Alzacki stroj regionalny

regionalny strój alzacki

Mieszkańcy Alzacji cechują się ogromnym przywiązaniem do swojego regionu, a ich patriotyzm lokalny przejawia się na wiele sposobów. Zwłaszcza starsze pokolenie kultywuje w domu język alzacki, a na niedzielny obiad babcie gotują choucroute, czyli najpopularniejszą alzacką potrawę. Alzacja ma również swój strój regionalny i zobaczyć go można w czasie wielu świąt i uroczystości miejskich (takich jak jarmarki bożonarodzeniowe, świętowanie winobrania i wiele innych).

O tym alzackim stroju ludowym dziś Wam opowiem w ramach kolejnej edycji comiesięcznej akcji blogerów językowo-kulturowych “W 80 blogów dookoła świata”. Listę wszystkich artykułów na temat strojów z różnych stron świata znajdziecie na końcu tekstu.

Jak wygląda alzacki strój regionalny

Strój kobiecy to czerwona spódnica ozdobiona welurową czarną tasiemką lub inną wstążką, biała haftowana koszula, czarny fartuch oraz wielka czarna kokarda na głowie. Kokarda na głowie pań Alzatek nosi nazwę coiffe alsacienne i jest jednym z symboli regionu.

Natomiast na strój męski składają się biała koszula, czarne spodnie, czerwona kamizelka i czarna marynarka, a na głowie czarny kapelusz z płaskim denkiem.

To alzacki strój regionalny w wersji podstawowej. Jak Alzacja długa i szeroka istnieje jednak wiele odmian tej kreacji. Kolorystyka czy hafty poszczególnych elementów zależą od epoki, z jaką były związane, położenia geograficznego (między poszczególnymi miejscowościami różnice w stroju bywały znaczące), wyznania (protestanci ubierali się inaczej niż katolicy), statusu socjalnego czy nawet cyklu liturgicznego.

Czarna kokarda i patriotyzm lokalny

Mieszkańców Alzacji w ich tradycyjnych strojach przedstawiał na swoich rycinach i obrazach Hansi, obok Tomiego Ungerer’a najsławniejszy alzacki artysta-rysownik. Prace Hansiego tak bardzo mocno wpisały się w dzisiejszy obraz regionu, że stały się częścią jej turystycznej identyfikacji wizualnej. Na blogu przeczytacie o nim więcej TUTAJ.

Sam alzacki strój regionalny jest natomiast wyrazem dumy, przynależności regionalnej, lokalnego dziedzictwa jak i lokalnego patriotyzmu. Ponoć w 1945 roku po wyzwoleniu Alzacji spod okupacji niemieckiej i powrotu pod skrzydła Francji, wszystkie Alzatki na znak radości ubierały się właśnie w regionalny strój ludowy.

alzacki strój regionalny

Gdzie dziś można zobaczyć Alzatczyków ubranych na ludowo

Na ulicach w trakcie tematycznych świąt lokalnych.  W Alzacji ich tradycja jest wyjątkowo silna. Świętuje się w zasadzie wszystko, np. nadejście wiosny, winobranie, czy… cebulę lub przyjaźń (tak, tak, osobiście byłam na Święcie Cebuli w Miluzie, które opisałam kiedyś na blogu).

Na co dzień natomiast najłatwiej znaleźć je w Muzeum Alzacji w Strasbourgu (Musée alsacien). Z bliska będziecie mogli przyjrzeć się regionalnemu folklorowi oraz wielu odmianom sławnej coiffe alsacienne.

***

Być może zainteresują Cię również:
ABC Alzacji, czyli alfabet regionu
10 podobieństw między Alzacją a Polską
Symbole Alzacji 

***

Projektem „W 80 blogów dookoła świata” zaglądamy w różne zakątki świata. Sprawdźcie, o jakich strojach napisali inni blogerzy:

Austria:
Viennese breakfast – Austriacy ubrani na ludowo – od święta i do biura
Chiny:
Biały Mały Tajfun – Stroje ludowe Yunnańczyków
Finlandia:
Finolubna – Marimekko. Ikona fińskiej mody
Francja:
Zabierz Swego Lwa – Culottes, pantalon (40)
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim – Porozmawiajmy o ciuchach
Madou en France – Alzacki strój wczoraj i dziś
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: Gruzińskie stroje w różnych odsłonach
Hiszpania:
Slowlingo.pl – O fenomenie gospodarczym i modowym hiszpańskich marek odzieżowych
Japonia:
Japonia-info.pl – Kimono – garść ciekawostekKirgistan:
Kirgiski.pl – Tradycyjny strój kirgiski
Norwegia:
Norwegolożka: Bunad – norweski strój narodowy
Patinorway: Stroje w Norwegii – Jak poznać Norwega?
Szwajcaria:
Szwajcarskie Blabliblu: Szwajcarska tradycyjna koszula z motywem szarotki alpejskiej a ksenofobia
Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym: Tureckie stroje kiedyś i dziś
Włochy:
Studia, parla, ama.  – Bądź jak Sofia Loren
italia-nel-cuore – Włoski świat mody w męskim wydaniu

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

16 Odpowiedzi

  1. Bardzo ciekawy wpis. Stroje regionalne to coś, co przykuwa uwagę niejednego pasjonata historii. A strój ludowy alzacki na pewno zainteresuje swoimi barwami i motywami

  2. Kokardy nie przymierzałam, nie było okazji.
    Co do tożsamości regionalnej albo narodowej nawet. Zanim się tu przeprowadziłam, od znajomego usłyszałam, że Alzatczyk gotów się obrazić, jak się go nazwie Francuzem. Trudno stwierdzić, czy wszyscy są tacy wrażliwi, ale fakt, że alzackość jest tu bardzo podkreślana.

  3. Ta wielka kokarda jest przedziwna. Z jednej strony przez swój rozmiar jest dość karykaturalna a z drugiej lalkowo-słodka.
    Czy jakieś elementy stroju ludowego zaadoptowano do mody współczesnej jak to ma miejsce w Austrii?

  4. Mam fajne zdjecie z pania ubrana w alzacki stroj z Colmar, fajna pamiatka z wakacji z zeszlego roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się