Hunawihr i okruchy raju

Są takie miejsca, gdzie czas płynie zupełnie inaczej, wolniej i piękniej. Zapominamy tu na chwilę o codziennych problemach czy smutkach. Odradzamy się tam odrobinę, w miarę gdy zanurzamy się w kolorach, zapachach i smakach. Może to takie rozsypane kawałki raju?

Przedsionek raju

W pewien letni sierpniowy dzień pojechaliśmy do Hunawihr. (Nazwę wymawiamy nie czytając obu „h”). To jedna z tych mikroskopijnych miejscowości Alzacji, które skondensowały w sobie najwięcej uroku. Wygląda jak obrazek wyjęty z bajki dla najmłodszych. Zameczek wśród winnic, kolorowe domki, krzywe dachy z dachówki, serca wyrzeźbione w drzwiach i zawieszone na oknach, zacienione podwórka pełne kwiatów w donicach i wylegujących się kotów. Brakuje tylko okiennic z piernika! Spacer po wioseczce może jednak zostawić wrażenie niedosytu. No cóż, przy liczbie sześciuset mieszkańców, jedna główna droga i dwie poboczne zdecydowanie wystarczą. Wystarczą na pewno na piękny spacer.

Ale gdzie ten raj? Zaraz zobaczycie.

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Raj motyli (Jardin des Papillons)

Byliście kiedyś w motylim parku? To takie miejsce gdzie na zamkniętej przestrzeni i w niemal szklarniowych warunkach egzotyczne motyle latają na wolności. Zdarzyło nam się być z S. w Butterfly Gardens na Vancouver Island i byłam pewna, że już nic piękniejszego nie zobaczę. Ale Alzacja zaskoczyła mnie po raz kolejny.

Przekraczając próg wchodzimy do zupełnie innej rzeczywistości. Niemal jakbyśmy właśnie odbyli podróż do tropików i zanurzyli się w egzotycznej puszczy. Wysoka temperatura, podniesiona wilgotność powietrza, roślinność z odległej szerokości geograficznej tylko potęgują wrażenie. Ale przede wszystkim motyle! Stąpamy ostrożnie, gdyż siadają tak samo chętnie na liściach i kwiatach co na ubitych ścieżkach. Niektóre z nich przypominają kolorowe ptaki, szczególnie te odblaskowo niebieskie, tak ruchliwe, że nie sposób je sfotografować. Powietrze wiruje od kolorowych skrzydeł.

Chętnie pokazałabym Wam zdjęcie malutkiej izraelskiej dziewczynki, której dwa ogromne motyle usiadły na głowie. Niestety trochę obawiam się o prawa do wizerunku, w końcu nie spytałam jej taty, czy ewentualnie mogłabym opublikować zdjęcia.

Niesamowite było również obserwowanie narodzin motyli, tego momentu, gdy kokon pęka a młody motyl wysuwa się niepewnie z przemokniętymi jeszcze skrzydłami. Magia!

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Pogłaskaj rybkę, zrób zdjęcie bocianowi (Centre de Réintroduction des cigognes et des loutres)

Kilkaset metrów dalej znajduje się inny park. To Centre de Réintroduction des cigognes et des loutres, czyli ogólnie mówiąc rezerwat bocianów i wydr. Co w środku ? Bociany, co chętnie fotografują się ze zwiedzającymi. Spore akwarium, przy którym tabliczka zaprasza „zanurz rękę, a pogłaskasz karpia”. Spektakl zwierząt wodnych podczas karmienia, który niestety przegapiliśmy, ale sądząc po krzykach i piskach młodej widowni musiał być świetny. Do tego kilka innych atrakcji i możliwości oglądania lokalnego wildlife’u z bliska.

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Z przewodnikiem po winnicy (une visite guidée)

Na deser jeszcze jedna rozrywka, tym razem dla pełnoletnich. No dobrze, jeden niepełnoletni również brał udział (no, do pewnego momentu) i pewnie z nudy (albo z głodu, może przyszedł bez obiadu?) zrywał sobie cały czas winogrona z krzaków.

