcjonalne, a ich treść widoczna będzie na stronie obok kwoty datku

– na kolejnej stronie wypełnij swoje dane:

  • Email (e-mail)
  • Civilité (forma grzecznościowa – M – „pan”, Mme – „pani”)
  • Prénom (imię)
  • Nom (nazwisko)
  • Adresse (adres)
  • Code postal (kod pocztowy)
  • Ville (miasto)
  • Pays (kraj)

– na stronie dalej pojawi się potwierdzenie przekazywanej kwoty, np. 10,00 EUR – zatwierdź

– na górze strony „Informations sur la transaction” – to informacje dotyczące przelewu, a poniżej wybór karty płatniczej – zatwierdź

– wypełnij dane karty płatniczej i zatwierdź

Voilà!

Post scriptum

Historia Pierre’a to nie pojedyncza sprawa. We Francji na raka umiera około 500 dzieci rocznie, a u 2000 kolejnych diagnozuje się chorobę. Liczby te stale rosną o 1-2% w skali roku od 30 lat. Jeśli możemy coś zrobić, aby było lepiej, to zróbmy!

Imagine For Margo

Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze strony Mobilisation Pour une Enfance Sans Cancer, a grafika ze strony Imagine For Margo


Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się