Moja włoska kuzynka powiedziała mi kiedyś, że Włosi są za leniwi na uczenie się języków obcych. Jeśli już, to ewentualnie uczą się francuskiego, ale tylko dlatego, że jest bardzo podobny do włoskiego. Rzeczywiście włoski i francuski mają wiele wspólnego, ale że od razu leniwi Włosi? No nie wiem…

Niemniej, prawdą jest, że  Włosi nie tylko mówią, ale i śpiewają po francusku. Włoska piosenka po francusku ma kilku najważniejszych przedstawicieli.

Toto Cutugno Et si tu n’existe pas

Toto Cutugno, był moim pierwszym idolem. Słuchałam go nałogowo, mniej więcej między czwartym i szóstym rokiem życia. Na pewno to za jego sprawą po raz pierwszy usłyszałam brzmienie języka francuskiego. W jego wykonaniu Et si tu n’existe pas Joe Dassina brzmi jeszcze tęskniej i jeszcze bardziej dramatycznie. Oryginał natomiast był częścią zestawienia moich ulubionych francuskich piosenek, które możecie znaleźć w tekście Dobra francuska muzyka, przegląd osobisty.

 

Dalida & Alain Delon, Paroles, paroles

Ciekawa jestem, czy wiedzieliście, że utwór Paroles, paroles wykonywany przez duet Dalidę i Alaina Delona jest tak naprawdę francuskim coverem włoskiego hitu. Parole, parole śpiewany oryginalnie przez Minę i Alberto Lupolist długo nie schodził z list przebojów. Francuska wersja nie jest zresztą jedyną, bo piosenka ukazała się również w paru innych językach, w tym po niemiecku, węgiersku, duńsku i turecku. Wychodzi na to, że na całym świecie są mężczyźni, którzy którzy prawią komplementy jedynie dla flirtu oraz kobiety, które przejrzały ich grę.

Serge Réggiani, Les Loups

Jednym z wielkich piosenki francuskiej, czyli chanson française (gatunku, nie mylić z pojęciem piosenki po francusku) był Serge Reggiani. Właściwie to miał na imię Sergio, był rodowitym Włochem, ale we Francji mieszkał od ósmego roku życie. Jednym z jego najsławniejszych utworów był Les Loups (czyli Wilki)

Al Bano & Romina Power, T’aimer encore une fois

Jeśli interesujecie się włoską sceną muzyczną, na pewno Al Bano i Romina Power nie są Wam obcy. W końcu to jeden z najsławniejszych duetów włoskiej piosenki a przebój Felicita znana jest na całym świecie. Para związana ze sobą w prywatnym i zawodowym życiu nagrała razem jedenaście albumów (nie licząc singli i kompilacji), a na koncie ma także kilka filmów. Al Bano i Romina śpiewali również po francusku.

Claude Barzotti, Aime-moi

Claude Barzotti to Belg włoskiego pochodzenia, który pisał dużo romantycznych piosenek. Jak wiadomo, romantyczne wyznania najlepiej brzmią po francusku ;)

Salvatore Adamo, Tombe la neige

Ostatni włoski piosenkarz na dziś, a drugi Włoch z Belgii. Gwiazda Adamo świeciła najjaśniej w latach 60tych, a jego płyty osiągnęły nakład ponad 100 milionów egzemplarzy!

 

 

Niestety nie znalazłam przykładów na współczesne włoskie hity wykonywane po francusku. Może Wy coś podpowiecie? Zastanawiam sie też, czy we francuskich piosenkach Włochów widzicie może jakieś włoskie cechy? Napiszcie w komentarzu, chętnie poznam Wasze zdanie.


Podobał Ci się artykuł? Pozostańmy w kontakcie!
Polub fanpage na FB, profil na Bloglovin oraz dołącz do Quizlet.


miesiąc języków

Wpis powstał w ramach Miesiąca Języków. Dzisiejszym tematem jest język włoski z perspektywy innych języków i kultur. Artykuły dotyczące poszczególnych języków ukazują się według następującego kalendarza, gdzie pogrubiona czcionka oznacza, że w dany dzień tematyczny wpis ukaże się (bądź już się ukazał) na blogu Love for France.

1.09. (wtorek) – angielski
4.09. (piątek) – chiński
7.09. (poniedziałek) – francuski
10.09. (czwartek) – kirgiski
13.09. (niedziela) – niemiecki
16.09. (środa) – rosyjski
19.09. (sobota) – szwedzki
22.09. (wtorek) – włoski
25.09. (piątek) – polski

Pełna lista artykułów dotyczących języka włoskiego to:

Angielski punkt widzenia
Angielski C2 – Wspólny przodek angielskiego i włoskiego i dzisiejsze jego ślady
Angielski dla każdego – Rzymianie tu byli!
Specyfika języka – Rzym w idiomach
Chiński punkt widzenia
Biały Mały Tajfun – Matteo Ricci
Francuski punkt widzenia
Français-mon-amour – “Wspólne” słowa francuskiego i włoskiego
Hiszpański punkt widzenia
Bzik Iberyjski – Włoskie ślady na hiszpańskiej mapie.
Niemiecki punkt widzenia
Językowy Precel – Tyrol Południowy
Szwedzki punkt widzenia
Szwecjoblog – Szwedzi chwalą się po włosku
Włoski punkt widzenia
Studia, parla, ama – Miesiąc Języków, czyli wiele różnych włoskich
Wloskielove – Po włosku czyli po jakiemu?
CiekawAOSTA – Jak nauczyłam się języka włoskiego