Byliśmy bowiem na wizycie w winnicy z przewodnikiem. Wizycie, która była połączona ze zwiedzaniem piwnicy kooperatywy miejscowych winiarzy oraz z degustacją win produkowanych na miejscu (mówiłam, że dla pełnoletnich, prawda?).

W czasie spaceru przewodnik, rasowy winiarz z dziada pradziada, opowiadał trochę o historii Alzacji, o samej winnicy, uprawie winorośli, chorobach, które ją trapią od czasu do czasu oraz oczywiście o winobraniu i produkcji win. Mieliśmy w naszej niewielkiej grupie 12 osób jednego turystę z Bordeaux, który przez cały czas prowadził żywą dyskusję z naszym gospodarzem ku wielkiej radości obydwu. Reszta chętnie słuchała i jeszcze chętniej potakiwała ze zrozumieniem :)

Ta część naszej wizyty w Hunawihr zasługuje zresztą na osobny wpis. Podsumowując krótko, taka wycieczka to bardzo ciekawy i nietypowy sposób zwiedzania Alzacji.

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Hunawihr Alzacja szlak win

Adresy

Jardin des Papillons
Route de Ribeauvillé, 68150 Hunawihr
strona www

Centre de Réintroduction des cigognes et des loutres
Route des Vins, 68150 Hunawihr
strona www


Interesuje Cię Alzacja? Dużo o niej piszę, pozostańmy w kontakcie!
Polub fanpage na FB lub profil na Bloglovin oraz dołącz do Quizlet.


 

By | 2017-05-12T16:00:57+00:00 Wrzesień 10th, 2015|zwiedzanie|11 komentarzy
 • Pingback: Co warto zwiedzić w Alzacji • Moja Alzacja()

 • O rety, rzeczywiście prezentuje się jak raj dla dzieci (ale nie tylko oczywiście :) ), chciałam spytać o jedną rzecz: czy to miasteczko jest bardzo oddalone od Paryża i czy na jego zwiedzenie wtsraczy jeden dzień? ;) chciałabym zbaczyć te piękne uliczki, winnice i motyle, a już szukam kolejnych pomysłów na małą wyprawę, gdy znów będę w Paryżu.

 • Małgorzata Mika

  Warto zobaczyć takie miejsca !

 • To polskie bociany tam lecą na zimę? A mi zawsze mówili, że do Afryki!

  Motyle na zdjęciach przepiękne! Ale zdecydowanie to nie jest moje ulubione stworzenie, wolę już pogłaskać rybę :) Jakoś kojarzą mi się z ćmami, które wpadają przez okno i mają takie niekontrolowany lot, a ja zawsze boję się, że wylądują na mojej głowie i się mi rozmażą we włosach.. (przepraszam, pewnie nie takie wrażenia chciałaś nam przekazać, ale nie mogłam się powstrzymać :))

  Cieszę się, że zobaczyłam jakie atrakcje ma do zaoferowania.. ekhm.. to miasteczko . Ehrriwir. :P

  • Mel Gosia Ba

   Ale jak to ”nam”? Moje wrazenia sa jak najbardziej na plus :) Choc rozumiem niesmak, bo ja wiele lat tez wzdrygalam sie na widok motyli. Ale to juz przeszlosc.

   • Dziewczyny, jak to? Jak można nie lubić motyli??? :D Nie rozumiem!
    Ja z kolei raczej do ryb się musiałam przełamać – oślizgłe to takie.. – ale spodobało mi się :)
    A nazwa miasteczka przecież taka prosta [unawir] ;)

 • Mel Gosia Ba

  Ja widzialam nawet te okiennice z piernika, tak to opisalas. W tym roku to juz nie, ale Alzacja Twoim tropem, to bedzie plan na urlop 2016. Piekne zdjecia :)

  • Mel, wpadaj na wakacje, ale i grudzień jest tu wyjątkowo piękny (jarmarki bożonarodzeniowe!!!), jakby co :)

   • Mel Gosia Ba

    Byloby cudownie :) :) :) :)

 • Jo

  Ten park z bocianami genialny! I go zdjęcie boćka z profilu :D

  • Boćki są świetne! Idąc do parku widzieliśmy dwa takie, co próbowały piknikującej rodzinie wyjadać jedzenie z koszyka ;)