Sentier Viticole d’Eguisheim, upalny spacer w winnicy

Sentier Viticole

Urlop jeszcze przed nami. Mamy w planach odległy kierunek, gdzie dużo jest górzystych terenów, dlatego kupiłam pewnego dnia swoje pierwsze buty treckingowe. Aby je trochę rozchodzić, wybraliśmy się następnego dnia na dłuższy spacer po jednej z alzackich winnic.

Już od dawna miałam upatrzoną trasę. Wokół Eguisheim (spójrzcie, jakie piękne miasteczko swoją drogą!) jest kilka wytyczonych szlaków na piesze wędrówki przez winnice. Wybraliśmy się drogą „Sentier Viticole d’Eguisheim”.

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Spacerujemy

To jest miejsce, gdzie odpoczynek jest pojęciem pełnym. Dookoła żywej duszy, cisza, spokój i zielone morze winnic. W oddali rysuje się zamek na wzniesieniu, jeden z wielu w okolicy. Słońce mocno grzeje, błękitne niebo, prawie nie czuć wiatru. Przystajemy co jakiś czas, aby z drewnianych tablic stojących przy drodze dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne szczepy win, z jakich etapów składa się proces winifikacji oraz jaki jest podział prac winiarskich w ciągu roku.

Siadamy na ławce pod śliwą. Mamy stąd widok na Eguisheim i kilka innych wiosek skupionych wokół winogronowych pól. Próbujemy niedojrzałych śliwek, które ledwo zaczęły nabierać fioletowej barwy. Robaczywe! Koniec przerwy, idziemy dalej.

Droga jest świetnie oznaczona. To dobrze, bo co jakiś czas krzyżują się ścieżki rowerowe z pieszymi oraz typowo turystycznymi. Prowadzi nas uśmiechnięty pan w stroju z dawnej epoki uprzejmie wskazując ręką to skręt w lewo, to w prawo. Nadjeżdżając z przeciwnego kierunku mija nas dwóch turystów na dwukołowych pojazdach elektrycznych. Ścieżka jest trochę pod górkę, więc oszczędzają sobie dużo trudu w taki upał. Słyszymy też traktor, to winiarze, dla których sobota w sezonie jest kolejnym dniem pracy. Potem znowu zapada cisza. Razem z winnymi krzewami prażymy się w słońcu. Na rozstaju dróg mijamy krzyż, który ma chronić winorośle przed złą pogodą i nieszczęściem.

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Uczymy się o winach

Bardzo przyjemne było odkrywanie szlaku i jednocześnie poznawanie winnych szczepów, które są tu uprawiane. Cały przegląd, prawie wszystkie główne gatunki winorośli, których można posmakować w Alzacji.
Czego się dowiedzieliśmy?

Sylvaner pochodzi z Austrii, a w regionie zakorzenił się około 200 lat temu. Dojrzewa późno i daje wytrawne wino o cytrusowej nucie, które najlepiej smakuje z potrawami z kiszonej kapusty oraz owocami morza.

Riesling to król alzackich win. Jego uprawa stanowi niemal jedną czwartą alzackiej produkcji. Bogaty w smaku dzięki długiemu dojrzewaniu, oferuje bogaty bukiet smaków od łagodnych, nasyconych, owocowo-kwiatowych po wytrawne, pozbawione słodyczy, męskie nuty ziemi i krzemienia.

Muscat, z którego powstaje białe i różowe wino zachwyca smakiem świeżych winogron i najlepiej czuje się jako towarzysz przystawek ze szparagów.

Pinot Noir, Pinot Gris i Pinot Blanc. Pierwsze to jedyne ciemne grona w tej winnicy. Pinot Gris i Blanc są winogronami wcześnie dojrzewającymi, które kochają słońce i komponują się z białymi mięsami, fois-gras oraz rybami.

Gewurztraminer, najsławniejsze wino Alzacji. Swoje korzenie ma na włoskim Tyrolu, a popularność zawdzięcza niewiarygodnie bogatemu bukietowi smaku i zapachu.

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Alzacja winnice

Zbliżamy się do końca trasy. To jedna z krótszych, które można tu znaleźć, jedynie na półtorej godziny. Jeszcze rzut oka na tablicę tłumaczącą charakterystykę trzech apelacji alzackich win i jesteśmy przy samochodzie. Bogatsi o niezapomniane widoki, opalone ramiona i nowy kawałek wiedzy (A ja do tego, o wypróbowane buty. Wygląda na to, że nie będą uwierać).

*

Uśmiechnięta Iza
Cześć, jestem Iza! Pomogę Ci poczuć się tu jak w domu. Nieważne, czy przyjechałeś do Francji na wakacje czy na stałe.
W serialu słyszysz francuskie &^%$&,a lektor tłumaczy „ty ananasie!”. Pobierz Mały słownik wyrazów brzydkich, aby rozumieć więcej.

0 Odpowiedzi

  1. Hej,
    byłam w Alzacji tylko przejazdem, ale pamiętam różane rabaty ze skarbonką, gdzie można było zostawić należność za zerwane kwiaty 🙂 Widok tych winnic, które są wszędzie, wydawał się magiczny, naprawdę. Choć muszę przyznać, że ja serducho zostawiłam na północnym wybrzeżu Francji.
    Z Lyonu mam jednak troszkę daleko 🙂

    Będę wracać i podglądać Twoją wersję życia w tym kraju, który jest tak wielobarwny dla mnie 🙂

    1. Hej Patrycja, spędziłam w Lyonie tydzień i baaaardzo lubię to miasto! 🙂 Niesamowita jest ta wielobarwność Francji, prawda?
      Pozdrowienia!

  2. Chętnie wybrałabym sie z Wami. Spacer takim szlakiem musi byc bardzo uspokajający 🙂 a Gewurztraminer to jedno z moich ulubionych win, szczególnie jeśli podawane jest z foie gras 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne na blogu

dziękuję

Został ostatni krok…

Sprawdź swoją skrzynkę mejlową i kliknij w potwierdzający link.

Moja Alzacja stosuje pliki cookies. Więcej przeczytasz w polityce prywatności, a w każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień cookies w swojej przeglądarce.

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Wyślij mi wiadomość

A może chcesz poszukać czegoś na stronie?

Zapisz się