Im bliżej do wakacji, tym częściej dostaję mejle i fejsbukowe wiadomości z pytaniem: “Iza powiedz mi, co warto zwiedzić w Alzacji?”. Dziś na blogu odpowiadam na nie bardzo szczegółowo.

Co warto zwiedzić w Alzacji:

Strasbourg

Największe miasto Alzacji oraz jej stolica. Zachwyca nowoczesność dzielnicy europejskiej, wielowiekowa tradycja starego miasta oraz bajkowy czar wąskich uliczek, wymyślnych domków, małych wyspecjalizowanych sklepików. Na szczególną uwagę zasługuje tysiącletnia katedra Notre Dame oraz niesamowite spektakle światła i dźwięku na jej fasadzie, które odbywają się latem (opisane dokładniej TUTAJ). Więcej pomysłów na zwiedzanie Strasbourga znajdziesz również w TYM WPISIE.

Sklepienie w kościele Saint-Paul w Strasbourgu

Colmar

To miasteczko pojawiało się już na blogu nie raz. Koniecznie wybierzcie się tu na spacer (KLIK, KLIK), dużo się tu dzieje praktycznie o każdej porze roku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak wiosna (LINK) i grudniowy jarmark bożonarodzeniowy (SAMI ZOBACZCIE) – mój ulubiony w całej Alzacji.

Miasteczka na alzackim szlaku win

Jest ich mnóstwo. Ja polecam przede wszystkim:

  • Riquewihr. Moje ulubione miasteczko na Alzackim Szlaku Win (KLIK, KLIK).
  • Ribeauvillé. Można się tu przejść na pieszą wycieczkę szlakiem trzech zamków. (Dowiedz się WIĘCEJ)
  • Kaysersberg. Jeśli macie ochotę na gastronomiczne szaleństwo (ale szaleństwo, podkreślam, kubki smakowe w stanie ekstazy, a portfel mocno wyszczuplony) to zajrzyjcie do Le Chambard. Zapewniam, że nie pożałujecie wizyty w tej fantastycznej restauracji z dwoma gwiazdkami Michelina (my ZASZALELIŚMY i nie żałujemy :) ).
  • Hunawihr. Gwarantuję cudne kadry z winnic i samego miasteczka. Warto (bardzo warto) wybrać się tu również do Ogrodu Motyli oraz rezerwatu bocianów i wydr (SAMI ZOBACZCIE).
  • Eguisheim. Wybrane w 2013 w konkursie na ulubioną miejscowość Francuzów. Miasteczko jest przeurocze (TUTAJ zobaczysz kilka zdjęć), a w jego okolicy znajduje się sporo szlaków spacerowych wśród winnic (po relację z naszego spaceru KLIKNIJCIE TU).

Mulhouse czyli Miluzę

Tu najciekawsze są muzea. Muzeum Starych Samochodów przede wszystkim.

Zoo w Miluzie

To drugie miejsce do którego bym poszła, gdybym była w Miluzie przejazdem (na blogu pisałam o nim TUTAJ).

Zamek Haut-Koenigsbourg

Kolejne z moich ulubionych alzackich miejsc oraz jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Pięknie odrestaurowany średniowieczny zamek oraz panorama na Alzację. Must see, jak to mówią Francuzi (na blogu zamek LATEM oraz ZIMĄ).

co warto zwiedzić w Alzacji

Zamek Haut-Koenigsbourg

Górę Świętej Otylii (patronki Alzacji) i klasztor jej imienia

Nie byłam tam jeszcze, ale planuję nadrobić w te wakacje. To obok wspomnianego zamku drugie miejsce w Alzacji najczęściej odwiedzane przez turystów. Bardzo ciekawie pisała o nim Nika na swoim blogu (KLIK, KLIK).

Montagne des Singes oraz Volerie des Aigles

Niemal w tym samym miejscu co zamek Haut-Koenigsbourg znajdziecie również dwa inne miejsca warte wizyty. Mogą Was szczególnie zainteresować, jeśli podróżujecie z dziećmi.

Pierwsze to Góra Małp, park w którym na wolności żyje 200 algierskich makaków (TUTAJ RELACJA z naszego spaceru). Drugie to park ptaków drapieżnych, w którym odbywają się niesamowite pokazy ptaków. NIE-SA-MO-WI-TE. Musicie je zobaczyć (LINK)!

Fabrykę cukierków, Confiserie des Hautes Voges

Dla wszystkich fanów landrynek (czyli DLA NAS na przykład).

Ecomusée

Tym skansenem wsi alzackiej jestem niezmiennie zafascynowana. Byłam tu już chyba o każdej porze roku. W minione Święta Bożego Narodzenia odkryłam Ecomusée z odsłonie zimowej, nocą, kiedy wszystkie domu przystrojone były girlandami i lampkami. Magia! Ale mamy lato, a latem jest tu jeszcze fajniej (SAMI ZOBACZCIE)!

Park de Wesserling

Gdybym miała wybrać jedno miejsce w Alzacji na wizytę z dziećmi, to pojechałabym właśnie tu. Park de Wesserling to zaczarowany ogród, który co roku przeobraża się według innej dziecięcej opowieści. Nie miałam jeszcze dziecka, a wyciągnęłam tu męża przynajmniej 4-5 razy.

TUTAJ przeczytacie o naszej wizycie, gdy w ogrodzie panowała Alicja z Krainy Czarów, a TUTAJ, gdy park przeistoczył się w królestwo Piotrusia Pana.

Europa-park

Niemiecki park rozrywki znajdujący się bardzo blisko Alzacji. Jeśli lubicie roller-costery, to Europapark jest dla Was.

Ja byłam raz i mi wystarczy. Upewniłam się, że mało jest rzeczy, których boję się tak mocno jak tych kolejek… O Europapark i mojej pomyłce, która wiele mnie kosztowała przeczytacie TUTAJ.

Co warto zwiedzić w Alzacji

Ribeauvillé

Jezioro Titisee

Dużo osób pyta mnie, gdzie w Alzacji można spędzić popołudnie nad wodą.

Sytuacja przedstawia się następująco: w samej Alzacji można się opalać i wylegiwać nad jeziorem Lac d’Alfeld. Natomiast po bardziej turystyczne klimaty (plaża pełna turystów, lody w budce, rejs stateczkiem) warto zapuścić się z kolei nad niemieckie jezioro Titisee w mieście Titisee-Neustadt.

Bazyleę

Będąc w Alzacji warto zahaczyć również o szwajcarskich sąsiadów. Podróż do Bazylei z Miluzy pociągiem trwa całe 25 minut. Sami widzicie, że to rzut beretem (francuskim oczywiście ;) ). Miasto jest piękne, a i dzieje się w nim niemało. Międzynarodowe i bardzo prestiżowe targi sztuki, Art Basel, na przykład.

O Bazylei i jej atrakcjach przeczytacie w TYM POŚCIE, a tekst o Art Basel 2015 znajdziecie TUTAJ.

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji aby zaplanować niezapomniane wakacje w Alzacji znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji (jedynym przewodniku o Alzacji na polskim rynku).

  • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
  • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).