Francuskim pociągiem

Zbliża się wiosna i ci, którzy lubią zwiedzać zaczynają intensywniej myśleć o wakacjach. Postanowiłam więc podać Wam kilka podstawowych i niezbędnych informacji, jeśli zamierzacie podróżować pociągiem po Francji. To wskazówki, które mnie samej ułatwiły życie, kiedy po raz pierwszy kupowałam bilety na TGV. Lyon-Avignon-Marseille-Lyon. To była super trasa swoją drogą.

W polskiej szkole w Bazylei na zajęciach z 3- i 4latkami bawimy się czasem w pociąg i śpiewamy dobrze znaną piosenkę interpretowaną między innymi przez Ryszarda Rynkowskiego. “Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…”. Lubię francuskie pociągi.

 

Francuskie koleje państwowe to SNCF. Bilety można kupić online na stronie http://www.voyages-sncf.com/billet-train.

 1.       CENA

Planując podróż warto pamiętać, że bilety na danym odcinku nie mają stałej ceny, tylko rządzą się prawami podobnymi do biletów lotniczych. Jednym słowem, im wcześniej kupujemy, tym mniej płacimy. Są wyjątki od reguły, ale najczęściej na krótkich trasach.

2.       ODBIÓR

Kupując bilet przez Internet można wybrać opcję biletu elektronicznego (e-billet), ale jeśli nie macie drukarki, pozostaje odbiór na dworcu (Borne Libre Service). Przy odbiorze należy mieć ze sobą kartę kredytową, którą płaciliśmy. gdyż będzie potrzebna do uwierzytelnienia zakupu.

3.       KASUJEMY BILET

Kupiliśmy bilet. To nie wszystko. Zawsze należy skasować go przed wejściem do pociągu (nie dotyczy biletów elektronicznych). Służą do tego żółte automaty (machine à composter) znajdujące się na ogół przy wyjściu z sali głównej, albo na samych peronach.

Bon voyage!

By |2016-07-01T15:21:36+00:00Marzec 3rd, 2014|zwiedzanie|0 Comments

Kategorie

 

Koszyk

 

 

Newsletter

Zapisz się i odbierz rozdział zimowego przewodnika za darmo!