Jak dostać się do lekarza we Francji

jak dostać się do lekarza we francji

Parę miesięcy po tym, jak przeprowadziłam się do Francji potrzebowałam umówić się na wizytę do okulisty. Miała być to moja pierwsza wizyta. Tamtego wiosennego popołudnia wyszukałam w internecie listę kilkunastu gabinetów w Miluzie, okolicach, a nawet w Strasbourgu na drugim końcu Alzacji. Wzięłam do ręki telefon i przez kolejne półtorej godziny zadzwoniłam pod wszystkie adresy.

Nie przyjął mnie ani jeden okulista. Odpowiedzi, jakie słyszałam przez słuchawkę to:

“Doktor X nie przyjmuje już nowych pacjentów.”

“Nie mamy już miejsc do końca roku.”

“Proszę zadzwonić w styczniu.”

Byłam zła i rozczarowana. Do okulisty chodziłam przez całe swoje życie, zarówno do państwowych i prywatnych specjalistów, czasem trzeba było poczekać na wizytę, ale nigdy mi się nie zdarzyło, że tej wizyty w ogóle nie mogłam umówić. Nie spodziewałam się, że przydarzy mi się to we Francji.

Kiedy przyda ci się wiedza, jak we Francji umówić się do lekarza 

Warto wiedzieć, jak funkcjonuje francuski system i jak szukać lekarzy, aby jak najrzadziej słyszeć “Nie mogę panią umówić z doktor Y, bo nie przyjmuje już nowych pacjentów.” Sytuacje, w których będziesz tej wiedzy potrzebować to na pewno:

  • wakacje we Francji. Nikt z nas nie planuje chorować na wakacjach, ale nikt nie zagwarantuje, że ci się to nigdy nie zdarzy. Tobie albo twojemu dziecku. Tata mojej znajomej nie planował też dostać zawału po gorącym dniu spędzonym we francuskim ogródku.
  • przeprowadzka do Francji. Będziesz potrzebować znaleźć sobie lekarzy, kiedy przeprowadzisz się do Francji. Również za każdym razem, kiedy się przeprowadzisz do innego miasta czy regionu.
  • nowy lub nagły problem ze zdrowiem. Bywają też sytuacje, kiedy jakiś zupełnie nowy problem zdrowotny każde nam szukać specjalistów. 

Jak umówić się do lekarza we Francji. Cztery podstawowe sposoby.

1/ Skorzystaj ze strony www.doctolib.fr.

Przyda ci się, kiedy nie masz jeszcze we Francji lekarza pierwszego kontaktu, bo niedawno się tu przeprowadziłaś / przeprowadziłeś.

Przy odrobinie szczęścia uda Ci się umówić pierwszą wizytę od ręki, za pośrednictwem tego portalu. Pamiętaj jednak, że niektórzy lekarze nie umożliwiają opcji umówienia się z nimi przez tą stronę, a w niektórych sytuacjach wyświetli c się komunikat, że “Lekarz X nie przyjmuje nowych pacjentów.”

2/ Dzwoń bezpośrednio do gabinetu z pytaniem o wizytę. 

Listę lekarzy przyjmujących w okolicy w której mieszkasz / spędzasz wakacje wyszukasz przez www.doctolib.fr albo z pomocą wyszukiwarki Google. Również w aptece dostaniesz namiary do okolicznych lekarzy.

Umawianie się przez telefon to bardzo skuteczny sposób i oczywiście bardzo intuicyjny (Ameryki nie odkrywam, jasna sprawa). Rozmawianie z Francuzami przez telefon kiedy nie mówisz dobrze po francusku może być jednak trudne i stresujące. Do takich sytuacji przygotowuję w moim kursie online Bonjour La France.

3/  Idź osobiście do gabinetu, aby porozmawiać z asystentką lekarza.

Ten sposób może okazać się najbardziej skuteczny. Skorzystaj z niego, jeśli zawiodą dwa pierwsze sposoby.

4/ Poproś o skierowanie od swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Ten sposób dotyczy sytuacji, kiedy potrzebujesz dostać się do specjalisty. Oczywiście musisz już mieć swojego lekarza rodzinnego, zwanego médecin traitant.

Działa to tak. 

Umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i z nim porozmawiaj o swoim problemie zdrowotnym. Jeśli uzna (albo ty go przekonasz), że potrzebna Ci kontrola u specjalisty, sam przygotuje skierowanie z którym nikt nie odmówi Ci już wizyty. Takie skierowanie często jest w formie listu do konkretnego lekarza, w którym internista prosi go, aby przyjrzał się Twojemu problemowi. 

To właśnie w ten sposób udało mi się dostać do okulisty na początku mojej emigracji. 

jak dostać się do lekarza we francji

Rekomendacje lekarzy, lekkie dolegliwości oraz nagłe wypadki

Co zrobić jeśli szukasz kontaktu do internisty albo jakiegokolwiek innego specjalisty, na przykład dermatologa lub pediatry? Również w sytuacji gdy chcesz zmienić lekarza i szukasz rekomendacji.

Idź do apteki. To świetne miejsce, aby dowiedzieć się, który lekarz ma jeszcze miejsca dla nowych pacjentów albo który pediatra w okolicy rzeczywiście wspiera matki karmiące piersią.

A jeśli na wakacjach we Francji złapie Cię lekka dolegliwość? Na przykład migrena, opryszczka lub alergiczna reakcja na komary. Wiesz, że nie potrzebujesz wizyty lekarskiej, ale chciałbyś skonsultować sytuację i dostać jakiś lek.

Idź do apteki. Francuskie aptekarki i aptekarze bardzo chętnie porozmawiają i doradzą. Zawsze mają czas i poświęcą Ci tyle czasu, ile potrzebujesz. 

Pod jaki numer zadzwonić w razie nagłego wypadku?

Jeśli sprawa jest poważna, dzwoń do SAMU (Le Service d’Aide Médicale Urgente) na  bezpłatny numer 15. Pod ten numer, aktywny przez całą dobę, dodzwonisz się z telefonu stacjonarnego i z komórki.

Więcej informacji na temat telefonów alarmowych znajdziesz tutaj.

Jak przygotować się na rozmowy o dolegliwościach, chorobach i lekach?

Temu tematowi poświęciłam cały moduł w moim kursie Bonjour La France. Znajdziesz tam przykłady dialogów, zdania gotowe do użycia oraz bardzo dużo tematycznego słownictwa. Ułatwi ci to rozmowy w aptece i u lekarza.

“Zdrowie we Francji” to moim zdaniem jedna z najważniejszych lekcji w moim programie. Rekomenduję ją również osobom, które nie znają francuskiego na poziomie A2-B1 (poziom językowy potrzebny do pełnego skorzystania z Bonjour La France), ale mają przed sobą dłuższy francuski pobyt.

Bonjour La France może ci pomóc jeśli wyjeżdżasz do Francji na przykład jako Erasmusowiec, tzw. operka albo do rodziny, a językowo czujesz się bardzo niepewnie.  Materiały kursowe pomogą ci się dogadać choćby miało to być na zasadzie “pokażę palcem zdanie na kartce i mnie zrozumieją”.

kurs online bonjour la france
Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się