Kto rozdaje prezenty we Francji?

kto rozdaje prezenty we francji

Czerwone spodnie i płaszcz, charakterystyczna czapka oraz jeszcze bardziej charakterystyczny wór na plecach. Ten pan ma na imię Mikołaj, cierpi na drobną nadwagę i przynosi prezenty grzecznym dzieciom.

Wizerunek stworzony przez amerykański koncern w latach 30tych nie jest obcy w kraju, który jak tylko może stroni jednak od anglofońskich wpływów. Święty Mikołaj wtopił się natomiast w krajobraz, fotografuje się z dziećmi na kolanach w centrach handlowych i w przedszkolach. Francuskie dzieci, jak wszystkie inne na całym świecie, ślą do niego listy, opisując jakie prezenty chciałyby dostać pod choinkę.

Czyli nie ma tu dla nas zaskoczeń. No, chyba, że są.

Prymat komercji

Idę ulicą. Nie ma w okolicy zbyt wielu kominów, więc Mikołaje uczepione parapetów starają się wleźć z prezentami przez okna. Dookoła girlandy mrugających lampek, jarmarki świąteczne.

Pod podszewką, pod skórą miasta czai się oczekiwanie. Oczekiwanie na co? Na prezenty zapewne. Carrefoury, Auchany kipią od dobra materialnego w opakowaniach z gwiazdkami i reniferami. Od ludzi też. Wszystkich irytuje ta gonitwa, ale niewielu zostaje poza nią. Święto komercji i wszystkich commerçants pod każdą szerokością geograficzną. Zaręczam, szał zakupowy we Francji nie różni się specjalnie od polskiego.

Kupione przez rodziców prezenty dostarczy francuskim dzieciom Père Noël albo Saint Nicolas.

Jak to? A to nie jest ta sama osoba?

Père Noël

Père Noël

Dawno temu w Turcji

Zacznijmy od Mikołajek. Mało kto obchodzi we Francji dzień 6go grudnia. W zasadzie zależy to od regionu i obyczaj ostał się przede wszystkim na wschodzie, a konkretnie w Alzacji i Lotaryngii. Jednym z symboli tego dnia jest maślana bułka, manala, o której już na blogu pisałam (Manala, czyli idą Święta). Saint Nicolas (Święty Mikołaj) znajduje się w centrum wydarzeń. Mówimy tu o postaci historycznej, biskupie Mikołaju z Miry, miasta aktualnie na terytorium Turcji. Dla przypomnienia, słynął on z hojności, pomagał biednym i stąd upamiętniany jest przez zwyczaj obdarowywania się nawzajem.

Père Noël

Père Noël

Pod francuską oraz alzacką choinką

Z Wigilią to już trochę inna historia. Inny Mikołaj dźwiga worek. Postać wymyślona czasach współczesnych na bazie osoby Saint Nicolas. Do kreacji wizerunku dołożył się przede wszystkim wspomniany koncern napojów gazowanych. W taki sposób powstał rubaszny, ze znacznie większym brzuchem, Père Noël. We Francji zostawia prezenty zazwyczaj rano pierwszego dnia Świąt, a nie  jak na ogół w Polsce, wieczorem w Wigilię.

Ale w Alzacji jest jeszcze inaczej. W zasadzie to nie powinno dziwić, bo Alzatczycy robią wszystko po swojemu.

W tym regionie świąteczne prezenty przynosi Christkindel czyli Dzięciątko Jezus. Ale nie tak zwyczajnie, nie tak po prostu dzieciątko. Przychodzi pod postacią dziewczynki w białej sukience, welonie i włosami upiętymi w koronę, między którymi palą się cztery świece. Wróżka taka, albo aniołek. Takie trochę czary-mary.

Do kompletu muszę jeszcze wspomnieć o Hansie Trapp (alternatywie  Père Fouettard, grasującego w pozostałych regionach Francji). Hans pracuje w ekipie z Christkindel i Père Noël, a jednak nikt go specjalnie nie wypatruje. W sumie nic dziwnego, skoro zajmuje się roznoszeniem rózg niegrzecznym dzieciom.

Père Noël

Krótki filmik na zakończenie

Odnajdziecie tu wszystkich bohaterów, którzy pojawiają się w grudniu w Alzacji.

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się