O co chodzi z francuskim fenomenem la rentrée?

la rentree

Zaczął się wrzesień. Już od końca sierpnia Francuzi nieustannie mówią o la rentrée? O co chodzi? 

Jeśli zdarzyło Ci się odwiedzać Francje w okresie między połową sierpnia a końcem września bardzo możliwe, że zadałeś sobie właśnie takie pytania.

W pierwszym roku, gdy mieszkałam we Francji też przeszły mi przez głowę kilka razy. Bo początek roku szkolnego, ten magiczny pierwszy września (lub drugi czy trzeci, jeśli tak wypadnie poniedziałek) jest oczywiście dużym wydarzeniem. Ale we francuskiej wersji, to jakby więcej, bo o la rentrée mówią wszyscy, nie tylko uczniowie. Do tego w sklepach to istnie urwanie głowy i szał zakupowy.

Dziś się przyjrzymy się z bliska temu fenomenowi.

La rentrée w kilku prostych słowach

Zapytałam kilka dni temu na fejsbukowym fanpage’u bloga, jak Wy byście wytłumaczyli to określenie. Niektóre odpowiedzi wywołały szeroki uśmiech na mojej twarzy:

Bolesny powrót do rzeczywistości 😀

Dzieci wracają do szkolnej ławki (hurra!) 😉 

Jeśli chodzi o szkołę, to powrót do szkoły z wakacji. W świecie polityki natomiast jest to wznowienie pracy polityków po wakacyjnej przerwie, z tego, co mi wiadomo

to nie tylko szkoła to także powrót do konkretnej pracy po okresie luzu sierpniowego, nowe projekty nowe dedlajny itd.. czyli miazga i deprecha

Powrót do szkoły. Nie tylko po wakacjach letnich

Wielkie la rentrée to oczywiście początek nowego roku szkolnego. Ale to nie tylko wydarzenie, pojedyncza data. Dla Francuzów to cały okres o którym szeroko słychać od połowy sierpnia aż do pierwszych dni października. 

Ciekawostka. Nie wszystkie francuskie dzieci idą do szkoły w tym samym momencie. Na francuskiej wyspie Île de la Réunion dzieci zaczynają szkołę w połowie sierpnia – w tym roku dokładnie 16go sierpnia (2019).

Trzeba też wiedzieć, że o la rentrée mówimy kilka razy w ciągu roku szkolnego. Takiego samego określenia używamy przy powrocie do szkoły po każdej przerwie: po Wszystkich Świętych, bożonarodzeniowo-noworocznej, po wakacjach zimowych oraz przerwie wielkanocnej. Tutaj podrzucam aktualny kalendarz szkolnych przerw na rok 2019/2020.

Do pracy rodacy. Nie tylko do pracy!

La rentrée to dla każdego dorosłego Francuza powrót z długich wakacji letnich. Bo Francuzi najczęściej ograniczają weekendowe wyjazdy w ciągu roku, natomiast folgują sobie latem. Wtedy wszyscy (i jak piszę wszyscy, to naprawdę chodzi o niemal cały naród) niemal w tym samym momencie jadą na dwa lub trzy tygodniowy urlop. 

Ciekawe jest to, że nawet jeśli nie wracasz do pracy, a byłeś na wakacjach to cały czas będziesz mówił o “la rentrée”. Do czego? Do codzienności, do rutyny, do zwykłego życia. To odnosi się na przykład do emerytów wracających z wojaży. Oni też przeżywają swoje “la rentrée”. 

Zwyczajowe wrześniowe życzenia

We wrześniu wszyscy życzą sobie nawzajem “Bonne rentrée!”

A co z tymi, co wracają do pracy po długiej chorobie lub urlopie macierzyńskim? Ja spotkałam się w tym kontekście raczej z terminem “la reprise”. I wtedy odpowiednimi życzeniami będzie “Bonne reprise”.

la rentrée

Kurs Bonjour La France w edycji la rentrée

Wrzesień i początek nowego roku szkolnego to jeden z moich ulubionych momentów w ciągu roku. Zawsze tak miałam 🙂 

Uwielbiam ciepło wrześniowego słońca, koncentrację, która nagle na mnie spływa po okresie letniego rozkojarzenia. A także nowe plany, motywację i energię, które pojawiają się w potężnej dawce.

Jeśli jednym z celów, jakie sobie z okazji września stawiasz jest: 

✨ wziąć się wreszcie za francuski – jeśli odkładałeś to z miesiąca na miesiąc

✨ przycisnąć – jeśli uczysz się regularnie, ale poziom motywacji nieco opadł

✨ odkurzyć – jeśli się uczyłeś, ale niewiele już pamiętasz

✨ wyszlifować słownictwo, którego będziesz używać non-stop w trakcie wyjazdu do Francji – jeśli wyjazd masz na horyzoncie

to mogę Ci pomóc!

Mój autorski kurs Bonjour La France przygotowałam z myślą o osobach, które mają właśnie takie cele, takie pragnienia. Dla których francuski jest ważny i chcą być przygotowane na rozmawianie z Francuzami podczas swoich wyjazdów / pobytu we Francji. Chcą być przygotowane na codzienne sytuacje we Francji.

Od dziś przez pięć dni – czyli od 9go do 13go września (2019) możesz wskoczyć na pokład kursu.

Jeśli czujesz, że Bonjour La France to coś dla Ciebie, nie zwlekaj! Łap miejsce, póki drzwi kursu są otwarte.

kurs online Bonjour La France

PS. Zdjęcie główne: Element5 Digital z serwisu Unsplash

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się