Jak francuski dubbing zniekształca głos Brada Pitta

dubbing

Dubbing w filmie ogromnie mi przeszkadza. Pewnego dnia oglądając z mężem Moneyball w oryginalnej wersji językowej słyszę od niego: „To Brad Pitt ma taki przyjemny, głęboki głos? Nie przypuszczałem nawet.” Ale jak to?

We Francji ogromna większość filmów w telewizji i w kinie emitowana jest w wersji z dubbingiem. Na początku bardzo mi to przeszkadzało, ale to kwestia przyzwyczajenia.. i czasu. Francuzi mają z kolei na odwrót, nie mogą się skoncentrować, gdy słyszą głos lektora w tym samym czasie, co aktorów. Natomiast rzeczą, która mnie zaciekawiła we francuskim dubbingu jest to, że bardzo często jeden lektor bierze większość ról danego aktora. Relacja aktor-lektor jest zazwyczaj długotrwała i niemal na wyłączność. Właśnie dlatego Francuzi łączą niefrancuskojęzycznego aktora z innym brzmieniem głosu, niż jego własny.

Brad Pitt we Francji w większości swoich ról brzmi jak aktor Jean-Pierre Michael, który mu podkłada głos.

Do dubbingu można się przyzwyczaić, ale i tak więcej pożytku widzę w filmach z napisami. Poza argumentem, że nic nie będzie tak dobre i tak naturalne jak oryginalna wersja, dochodzi również aspekt edukacyjny. Nawet na filmie z lektorem można się ‘osłuchać’ z brzmieniem języka obcego, bo jednak trochę ‘wystaje’ zza tłumaczenia.

Znalazłam na ten temat ciekawy artykuł „Nie” dla dubbingu amerykańskich filmów i seriali” wołający o czystą anglofońską formę i edukację językową. (Artykuł po francusku)

Foto główne: Felix Mooneeram z serwisu Unsplash

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się