Białe wino fantastycznie smakuje z łososiem. W takich oto przyjemnych okolicznościach, popijając gewurtztraminera grand cru (chwilo trwaj!), którego nabyliśmy drogą kupna w Kintzheim u winiarzy, wpadł mi do głowy pomysł na wpis na blogu. Tekst, który poniżej, będzie o niczym innym jak właśnie o winie, a dokładniej – o tym jak wygląda degustacja wina w winiarskiej piwnicy.

chez les vignerons

Wstęp do degustacji

Czym jest degustacja wina? Pytanie brzmi trochę głupio, wiem. Smakowanie jest smakowaniem, koniec kropka. Postanowiłam jednak rozwinąć i kilka zdań o tym napisać. Dla kogo jest ten artykuł w takim razie? Dla żółtodziobów. Enologów i sommelierów uprzedzam, że nie staram się przebić magazynów typu “Wino”, ani Marka Kondrata z Robertem Mielżyńskim. Do niedawna o winie mogłam powiedzieć – po spróbowaniu – czy mi smakuje, czy nie. Jestem początkująca w tej branży.

chez les vignerons

W winiarskiej piwnicy po raz pierwszy

Gdy było już wiadomo, że po ślubie będę mieszkać w Alzacji, mój pastor szeroko się uśmiechnął „Alzacja, Szlak Win! Będziemy cię odwiedzać!” Właśnie, trafiłam do przepięknej krainy winem płynącej. Krainy winnic (i choucroute, kiszonej kapusty). Pięknie tu!

Bardzo szybko nadarzyła się okazja, aby wstąpić do piwnicy winiarzy na degustację. Dla mnie było to coś zupełnie nowego. Nie wiedziałam, czego dokładnie się spodziewać, ani jak takie spotkanie wygląda. Do pewnego stopnia wszystko jest oczywiste, ale czasem przydaje się czarno na białym kilka podstawowych reguł i informacji.

Alsace, France

Kilka słów o wizycie u winiarzy

  • Jak trafić na degustację?

Należy pojechać do alzackiego miasteczka leżącego na Szlaku Win. Wystarczy naprawdę niewielka miejscowość. W Riquewihr mieszka około 1200 osób, w Kintzheim niecałe 1500, a znajdziemy tam wiele dobrych adresów.

  • Czy degustacja zawsze odbywa się w winiarskiej piwnicy?

Niekoniecznie. Znacznie częściej w sklepach, które znajdują się w podwórkach domostw winiarskich rodzin. Na pewno na ulicy znajdziemy tablice informacyjne zapraszające na degustację i wskazujące właściwy kierunek.

  • Ile win degustujemy podczas wizyty?

Na ogół 3 wina wybrane z listy.

  • Ile trzeba o winie wiedzieć, aby wejść na degustację?

Wszystko albo nic. Jeśli mamy niewielką wiedzę, wystarczy powiedzieć winiarzowi, według smaku, jakiego wina szukamy, on doradzi.

  • Jakie pytania zadać winiarzowi?

Każde pytanie, które dotyczy wina będzie mile widziane. Począwszy od charakterystyki poszczególnych szczepów i gatunków po szczegóły uprawy winorośli, roczników. Pytajcie o cokolwiek, co Was interesuje, Francuzi uwielbiają rozmawiać.

  • Co oznacza grand cru?

To wino najlepszego sortu, najwyższe wyróżnienie w klasyfikacji AOC (appellation d’origine contrôlée).

  • Czy trzeba na koniec kupić wino?

Obowiązek nie jest zapisany w żadnym kodeksie, ale takie jest oczekiwanie – jeśli przychodzimy posmakować, to należy wyjść przynajmniej z jedną butelką. Średni koszt to między 8 a 12 euro za wino doskonałej jakości.

degustacja wina

chez les vigneronschez les vigneronschez les vigneronschez les vigneronschez les vignerons

Przeczytaj więcej na podobny temat: