Targi wyobraźni

Najwyższy czas kupić prezenty. Od dawna miałam już upatrzone miejsce, które chciałam odwiedzić z tej okazji. Parc du Wesserling w departamencie Górny Ren w Alzacji to cały kompleks, który do niedawna był wielką fabryką tkanin. Obecnie jest parkiem bardzo wyjątkowym. W ogromnym ogrodzie przeżyć można przygodę z zaczarowanym Dzieckiem z Drewna (Enfant du Bois) na wzór opowieści o Pinokiu, muzeum tekstyliów (Écomusée Textile) zaprasza do poznania historii regionu pisanej tkaninami, a w pawilonie twórców w dwa weekendy przed Bożym Narodzeniem odbywa się jarmark świąteczny.

Marchés de Noël to prawdziwy skarb Alzacji. Byłam już na kilku – między innymi w Miluzie, Strasbourgu, Riquewihr i Colmar. Niedawno pisałam też o nich na blogu (Alzackie jarmarki bożonarodzeniowe). Te świąteczne targi to fantastyczna okazja, aby kupić prezenty pod choinkę! Nie jakąś bezosobową, masową produkcję, ale element artystycznej wyobraźni, poświęconego czasu i pracy rąk.
Trudno powiedzieć, czy marché de Noël w Wesserling bardziej zwiedzałam, czy robiłam tam świąteczne zakupy. Było kolorowo, świątecznie i uroczo.

Parc du Wesserling

Parc du Wesserling

Wyszywane, zdobione, rzeźbione

Przeciskanie się w tłumach galerii handlowych to żadna przyjemność. Cały ten tłok, ceny sięgające głęboko do portfela, prezenty ustandaryzowane modą. Co innego spacer po pawilonie twórców (pavillon des créateurs) w miejscu oddalonym od utartych szlaków. Rozglądanie się za świątecznymi prezentami może być odprężające i piękne. Chodzimy między barwnymi stoiskami. Kolczyki, torby, poduszki, artykuły papiernicze, artykuły dekoracyjne. Każdy przedmiot został wykonany przez osobę, która go sprzedaje. Doskonale czuć, że Alzacja słynie z kreatywnego ducha i wielu artystów, a rękodzieło jest bardzo ważnym elementem lokalnej kultury i tradycji. Da się również zauważyć, że najważniejszym produktem regionu są tekstylia. Sami zobaczycie.

Pod niektórymi zdjęciami znajdziecie linki. Odwiedźcie te strony, może znajdziecie pomysł, albo nawet bezpośrednio prezent (dla kogoś albo dla siebie).

Parc du WesserlingParc du Wesserling(powyżej Spirit Of Christelle)

Parc du WesserlingParc du WesserlingParc du WesserlingParc du Wesserling(powyżej Ma Petite Papeterie.
Edit: sklep już nie istnieje)

Parc du Wesserling

Parc du Wesserling

Z pozdrowieniami od rolnika

Tuż obok pawilonu artystów znajduje się niewielki sklep. Jaki? W zasadzie chyba bym powiedziała, że spożywczak. Od wejścia pachnie prawdziwą kiełbasą, a w lodówce można kupić pół litra równie prawdziwej tłustej śmietany. Zawsze lubiłam taką wiejską atmosferę. A co więcej, mimo, że taki zwyczajny do cna sklep, jest ładny.

Parc du WesserlingParc du WesserlingParc du Wesserling

Butik w muzeum

Na dokładkę poszliśmy do sklepiku w Écomusée Textile. Uwielbiam, po prostu uwielbiam takie miejsca. W zasadzie nawet nie chodzi o palącą potrzebę kupowania, samo chodzenie wśród ładnych drobiazgów sprawia mi ogromną przyjemność! Kto znajdzie zdjęcie, na którym bibeloty są charakteryzowane na styl alzacki? 😉

Parc du WesserlingParc du WesserlingParc du WesserlingParc du WesserlingParc du WesserlingParc du WesserlingParc du Wesserling Parc du Wesserling

Namiary dla chętnych:

Parc de Wesserling – Écomusée Textile
Rue du Parc
68470 Husseren-Wesserling
http://www.parc-wesserling.fr/

O Wesserling pisałam również tutaj:
Alicja w krainie Wesserling
Alzackie jarmarki bożonarodzeniowe

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Bądźmy w kontakcie!

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Bądźmy w kontakcie!

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się